Search Results for: коронавирус албанија

Рекорден број новозарзени со коронавирус во Албанија 

Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи со Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата, во почетокот на месец март. Според министерството за здравство и социјална заштита од направен 504 тестови во последното деноноќие регстрирани се 126 новозаразени, што е највиска бројка до сега. И понатаму Тирана останува главното жариште на болеста, каде од новозаразените дури ...

Read More »

Шеста жртва од коронавирус во Албанија 

Во Албанија регистрирана е шестата жртва од коронавирус. Според министертвото за здравтсво и социјална заштита станува збор за 71-но годишна жена од Тирана, која боледувала и од хипертензија. „Во текот на ноќта почина 71- но годишна жена од Тирана,позитивна на коронаврус, која беше хоспитализирана пред седум дена во Инфективната клиника а неколку дена беше на респратор,стои во соопштенето. Министертвото изразува ...

Read More »

Во Албанија петта жртва од коронавирус, со 19 ново заразените вкупната бројка 123 

Во Албанија денеска регистрирана е петтата жртва од коронаврус а ново дијагностицирани се 19 случаи од 74 тестирани лица. Почнатиот е 49 годишен жител на Тирана кој пред 13 дена бил хоспитализиран во Инфективната клиника а 10 дена бил на интензивна терапија. Боледувал и од дијабет. До денес тестирани се 930 сомнителни лица при што потврдени позитивни со„Ковид-19“ се 123 ...

Read More »

Во Албанија бројот на заразени со коронавирус се зголеми на 64 лица 

Расте бројот на заразени од коронаврус во Албанија, каде во последните 24 часа потврдени се нови пет случаи. Бројот на заразени од коронавирус во нашата земја се зголеми на 64,од вкупно 697 тестирани. Денес се регистрирани пет нови случаи, од кои тројца италијански државјани, две лица наши државјани на 80-сет и 42-ве годишна возрст. Во моментов, 32 пациенти се хоспитализирани ...

Read More »

Во Албанија бројот на заразени со коронавирус се зголеми на 55 лица

Со потврдените четири нови случаи со коронавирус, во Албанија бројот на заразени со овој опасен вирус се зголеми на 55 лица. -Во последните 24 часа, тестирани се 42 сомнителни лица,меѓу нив и здравствени работници, од кои се потврдени 4 нови случаи на „Ковид -19“. До денес тестирани се 605 сомнителни случаи и потврдени се 55 случаи како позитвни,меѓу нив 8 ...

Read More »

Во Албанија 51-но лице заразено со коронавирус 

Во Албанија потврден се 9 нови случаи на заразени со коронаврус,меѓу нив еден лекар и три медицински сестри, со што бројот се зголеми на 51-но лице. -Во последните 24 часа се тестирани 31-но сомнително лице,меѓу кои и здравствени работници. Позитивен е резултатот кај 9 од тестраните, меѓу нив еден лекар и три медицински сестри во болницата „Шефќет Нроќи“ каде што ...

Read More »

Бројот на заболени лица од коронавирус во Албанија се искачи на 38

Бројот на заразени лица од корнавирусот во Албанија се искачи на 38 според до овие моменти 38 случаи се позитивни на Ковид-19, изјави заменик министерката за сдравство, Мира Ракацоли. Новите случаи се регистрирани во Драч, Елбасан, Рогожина, Лушња, Фиер и Тирана. Сите новозаболени биле во Италија.

Read More »

Затворени границите меѓу Албанија и Косово поради коронавирусот

Косовскиот Национален центар за менаџирање на границата (ЌКМК) објави дека од утрово во шест часот е забранет влезот на граѓани и возила од Косово во Република Албанија, како дел од мерките за спречување на ширењето на вирусот Ковид-19, јави дописникот на МИА од Приштина. Во соопштението на ЌКМК се наведува дека таквата одлука ја донела Владата на Албанија и истата ќе ...

Read More »

Бројот на заболени лица од коронавирус во Албанија се искачи на 23

Бројот на заразени лица од корнавирусот во Албанија се искачи на 23. Според министерството за здравство во последните 24 часа, тестирани се 145 случаи со Ковид-19. Во последните 24 часа тестирани се 145 случаи со Ковид-19 и во тотал тестирани се 298 лица. До овие моменти 23 случаи се позитивни на Ковид-19, изјави заменик министерката за сдравство, Мира Ракацоли. Новите ...

Read More »

Во Албанија нема потврден случај коронавирус

Во Албанија нема потврден случај на „Ковид-19“,рече Еугена Томини раководителката на секторот за епидемиологија во Министерството за здравство. Вчера беа тестирани 4 случаи во лабораторијата за вирологија на Инстутот за јавно здравје,кои се покажаа како негативни. Од избувнување на епидемијата во Кина до вчеравечер, тестирани се 17 сомнителни случаи, од нив 8 лица кои пристигнале од Кина, додека 9 од ...

Read More »