Tag Archives: мала преспа

Претседателот на Собранието на Република Македонија ги посети Македонците во Мала Преспа (ВИДЕО)

Во склоп на официјалната посета на делегацијата предводена од Претседателот на Собранието на Република Македонија,  Талат Џафери на Република Албанија, оствари посета на општина Пустец, Мала Преспа. Претседателот Џафери беше пречекан од страна на потпретседателот на општината, Андон Јани, претседателката на советот на округот Корча, Ана Веруши и советниците на општина Пустец, Мала Преспа. Претседателот на Собранието изрази големо задоволство ...

Read More »

Грците ја почувствуваа маката на Македонците

Во пресрет на новата рунда преговори за спорот за уставното име на Република Македонија, кои претстојната недела ќе се одржат во Брисел, агенциите пренесоа интересна вест од соседна Албанија, каде што партијата на грчкото малцинство во Албанија – Партија за заштита на човековите права, по повод 10 декември, Меѓународниот ден на човековите права, организира тркалезна маса на тема „Законот за ...

Read More »

Мета: Лично ќе се заложи за поддршка на македонската заедница во Албанија

  Албанија се залага за почитување на малцинските заедници, нивниот идентитет и култура. Имаше измени на законот, кој ја регулира оваа област и кој беше во согласност со европските стандарди, изјави албанскиот претседател Илир Мета на заедничката прес-конференција со неговиот домаќин претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов. Албанската Влада и Парламентот покажаа максимална флексибилност и толеранција во оваа насока, но ова ...

Read More »

Во Прилеп се одржа трибина ,,Македонците во Албанија, искуства и предизвици‘‘ (ВИДЕО)

Македонците во Албанија се наоѓаат под засилена бугарска пропаганда, а македонската држава само немо набљудува и не превзема никави чекори. Ова беа главните тврдења кои се изнесоа на денешната научна трибина „Македонците во Албанија, искуства и предизвици“, која се организираше во Прилеп. Организатор на беше ЈНУ Институт за старословенска култура – Прилеп. Во октомври албанскиот парламент изгласа закон со кој ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ја осудува бугарската агресивна политика кон Македонците во Албанија за нивна асимилација

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) упатува најостра критика на бугарската агресивна политика кон Македонците во Албанија во обидите за нивна асимилација, посебно после донесувањето на законот за националните малцинства во којшто Тирана го вброи непостоечкото “бугарско малцинство“ во областите Мала Преспа, Голо Брдо и Гора каде што живеат Македонци, под закана на Софија со вето врз преговорите на Албанија за ...

Read More »

Mинистерот за надворешни работи Бушати: Нема бугарско малцинство во Албанија, туку само македонско (ВИДЕО)

Mинистерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати со јасен став пред Парламнтарна комсија за правни работи, јавна администрација и човекови права и парламентарната комисија за надворешни работи, нема бугарско малцинство во Албанија, дека ова поглавје, во овој миг, за Албанија е завршено. Од 1945 година, кога е спроведен првиот попис на населението, па се до последниот во 2011, нема друго малцинство ...

Read More »

Областа Преспа во првата светска низ објектиовот на Француските фотографи ( 2 дел)

Сликано на крајната јужна точка од Малото Преспанско Езеро, во близина на селото Трен за време на маршот на Французите од Горица (Корча) до Лерин. Јануари 1917 Генералот Сал со своите соработници. Сликано на 2 Февруари 1917 во близина на селото Шулин за време на маршот на Французите од Драч до Битола. Слика од рушената црква во село Герман, сликана ...

Read More »

Областа Преспа во првата светска низ објектиовот на Француските фотографи (1 дел)

  Во текот на Првата Светска Војна (1914-1918), Преспа била директно вклучена во воените дејствија така што низ нејзина територија поминувал Македонскиот Фронт (1915-1918), кој што ја делел на два дела по линијата Лескоeц-Стење-Преспанско Езеро-Сливница-Претор. Од северната страна на фронтот се наоѓале војските на Централните сили на Германија, Австро-Унгарија и Бугарија, додека пак од јужниот дел се наоѓале силите на ...

Read More »

Албанија со закон признава осум малцинства меѓу кои и македонското

  Во Албанија се признава постоењето на осум национални малцинства а тоа се Македонците, Грците, Египќаните, Власите, Ромите, Црногорците, Србите и Бошњаците. Ова стои во текстот на Предлог-законот за заштита на малцинствата во Албанија, кој веќе влезе во собраниска процедура, а со кого се предвидува унапредување на моментната состојба со правата на малцинствата. Поздравувајќи го финализирањето на процесот на донесување ...

Read More »

Македонците во Албаниа го одбележаа големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица (ФОТО)

Македонците во село Церје општина Пустец, Мала Преспа го одбележаа големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица. После утринската литургија во селската црква посветена на Успение на Пресвета Богородица прославата продолжи со македонски песни и ора и скромна закуска во црковниот двор сред село.

Read More »