Tag Archives: Светскиот Македонски Конгрес

Светскиот Македонски Конгрес: Во Косово нема Бугари, туку Македонци

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува изјавата на министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли за време неговата официјална посета на Софија, за “бугарското малцинство“ на Косово. СМК повторува дека на Косово не живеат Бугари! Бугари на Косово може да има само во бугарската амбасада во Приштина! СМК бара Косовската Влада да ги признае Македонците во областите Гора ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес – Австралија се регистрирани во Секторот на невладини организации на Обединетите Нации

Светскиот Македонски Конгрес оствари уште еден успех на глобално ниво. Светскиот Македонски Конгрес – Австралија со гордост објави дека се регистрирани во Секторот на невладини организации при Одделението за економски и социјални прашања на Обединетите Нации. Светскиот Македонски Конгрес – Австралија, исто така, е регистриран и во Здружението на Обединетите Нации во Австралија и е единствена австралиска македонска невладина организација ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес упатува остра осуда на бугарската пропаганда меѓу Македонците во Албанија и Косово

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) изразува жалење, Софија ја засилува својата антимакедонска пропаганда меѓу Македонците во областа Гора и Жупа на Косово и во Република Албанија, претставувајќи ги за “Бугари“. СМК ја осудува бугарската пропаганда во Албанија и Косово за денационализација и асимилација на Македонците во “Бугари“. СМК и натаму повторува дека Македонците во Албанија и Косово, независно од вероисповедта, се ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес најостро ја осудува изјавата Еди Рама

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува и ја смета за натамошно грубо мешање на Албанија во внатрешните работи на Македонија, изјавата на премиерот на Албанија, Еди Рама, во врска со законот за употребата на јазиците, упатена кон Македонскиот претседател Ѓорге Иванов, дека “албанскиот јазик не е јазик на непријателот, туку на Албанците кои се државотворен народ во Македонија“ и ...

Read More »

СМК го наградува Џејсон Мико со највисокото светско семакедонско признание, почесната титула Македонски Сенатор

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) изразува жалење за одлуката на Владата на Република Македонија за разрешување на Џејсон Мико од почесен конзул на Македонија во Тусон во американската сојузна држава Аризона. СМК смета дека одлуката на Владата за разрешување на Џејсон Мико од почесен конзул на Македонија во Тусон, САД, претставува атака врз макаедонските лобисти кои отворено работат за македонските ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) повикува на семакедонско помирување и обединување

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) повикува на семакедонско помирување и обединување за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата, затоа што со сите разлики меѓу нас Македонците, само Македонија е нашиот единствен заеднички именител, само Македонија е нашиот единствен заеднички содржател! Со Македонија не’ има, без Македонија ќе исчезнеме сите заедно и дома и во светот! СМК потсетува ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес бара итно и бесусловно помилување на Едмонд Темелко

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) иако задоцнета, за оправдана ја смета експресната одлука на Кривичниот совет, со којашто мерката на Кривичниот суд продолжување на 30-дневен притвор за Едмонд Темелко, се преиначува во домашен притвор поради нарушена здравствена состојба. Светскиот Македонски Конгрес (СМК) повторно го повикува претседателот на Република Македонија во согласност со членот 11 од Законот за помилување, итно и безусловно да ...

Read More »

Делегација на Светскиот Македонски Конгрес на меѓународна конференција за Палестина

Неделава во Меѓународниот прес центар на Палатата “Резиденс“ во Брисел, веднаш до Европската Комисија, се одржа Првата Меѓународна конференција во Европа посветена на изградбата на израелските населби на окупираните палестински територии. Конференцијата се одржа на англиски, француски и арапски јазик со присуство на евро-пратеници, амбасадори, пратеници од земјите членки на Европската Унија, новинари, меѓународни невладини организации и Палестинци и пријатели ...

Read More »

Реакција на Светскиот Македонски Конгрес по повод информацијата за телефонскиот разговор меѓу Рама и Борисов

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ја поздравува намерата на Тирана за уредување на положбата и правата на Македонците, Грците, Власите, Ромите, Еѓипќаните, Србите, Црногорците и Бошњаците со Закон за националните малцинства, меѓутоа најостро ги осудува обидите на Софија да изнуди постоење на “бугарско малцинство“ во областите Мала Преспа, Голо Брдо и Гора, каде што живеат Македонците, посебно после телефонскиот разговор ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес со осуда на софиската инвазија за создавање бугарско малциство во албанија

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува неодамнешмната посетата на Милен Врабевски во Република Албанија како претседател на Фондацијата “Бугарска Памет“, заедно со Росен Плевнелиев претседател на Бугарија од 2012 до 2017 година и претседател на Фондацијата “Решенија за иднината“ и европратеникот д-р Андреј Ковачев кој активно работи во Европскиот Парламент за признавање на “бугарско малцинство“ во Албанија, и ...

Read More »