Телохранителите на Ким Џонг-Ун трчаа покрај неговото возило (ВИДЕО)

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-Ун, по неговата прва средба со колегата од јужниот дел на полуостровот замина со црно официјално возило покрај кое трчаа неговите телохранители. На социјалните мрежи беше објавено видео кое покажува како 12 телохранители во костуми трчаат покрај возилото во кое е Ким Џонг-Ун. Ким и Мун ја завршија утринската сесија на историскиот самит, а за попладне е планиран нов состанок. Ким Џонг-ун стана првиот лидер на Северна Кореја кој зачекори во Јужна Кореја откако полуостровот бил поделен со граѓанската војна од 1953 година.