Tag Archives: северна кореа

Историската прва средба меѓу Американскиот претседател и севернокорејскиот лидер траеше 38 минути (ВИДЕО)

Само 38 минути траеше самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг ун. Подготовките за историската средба меѓу двајцата лидери траеја со месеци, особено ако се земе в предвид дека пред една година земјите беа на раб на војна а лидерите секојдневно разменуваа закани.  Аналитичарите останаа поделени во поглед на целта и симболиката на средбата и особено ...

Read More »

Телохранителите на Ким Џонг-Ун трчаа покрај неговото возило (ВИДЕО)

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-Ун, по неговата прва средба со колегата од јужниот дел на полуостровот замина со црно официјално возило покрај кое трчаа неговите телохранители. На социјалните мрежи беше објавено видео кое покажува како 12 телохранители во костуми трчаат покрај возилото во кое е Ким Џонг-Ун. Ким и Мун ја завршија утринската сесија на историскиот самит, а за попладне ...

Read More »

Историска средба меѓу лидерите на Јужна и Северна Кореја (ВИДЕО)

Севернокорејскиот лидер Ким Џонх Ун и претседателот на Јужна Кореја Мун Џаен ин имале „сериозни и искрени“ разговори за денуклеризацијата на Корејскиот полуостров и траен мир во текот на првата сесија на самитот во пограничното село Панмунџом, соопштија јужнокорејски претставници. „Двете страни пишуваат заедничко соопштение и двајцата лидери ќе го објават кога ќе биде завршено“, рекол на брифинг претставник на ...

Read More »

Ким Џонг-ун е во официјална посета на Кина (ВИДЕО)

По неколкудневните шпекулации, потврдено е дека севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, е во посета на Кина, објави Би-би-си. Посетата, потврдена од Кина и од Северна Кореја, е прва официјална посета на странска држава од Ким откако ја презеде функцијата во 2011 година. Според информациите, Ким имал успешни разговори со кинескиот лидер Си Џинпинг во Пекинг, пренесе кинеската новинска агенција „Синхуа“. За ...

Read More »

Трамп: Северна Кореја е закана за светот

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека нуклеарната програма на Северна Кореја е закана за светот и повтори дека „ерата на стратешко трпение“ со Пјонгјанг е завршена. Зборувајќи по денешната средба со јапонскиот премиер Шинзо Абе во Токио, Трамп рече дека двете земји работат на спротивставување на „опасните агресии“ од страна на Северна Кореја на Ким Џонг Ун. Нуклеарната програма на ...

Read More »

Снимка на Пјонгјанг од воздух на улиците нема ни луѓе ни автомобили (ВИДЕО)

Додека глобалните политички тензии растат и медиумите сето внимание го насочуваат на вестите за тестирањата на оружјата во Северна Кореја, сепак има интерес и за други аспекти во оваа земја, и понатаму обвиена во мистерија. Компанијата Арам пан од Сингапур добила дозвола од севернокорејските власти од воздух да го снимат главниот град на државата – Пјонгјанг. Резултатот е интересна снимка, ...

Read More »

Северна Кореја тестираше нова хидрогенска бомба

Северна Кореја потврди дека тестирала нова хидрогенска бомба наменета за интерконтинентална балистичка ракета. Ова го објави севернокорејската државна телевизија наведувајќи дека се работи за голем успех. Тестирањето на хидрогенската бомба, кое го наложил лидерот Ким Џон Ун, претставува „целосен успех и значаен чекор“ во комплетирање на програмата за нуклеарно оружје на Северна Кореја. Објавата следуваше после неколку саати од двата ...

Read More »

Северна Кореја истрела нова ракета, Токио во паника (ВИДЕО)

  Паника во Јапонија откако Северна Кореја истрела ракета која прелета над територијата на земјата, поточно над северниот остров Хокаидо. 14 минути по лансирањето, проектилот се распаднал на три дела и паднал во Јапонско Море. За ова ќе расправа Советот за безбедност на Обединетите Нации. Северна Кореја истрела уште една ракета која ја прелетала територијата на Јапонија и се распаднала ...

Read More »

Нови санкции од САД врз Русија, Иран и Северна Кореја

Американскиот Претставнички дом го усвои предлогот за спроведување нови санкции врз Русија, Иран и Северна Кореја. Предлогот под наслов „Борба против непријателите на Америка преку санкции“ беше усвоен со гласовите на 419 конгресмени, додека 3 гласаа против. Според предлогот, врз Русија ќе се спроведат нови санкции поради чекорите што ги фрли во врска со Украина, додека Иран и Северна Кореја ...

Read More »