Tag Archives: Претседателот на Република Македонија

Претседателот на Република Македонија уставот и совеста не ми дозволуваат да ставам потпис на Законот за употреба на јазиците (ВИДЕО)

Најпрво, би сакал да се обратам до народните избраници во Собранието на Република Македонија. Кога го вратив Законот за употреба на јазиците, детално и правно ја образложив мојата одлука. Побарав од вас внимателно да ги разгледате моите забелешки и очекував да постапите одговорно, совесно и како што налага Деловникот на Собранието. Внимателно го следев вашето делување во собраниските комисии и ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија се средна со претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими Претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина, г. Денис Звиздиќ. Двајцата соговорници оценија дека двете држави ги карактеризираат традиционално пријателски односи и идентични ставови во однос на унапредување на меѓународната и соработката во регионалните иницијативи. На средбата беа разменети мислења околу состојбите во регионот и актуелните политички ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија оствари средба со претседателот на Европската комисија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со претседателот на Европската комисија, г. Жан Клод Јункер. На средбата беше разговарано за актуелната политичка состојба во Република Македонија, за процесот на евроатлантските интеграции, како и за клучните предизвици со кои се соочуваат регионот и Европската Унија. Претседателот Иванов изрази благодарност за поддршката на претседателот на ЕК, г. Јункер ...

Read More »

Брифинг за борбената готовност на АРМ за 2017 година пред Претседателот на Република Македонија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска беше информиран за борбената готовност на Армијата на Република Македонија од страна на Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски. Брифингот за борбената готовност е редовна обврска на Началникот на Генералштабот на АРМ кон Претседателот на Република Македонија. Претседателот Иванов беше информиран за реализацијата на плановите и задачите во АРМ во ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија оствари средба со претседателот на Република Турција

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на официјалната посета на Република Турција, денеска во Анкара оствари средба со претседателот на Република Турција, г. Реџеп Таип Ердоган. Деблокадата на интегративните процеси е клучна за долгорочна стабилност, безбедност и напредок на целиот регион. Во наредниот период очекуваме конструктивна поддршка, помош и отворено лобирање за членство на Република Македонија во ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија Средби со турскиот премиер Јилдирим и претседателот на турското собрание Караман

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на официјалната посета на Република Турција, денеска во Анкара оствари средба со претседателот на Владата на Република Турција, г. Бинали Јилдирим и со претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, г. Исмаил Караман. На средбите беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Турција, при ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија ја посети железна црквата „Свети Стефан“ во Истанбул изградена од Македонци

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Турција, вчера ја посети Железна црква Св.Стефан, изградена од Македонци која се наоѓа на брегот на Златниот рог во Истанбул. Ова е прва посета на странски државник откако по реставрирањето црквата беше пуштена во употреба на 7 јануари годинава. Шефот на македонската држава беше пречекан од свештениците ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија на традиционален работен ручек со амбасадорите на Вишеградската група

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска приреди традиционален работен ручек со амбасадорите на земјите – членки на Вишеградската група, акредитирани во Република Македонија. На средбата присуствуваа амбасадорот на Унгарија, Н.Е. г. Ласло Иштван Дукс, амбасадорот на Словачката Република, Н.Е. г. Хенрик Маркуш, амбасадорот на Република Полска, Н.Е. г. Јацек Мултановски и амбасадорот на Чешката Република Н.Е. г. ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија освари средба со министерот за надворешни работи на Црна Гора

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Црна Гора, г. Срѓан Дармановиќ. Двајцата соговорници изразија интерес за унапредување на севкупните билатерални односи меѓу двете земји и го поздравија континуираниот политички дијалог што укажува на традиционално пријателските односи меѓу Република Македонија и Црна Гора. Претседателот Иванов и министерот Дармановиќ се согласија дека ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија се обрати по повод одбележувањето на денот на Армијата на Република Македонија

Чест ми е да ве поздравам и да ви го честитам 18 Август – Денот на Армијата на Република Македонија. Денеска, кога го славиме овој голем јубилеј – 25 години од формирањето на Армијата, ние се потсетуваме и на минатото, но гледаме и кон иднината. Сите ние добро се сеќаваме дека Армијата се формираше во време-невреме, за краток период, со ...

Read More »