Tag Archives: средба

Претседателот на Владата на Република Македонија Заев се сретна со претседателот на Турција Ердоган (ВИДЕО)

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, придружуван од вице премиерот, Хакан Чавушоглу. На средбата е констатирано дека  двете пријателски земји имаат потенцијал за унапредување на економската соработка преку зголемување на турските инвестиции како и преку нови иницијативи од страна на ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија се сретна со премиерот на Турција (ВИДЕО)

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со премиерот на Република Турција, Бинали Јилдирим, во рамки на официјална посета на Република Турција, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил, пратениците во Собранието на Република Македонија, Енес Ибраими и Јусуф Хасан и државниот секретар во МНР, Виктор Димовски. На почетокот на средбата премиерот Заев изрази сочувство за жртвите ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија освари средба со раководството на ТАВ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил, утрото се сретна со претставници на Групацијата ТАВ, главниот менаџер, Мустафа Сани Шенер, заменик менаџерот Серкан Каптан, генералниот менаџер на ТАВ Македонија, Алп Ер Тунга Ерсој. Утврдени се приоритетите и за инвестицијата од 45 милиони евра од концесионерот на аеродромот во Скопје, ТАВ. Парите ќе бидат ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средби со дијаспората во Њу Џерси

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во текот на вчерашниот ден оствари повеќе средби со дијаспората во Њу Џерси, САД, и оддржа трибина на која се разговараше за акутелните политички состојби во Република Македонија. Мицкоски оствари средба со претставниците на Движењето за човекови права во Њу Џерси – организација која повеќе од 30 години превзема голем број активности насочени кон заштита ...

Read More »

Претседателот на Македонско друштво ”Илинден”-Тирана оствари работна средба со државниот секретар во Министерството за надворешни работи

  Претседателот на Македонско друштво ”Илинден”-Тирана, г-дин Никола Ѓурѓај на 16.01.2018 година во Министерството за надворешни работи на Република Македонија оствари средба со г-дин Виктор Димовски, државен секретар во Министерството за надворешни работи на Република Македонија. На работната средба претседателот на Македонско друштво ”Илинден”-Тирана, го информира г-дин Виктор Димовски за најновите настани поврзани со актуелната положба на Македонците во Албанија, ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија освари средба со унгарскиот министер за надворешни работи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и државниот секретар на МНР, Виктор Димовски, попладнево се сретна со Петер Сијарто, министер за надворешни работи и трговија на Унгарија. Министерот Сијарто соопшти дека Унгарија ги поддржува интеграциите на Република Македонија во ЕУ и НАТО, кои се важни за безбедноста и развојот на ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски оствари средба со МНР на Унгарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членот на извршниот комитет Владимир Ѓорчев остварија средба со министерот за надворешни работи на Унгарија, Петар Сијарто. На средбата се разговараше за повеќе актуелни состојби поврзани со повеќе теми од општественото и политичко живеење, како и поддршка за остварувањето на стратешките интереси на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ го поддржа зачленувањето во НАТО и ЕУ ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оствари средба со амбасадорот на Кралството Норвешка Арне Санес Бјорнстад

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, оствари средба со амбасадорот на Кралството Норвешка, Арне Санес Бјорнстад. На средбата се разговараше за актуелната состојба во државата и стратешките интереси на Република Македонија. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски посочи дека власта спроведува политички прогон и реваншизам врз сите оние кои различно мислат. Доказ за тоа се и приведените за настаните од 27 април кои ...

Read More »

Иванов-Темер: Поттик за стопанската соработка меѓу Македонија и Бразил

  Постигнавме визна либерализација за нашите граѓани, ја поттикнавме стопанската соработка и веќе до институциите на Бразил е поднесена правната рамка за регулирање на нашите билатерални односи, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по средбата со претседателот на Бразил, г. Мишел Темер. Македонскиот претседател истакна дека ова е историска посета чиј повод е отворањето на првата амбасада на Република ...

Read More »

Средба на министерот за надворешни работи Никола Димитров со Државниот секретар САД (ВИДЕО)

  Македонскиот шеф на дипломатијата Никола Димитров, вчера (29 ноември 2017 год.) беше примен во Стејт департментот од страна на Рекс Тилерсон, Државен секретар на Соединетите Американски Држави. Министерот Димитров на интерес на Државниот секретар даде осврт на актуелните политички состојби во Република Македонија и во регионот, а исто така го запозна и со актуелностите во процесот на надминување на ...

Read More »