Иранскиот претседател Раиси погребан во родниот град Машхад

Претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, кој загина во хеликоптерска несреќа за време на викендот, беше погребан во неговиот роден град Машхад во четвртокот, на 23 мај. Раиси беше погребан до мавзолејот на осмиот шиитски имам Реза, најважното шиитско светилиште во земјата, објави државната телевизија ИРИБ. Три милиони луѓе беа присутни на погребната церемонија, пренесува државната … Продолжи со читање Иранскиот претседател Раиси погребан во родниот град Машхад