Tag Archives: протест

Македонците во Франкфурт закачија знамиња и летоци пред грчкиот конзулат

Покрај со контрапротест на грчкиот протест во саботата во Франкфурт, македонските иселеници во Германија одговорија и на антимакедонскиот митинг во неделата во Атина со герилска акција пред Генерален конзулат на Грција во градот Мајна. Тие закачија банер со натпис „Македонија на Македонците“ на англиски јазик пред влезот во грчкото дипломатско претставништво. Покрај тоа, герилците ги „накитија“ и околните светилки и столпчиња ...

Read More »

Протести во Тирана oпозицијата бара оставка од Еди Рама (ВИДЕО)

Опозиција излезе на протести пред владата во Тирана против политиките на премиерот Еди Рама. Полицијата како и водени топови се распоредени  во центарот на главниот град на Албанија. Протестите ги предводат демократите, кои тврдат дека Албанија се претворила во земја на дрогата, на украдените избори и илегалниот парламен. Освен што носат транспаренти и карикатури со владините функционери во затвореничка облека, дел ...

Read More »

Општина Атина одби да го поддржи протестот против Македонија

Општинскиот совет на Атина денеска го отфрли барањето на пратеникот на Златна зора, Илијас Касидијарис за издавање резолуција за поддршка на протестот во Атина. Атинскиот градоначалник Јоргос Каминис, предложил барањето да се отфрли со објаснување дека референдумите и резолуциите го делат народот и шират омраза. Секој, кој поставува теми за референдуми и резолуции за името, единствено нешто што сака да ...

Read More »

Протестен марш за Македонија пред владата на Гермнаија

  Во организација на Македонската заедница во Германија, на 27 јануари 2018 година (сабота) се организира протестен марш ЗА МАКЕДОНИЈА! Собирно место на протестниот марш е во 13.00 часот пред Бранденбуршката порта (Brandenburger Tor – Pariser Platz, 10117 Berlin), од каде што присутните ќе се упатат до кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел. Од протестниот марш ќе се упати декларација ...

Read More »

Протест на новинарите од Западен Балкан на самитот во Тирана

На самитот на новинари од Западен Балкан во Тирана утринава се одржа тивок протест како порака до бирократите од Европска унија. Протестот со црни маички беше инициран од српските новинари, а им се приклучија колегите од регионот, кои ги делат истите проблеми. „Вака изгледа кога нема слободни медиуми. ЕУ да направи повеќе за слободата на медиумите. Борба против медиумската темница“, ...

Read More »

Македонски манифест и Светскиот македонски конгрес по повод посетата на грчкиот шеф на дипломатијата во Скопје ќе организира мирен протест

„Македонски манифест“ и Светскиот македонски конгрес по повод посетата на грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕијас, утре во Скопје ќе организираат мирен протест. Протестот ќе се одржи пред Министерството за надворешни работи, при што организаторите имаат подготвено транспаренти. „Македонски манифест“ и Светскиот македонски конгрес вчера испратија и отворено обраќање до Владата и до парламентарната опозиција за семакедонската црвена линија за ...

Read More »

Македонците од Европа протестираа пред Европската комисија во Брисел

Македонци од дијаспората во Европа, попладнево со мирен протест пред зградите на Европската комисија и на Европскиот совет го кренаа својот глас за унитарна Македонија и против, како што порачаа, евробирократијата која сака да и ја одземе самостојноста и унитарноста на македонската држава. Македонци од Швајцарија, Германија, Франција,  Италија,  Холандија,  Белгија и  Луксембург, поднесоа декларација до Европската комисија, во која ...

Read More »