Tag Archives: северна кореа

Трамп: Северна Кореја е закана за светот

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека нуклеарната програма на Северна Кореја е закана за светот и повтори дека „ерата на стратешко трпение“ со Пјонгјанг е завршена. Зборувајќи по денешната средба со јапонскиот премиер Шинзо Абе во Токио, Трамп рече дека двете земји работат на спротивставување на „опасните агресии“ од страна на Северна Кореја на Ким Џонг Ун. Нуклеарната програма на ...

Read More »

Снимка на Пјонгјанг од воздух на улиците нема ни луѓе ни автомобили (ВИДЕО)

Додека глобалните политички тензии растат и медиумите сето внимание го насочуваат на вестите за тестирањата на оружјата во Северна Кореја, сепак има интерес и за други аспекти во оваа земја, и понатаму обвиена во мистерија. Компанијата Арам пан од Сингапур добила дозвола од севернокорејските власти од воздух да го снимат главниот град на државата – Пјонгјанг. Резултатот е интересна снимка, ...

Read More »

Северна Кореја тестираше нова хидрогенска бомба

Северна Кореја потврди дека тестирала нова хидрогенска бомба наменета за интерконтинентална балистичка ракета. Ова го објави севернокорејската државна телевизија наведувајќи дека се работи за голем успех. Тестирањето на хидрогенската бомба, кое го наложил лидерот Ким Џон Ун, претставува „целосен успех и значаен чекор“ во комплетирање на програмата за нуклеарно оружје на Северна Кореја. Објавата следуваше после неколку саати од двата ...

Read More »

Северна Кореја истрела нова ракета, Токио во паника (ВИДЕО)

  Паника во Јапонија откако Северна Кореја истрела ракета која прелета над територијата на земјата, поточно над северниот остров Хокаидо. 14 минути по лансирањето, проектилот се распаднал на три дела и паднал во Јапонско Море. За ова ќе расправа Советот за безбедност на Обединетите Нации. Северна Кореја истрела уште една ракета која ја прелетала територијата на Јапонија и се распаднала ...

Read More »

Нови санкции од САД врз Русија, Иран и Северна Кореја

Американскиот Претставнички дом го усвои предлогот за спроведување нови санкции врз Русија, Иран и Северна Кореја. Предлогот под наслов „Борба против непријателите на Америка преку санкции“ беше усвоен со гласовите на 419 конгресмени, додека 3 гласаа против. Според предлогот, врз Русија ќе се спроведат нови санкции поради чекорите што ги фрли во врска со Украина, додека Иран и Северна Кореја ...

Read More »

Северна Кореја има нов тип на ракета

Портпаролот на Пентагон, Џеф Дејвис, изјавил дека Северна Кореја пред два дена лансирала нов тип на ракета, која американските експерти досега не ја виделе. Тој објаснил дека ракетата била лансирана од подвижна рампа, од локација која се наоѓа на околу 100 километри од Пјонгјанг и која досега не се користела за вакви цели. Дејвис одбил да изнесе попрецизни карактеристики на ...

Read More »