Tag Archives: македонци во германија

Камен-темелник на нова црква на МПЦ-ОА во Германија

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, заедно со митрополитите Тимотеј и Пимен, денеска во Дортмунд ќе го осветат камен-темелникот на новата црква на МПЦ-ОА во Европската Епархија. Архиепископот Стефан и Владиката Тимотеј, вчера пристигнале во Германија, а нивен домаќин ќе биде надлежниот митрополит на Европската Епархија, Пимен. Осветувањето на камен-темелникот ќе почне со литургија во 10 часот, а чинот на ...

Read More »

Македонските возачки во Германија пред признавање (ВИДЕО)

Германија, како и многу други земји во светот, не ги признава возачките дозволи издадени во Македонија, што им го отежнува функционирањето на иселениците од  Македонија. Тие потпишаа и онлајн петиција како дополнителен притисок за договор меѓу Скопје и Берлин за признавање на дозволите. Александар Бузлески, е еден од организаторите, кој што живее и работи во Германија. Тој вели дека иселениците ...

Read More »

Македонските возачки пред признавањe во Германија

Возачките дозволи од Македонија наскоро ќе бидат признаени и во Германија, откако македонските власти, конечно, си го завршиле својот дел од обврските за потпишување на договорот. Деновиве меѓу македонските иселеници во Германија актуелна е онлајн петицијата со која од германското министерство за сообраќај се бара признавање на возачките дозволи. Во македонското МВР неофицијално ни потврдија дека целата постапка со години ...

Read More »