Tag Archives: пожари

Подметнати 91 пожар во Албанија

Министерка за одбрана Олта Џачка денеска предупреди на загрижувачка појава на пожари во Албанија во овој период, додавајќи дека само во текот на 17 дена на територијата на земјата се евидентирани повеќе од 90 пожари. Пожарите во септември се криминален феномен. Есен е, температурите се ниски, а ние се соочуваме со парадокс. Само во рок од 17 дена се евидентирани ...

Read More »

Во пожарите близу Атина загинати најмалку 45 лица, над 100 повредени (ВИДЕО)

  Портпаролот на грчката влада изјави дека бројот на жртвите од двата големи пожари во периферијата на Атина се искачи на најмалку 20. Димитрис Цзанакопулос утрово рече дека најмалку 69 други лица се хоспитализирани. Многумина од нив се со сериозни повреди. Хеликоптер и брод на крајбрежната стража го пребаруваат морето во близина на градот Рафина, североисточно од грчката престолнина Атина. ...

Read More »

Грција бара помош од ЕУ за справување со пожарите

Грчките власти бараат помош и авиони од земјите-членки на ЕУ за гасенње на пожарот северозападно од Атина. Поддршка ќе стигне и од Кипар кој праќа 60 пожарникари чијашто работа е отежната поради непристапноста на теренот и силниот ветер. Уништени се неколку хектари борова шума. Пожарот почнал во одмаралиштето Каламос и се проширил во три града. Ситуацијата е најсериозна во околината ...

Read More »

Состојбата со пожарите во Албанија драматична

Албанската министерка за одбрана Мими Кодели денеска изјави дека ситуцијата со пожарите во Албанија е драматична, поради временската стуација со високи температури и недостиг на дождови. Ситуацијата е драматична, но не само во Албанија, туку низ цела Европа. Временската состојба е вон нормалата, поради премногу високите температури и недостигот на дождови. Министертвото за одбрана и Владата, се максимално ангажирани во справување ...

Read More »

Македонија и се заблагодари на Турција за помошта во гаснењето на шумските пожари

  Македонија и се заблагодари на Турција за помошта во гаснењето на шумските пожари. Во соопштението  кое беше издадено вчера по седницата на владата на Република Македонија се истакнува следното: „Владата на Република Македонија им се заблагодарува на Република Турција за помошта во справувањето со шумските пожари. Во исто време сите вработени во институциите кои се ангажирани во гаснењето и ...

Read More »

Албанската влада побара помош од НАТО за гасење на пожари

Според министерот за внатрешни работи, Дритан Демирај, побарана е помош од хеликоптери поради недостапните места каде што се лоцирани пожарите.„Ние сме во постојан контакт со претставниците на НАТО и надлежните во Црна Гора и Грција“, изјави Демирај за албанските медиуми. Моментално, според албанските власти, во земјата дивеат 12 големи пожари, од кои шест се со големи размери. Најпроблематични се пожарите ...

Read More »

13 шумски пожари во Албанија

Одделот на албанската Цивилна заштита задолжен за вонредни состојби денеска соопшти дека во текот на изминатите 24 часа на територијата на Албанија избиле 13 нови шумски пожари. Во операциите за гасење на пожарите се ангажирани 50-тина пожарникари во 15 противпожарни возила, на кои им помагаат и припадници на полицијата и војската, како и доброволци и вработени во шумските служби. Во ...

Read More »