Доларот ослабе, нафтата поскапе

На валутните пазари вредноста на американскиот доларот во однос на кошничката валути на почетокот од тргувањето бележи благ пад, по минатонеделниот раст од 0,3 отсто. Индексот на доларот, кој ја искажува вредноста на американската однос на другите шест најважни светски валути, претпладнево се движи околу 104,70 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 104,75 поени. Истовремено, … Продолжи со читање Доларот ослабе, нафтата поскапе