Tag Archives: сирија

Конференција во Сочи за Сирија со порака поскоро да завршат судирите

  На Конгресот во рускиот град Сочи, на кој учествува сириската опозиција, донесена е одлука за формирање на Комисијата за изработка на Уставот. Во соопштението за кое се усогласени присутните делегации изразена е желба што поскоро да завршат судирите во Сирија. Апелирано е и на меѓународната заедница да пружи поддршка со цел повторно обединување на земјата, напоменувајќи дека со таа ...

Read More »

Руската војска се повлекува од Сирија (ВИДЕО)

Министерството за одбрана на Русија објави снимка од слетувањето на авионот за радарско откривање и команда А-50У на аеродромот во Иваново. Авионот учествуваше во операцијата на руската војска во Сирија, контролирајќи го небото и уништувајќи објекти на земјата. Авионот А-50У „Таганрог” со број 41 се врати на 12 декември на матичниот аеродром Иваново-Северни. Екипажот на авионот го пречекаа командантот на ...

Read More »

Средба Путин и Асад во Сочи

  На заедничка средба во Сочи, Русија претседателите Владимир Путин и Башр ал Асад прогласија воена победа во Сирија над џихадистичката организација ИД која речиси три години имаше силни упоришта и огромна освоена територија. „На Путин и на целиот руски народ им ги пренесувам поздравите и благодарноста за напорите што ги направија за да ја спасат мојата земја“, изјави Асад. ...

Read More »

Во Сирија убиен руски генерал

Генерал Валериј Асапов воен советник со висок ранг во Сирија бил убиен во ракетен напад на ДЕАШ кај Дејризор во Сирија, јавува Раша тудеј. Раша тудеј се ослонува на соопштение на Министерството за одбрана на Русија во кое се вели дека генерал Асапов командант на 5 армија тешко бил повреден во ракетен напад на ДЕАШ, по што подлегнал на повредите. Инаку генерал Асапов им ...

Read More »

Руската војска го убила лидерот на Исис Ал-Багдади во Сирија

  Руското министерство за одбрана ја проверува информацијата дека лидерот на Исламска држава, Абу Бакр Ал-Багдади, е убиен во руските воздушни напади во Сирија. Рускиот Су-34 и Су-35 извеле повеќекратни воздушни напади на 28 мај, во близина на упориштето на ИД во сирискиот град Рака, во северниот дел на земјата, соопшти Министерството. Наводно, според информациите, во нападите е погодено место ...

Read More »

Руски разузнавачки авион во Сирија откри Израелски сателит

Сателит на израелската компанија ImageSat International откри во воздухопловната база во сириска Латакија најмалку еден руски авион-радар А-50, соопштуваат медиумите. Началникот на Главната оперативна управа на Генералштабот на ВС на Русија Сергеј Рудској, кој на крајот на април соопшти за распоредувањето во Сирија на управувачки систем со повеќе нивоа, кој и овозможува на Русија да го контролира целиот воздушен простор ...

Read More »

Русија и Иран е неприфатлив американскиот напад врз Сирија

  Рускиот претседател Владимир Путин и Иранскиот претседател Хасан Рохани истакнаа дека е неприфатлив американскиот напад врз Сирија кој претставува прекршување на меѓународните норми. Според писменото соопштение на прес центарот на Кремљ, Путин и Рохани одржаа телефонски разговор на барање на Иран. Путин и Рохани меѓудругото истакнаа дека треба да се оствари објективна и независна истрага во врска со тврдењата ...

Read More »