Tag Archives: Турција

Претседателот на Владата на Република Македонија Заев се сретна со претседателот на Турција Ердоган (ВИДЕО)

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, придружуван од вице премиерот, Хакан Чавушоглу. На средбата е констатирано дека  двете пријателски земји имаат потенцијал за унапредување на економската соработка преку зголемување на турските инвестиции како и преку нови иницијативи од страна на ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија освари средба со раководството на ТАВ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил, утрото се сретна со претставници на Групацијата ТАВ, главниот менаџер, Мустафа Сани Шенер, заменик менаџерот Серкан Каптан, генералниот менаџер на ТАВ Македонија, Алп Ер Тунга Ерсој. Утврдени се приоритетите и за инвестицијата од 45 милиони евра од концесионерот на аеродромот во Скопје, ТАВ. Парите ќе бидат ...

Read More »

Ердоган: Турција е на страната на Македонија, Грција не е во право

Турција секогаш ќе биде на страната на Македонија затоа што Грција не е во право. Македонија секогаш ќе остане Македонија, изјави на дебата, пренесувана од Турската радио-телевизија, турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган. На конференцијата организирана во клубот на иселениците од балканските простори, Ердоган порачал дека Турците и Македонците се браќа и дека Турција секогаш ќе стои зад Македонците. Тоа што ...

Read More »

Турција потпиша договор со Русија за набавка на ракетниот систем С-400 

Турција и Русија потпишаа договор за набавка на ракетни системи за воздушна одбрана C-400, објавуваат турските медиуми. Според извештаите договорот е во вредност од 2,5 милијарди евра кој го потврдил и директорот на компанијата „Ростек“ Сергеј Чемезов. Чемезов изјави дека Турција е првата членка на НАТО која купила систем С-400, најавувајќи дека испораката ќе почне во март 2020 година. Турскиот ...

Read More »

На дно на езеро откриен дворец потопен пред 3.000 години

  Археолозите на дното на најголемото езеро во Турција открија дворец, кој бил изгубен 3.000 години. Се верува дека спектакуларните рушевини биле дел од тврдина, која припаѓала на цивилизацијата Уратру, позната и како кралството Ван, а својот процут го имала меѓу 9 и 6 век пред нашата ера. Археолозите десет години го претражувале дното на езерото. Тахсин Цејлан, кој го ...

Read More »

Македонско друштво ”Илинден”-Тирана со свој претставник на Балкански фолклорен фестивал во Измир

Од 06 до 11 октомври 2017 година во Измир, Турција се одржа 12 Балкански фолклорен фестивал, секоја година се одржува под покровителство на градоначалникот на Измир. Фатри Фетаху преставник на Македонско друштво ”Илинден”-Тирана беше дел од Културно уметнички дома “Мирче Ацев”-Прилеп, Македонија

Read More »

Турција нема да купува нафта од ирачки Курдистан

Турција најави дека ќе склучува договори за трговија со нафта само со официјалната влада на Ирак, а не и со властите на ирачкиот регион Курдистан. Со овој чекор, што го најави турскиот премиер Бинали Јилдирим, се врши дополнителен притисок врз курдскиот регион да се спречи неговото осамостојување. Јилдирим разговараше по телефон со ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади да ги усогласат своите ...

Read More »

Во Црно Море потона брод со мигранти

Четири лица се удавиле, а најмалку 20 се водат за исчезнати откако рибарски брод кој превезувал мигранти потонал во близина на турското крајбрежје на Црното Море, се вели во соопштението на турската крајбрежна стража. Најмалку 38 мигранти биле спасени од страна на крајбрежната стража и комерцијални бродови кои пловеле во областа. Рибарскиот брод потонал рано утрово во близина на Кефкен, ...

Read More »

Турски разузнавачи бараат азил во Германија

Високопозиционирани турски полициски службеници и вработени во разузнавањето побарале азил во Германија, пишува весникот „Велт“ во своето електронско издание. Турски службеник задолжен за координација меѓу Федералната полициска служба и полициските структури во Турција, поднел молба за азил во провинцијата Хесен, пишува „Велт“ и додава дека заради заштита на личните податоци нема да дава детални информации за тие молби. Турската разузнавачка ...

Read More »

Македонец од Турција пресреќен доби македонски пасош

  Многу ја сакам Македонија од срце, пресреќен сум што по три години чекање, добив македонски пасош. Сега и официјално сум Македонец. Во септември ќе дојдам таму и ќе студирам на Филолошкиот факултет на скопскиот универзитет „Св. Kирил и Методиј“ за да станам овластен преведувач од турски на македонски и обратно. Ќе добијам и лична карта. Вака со забележливи емоции ...

Read More »