Tag Archives: средба

Министерски работен ручек на маргините на Самитот на Брдо Бриони Процес

На маргините на денешниот Самит на Брдо Бриони Процесот на кој оваа година домаќин е Република Македонија, Министерот за надворешни работи, Никола Димитров приреди работен ручек за присутните министри за надворешни работи од земјите учеснички во Процесот и претставници на специјалниот гостин, претседателот на Европски Совет, Доналд Туск. На ручекот учествуваа и претставници од британското МНР, како домаќини на претстојниот ...

Read More »

Претседателот на Албанија, Илир Мета освари средба со Претседателот на Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Претседателот на Република Албанија Илир Мета освари средба со Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во Скопје, Македонија. Мета учестува на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони што се одржава во Македонија. Земји учеснички во Процесот Брдо-Бриони се Република Македонија, Република Албанија, Босна и Херцеговина, Република Косово, Република Словенија, Република Србија, Република Хрватска и Црна Гора, ...

Read More »

Историска средба меѓу лидерите на Јужна и Северна Кореја (ВИДЕО)

Севернокорејскиот лидер Ким Џонх Ун и претседателот на Јужна Кореја Мун Џаен ин имале „сериозни и искрени“ разговори за денуклеризацијата на Корејскиот полуостров и траен мир во текот на првата сесија на самитот во пограничното село Панмунџом, соопштија јужнокорејски претставници. „Двете страни пишуваат заедничко соопштение и двајцата лидери ќе го објават кога ќе биде завршено“, рекол на брифинг претставник на ...

Read More »

Иванов-Китаровиќ: Билатералните прашања да се решаваат паралелно со евроинтеграцијата

Република Македонија и Република Хрватска имаат исклучително добри пријателски односи без никакви отворени прашања. Хрватска е голем поддржувач на Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ и НАТО и ќе направи се да го заврши  што побрзо. Отворените прашања со други земји не смеат да се пречка на тој пат. Тие може и мора да се решаваат паралелно со одржување на ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Могерини

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (19 април 2018-та година) оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини. На средбата се разговараше за европските интеграции на државата, најновиот извештај на Европската комисија и нотираните недостатоци. Претседателот Мицкоски истакна дека Европската Унија и е потребна на Република Македонија како начин за подигнување на стандард ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски оствари средба со Хан, комесар за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (18 април 2018-та година) оствари средба со Јоханес Хан, комесар за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија. На средбата стана збор за извештајот на Европската Комисија кој се однесува на интеграцискиот процес на Македонија кон Европската Унија и за состојбите во државата од економски и политички аспект. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Read More »

Претседателот Иванов во Истанбул оствари средба со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј I.

Македонскиот претседател, упатувајќи честитки по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, ги поздрави активностите и напорите на Вселенскиот Патријарх за обезбедување поголемо единство во православната екумена и за помирување на христијанството со другите религии. „Во време кога светот се соочува со тешки предизвици, потребна е заедничка посветеност и заложба во одбраната на христијанските вредности и принципи, кои настојуваме да ...

Read More »

Градоначалникот на Охрид имаше средба со имаше средба со министрите за земјоделство на Македонија и на Албанија

  Градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски, имаше средба со министрите за земјоделство на Македонија и на Албанија. На средбата доминираа прашања поврзани со можностите за интензивирање на соработката за заштитата на Охридското Езеро, одржливо управување со природните ресурси и креирање на заедничка туристичка понуда. Големите проекти, како што се заштитата и управувањето со Дримскиот басен и прогласувањето на охридско-преспанскиот регион за ...

Read More »

Средба Коѕијас-Бушати во Тирана

  Медиумите пренесуваат дека во разговорите имало напредок околу утврдувањето на морската граница, но не и за прашањето на Чамите во Грција. Дел на медиумите нагласуваат дека грчкиот министер одбил да се разговара околу прашањето за Чамите сметајќи го тоа прашање како провокација. Во своето електронско издание весникот „Мапо“ пренесува изјава на лидеерот на партијата на Чамите во Албанија, Партијата ...

Read More »

Министерот за надворешни работи на Република Македонија оствари средба со сојузниот министер за Европа интеграции и надворешни работи на Австрија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров оствари средба со сојузниот министер за Европа, интеграции и надворешни работи на Република Австрија, Карин Кнајсл која престојуваше во работна посета на Република Македонија.Министрите Димитров и Кнајсл ја потврдија одличната билатерална соработка помеѓу Република Македонија и Република Австрија, со акцент на активната поддршка на Република Австрија кон евроинтегративниот пат на Македонија ...

Read More »