Tag Archives: Сад

МНР: Нема настрадани македонски државјани во ураганот Ирмa 

Министерството за надворешни работи соопшти дека досега до македонската Амбасада во Вашингтон не се обратиле за помош македонски државјани кои живеат на Карибите и брегот на САД кои беа погодени од ураганот Ирма. Од МНР посочуваат дека се во комуникација и со Канцеларијата на странски мисии во Вашингтон и оти до денес немаат добиено информација за пријавени македонски државјани од погодените подрачја. ...

Read More »

Албанија доби подарок од САД шест оклопни возила „хамви“

Министерство за одбрана на албанија денеска ги доби првите шест од 248, оклопни воени возила „хамви“, кои САД ги донираа во рамките на помошта на официјален Вашингтон за албанската армија во вредност од 12 милиони долари. Албанија е еден од четирите сојузници на НАТО во Европа, кои ќе добијат вакви модерни возила. Владата на САД е определена да ја зајакне вашата ...

Read More »

Русија: САД се меша во внатрешните работи на Балканот

Доказ за тоа се изборите во Македонија кога и покрај победата на ВМРО-ДПМНЕ, беше формирана коалиција благодарејќи на поддршката од Вашингтон, се вели во реакцијата на руското Министерство за надворешни работи, по изјавата на американскиот потпретседател Пенс на втори август во Подгорица. САД се мешаат во внатершните работи на земјите од Западниот Балкан. Доказ за тоа се изборите во Македонија ...

Read More »

Германија и Австрија против санкции врз Русија

Германија и Австрија остро се спротивставија на новите санкции врз Русија одобрени од Сенатот на американскиот Конгрес. Се предлагаат нови санкции во клучните сектори на руската економија, вклучувајќи ги рударството, металната индустрија и железницата. Сенаторите скоро едногласно го усвоија предлог законот кој се однесува и на санкциите врз Иран. Овие закони сега треба да бидат усвоени од претставничкиот дом на ...

Read More »

САД загрижени поради рускиот хуманитарен центар во Србија

САД се загрижени поради изградбата на рускиот хуманитарен центар во Србија и потенцијалниот специјален статус за персоналот, кој Русија го бара, изјави високиот претставник на Стејт департментот задолжен за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји. Тој во дискусијата за ситуацијата во Југоисточна Европа, одржана во Подкомитетот за европска и регионална безбедносна соработка во Сенатот појасни дека од витално значење за ...

Read More »

Заменик шеф на руската дипломатија Анатолиј Антонов за нов амбасадор на Русија во САД

  Комисијата за надворешна политика на руската Државна дума денеска ја одбори кандидатурата на актуелниот заменик шеф на руската дипломатија Анатолиј Антонов за нов амбасадор на Русија во САД. Антонов, кој е дипломат од кариера, по повеќе години служба во мисиите на Русија во странство, од 2011 со 2016 година беше руски заменик министер за одбрана, по што лани беше ...

Read More »

Изгоре синагога во Њујорк (ВИДЕО)

Еврејска православна синагога ноќеска е уништена во пожар во Њујорк, САД.  Причината за пожарот се уште не е позната, пожарникарите го локализирале пожарот, еврејска православна синагогаод датира од 19 век, кое се наоѓа во југоисточниот дел на Менхетен. Синагогата, која своевремено била собиралиште на најголемата заедница на руски Евреи во САД.

Read More »

Во Косово нови американски сили

Околу 130 американски војници од првиот батаљон со седиште во Тупел, во државата Мисисипи, од 185 полк на авијацијата, ќе бидат распоредени на 10 месеци на Косово во рамки на силите на КФОР. Војниците прво ќе минат подготовки во американски центри во рамки на програма за испраќање на Косово. Нивното ангажирање е дел од поддршката на НАТО операцијата за стабилност ...

Read More »

Турција инсиситра на екстрадицијата на Ѓулен

  Турска владина делегација предводена од министерот за правда Бекир Боздаг и вчера продолжи со средбите и контактите со своите американски посветени на барањето на Турција за апсење и израчување на челникот на терористичкара организација ФЕТО Фетулах Ѓулен. Вчера делегацијата водеше 6 часовни разговори со претставници на американскиот државен секретаријат за правда. На состанокот учествуваа Фарис Карак заменик директор во ...

Read More »

Епл достигна вредност од 800 милијарди долари

  Епл е првата американска компанија чијашто пазарна капитализација достигнала 800 милијарди долари, малку повеќе од две години откако го мина прагот од 700 милијарди долари. На крајот од тргувањето во вторникот, акцијата на Apple порасна за 0,64 отсто, на 153,99 долари, со што проценетата пазарна вресност на компанијата изнесуваше 802,8 милијарди американски долари. Вредноста на акцијата на произведувачот на ...

Read More »