Search Results for: коронавирус албанија

Поради пандемијата забранети матурските вечери во Албанија

Пандемијата на коронавирусот годинава во Албанија ќе ја прекине и традицијата на одржувањето матурски вечери. Забрабната за нивно одржување ја соопшти министерката за образование Беса Шахини на редовната онлајн комуникација, одговарајќи на прашањето дали ќе има матурски вечери.  За жал не. Нема да се дозволи одржување матурски вечери. Тие се празнувања на кои не мкоже да се онбезбеди социјална дистанца ...

Read More »

Во Албанија нови 16 случаи со Ковид-19, вкупно 766 заразени 

Во последното деноноќие во Албанија од тестираните 270 сомнителни случаи позитивен резултат е добиен кај 16 од нив, со што бројот на вкупно заразените од Ковид-19 во земајта се зголеми на 766 лица. Од ново заразените девет се од Тирана, пет од Круја додека по еден од Скадар и Берат. Во исто време во списокот на излекувани се внесени уште ...

Read More »

Во Албанија вонредната состојба продолжена до 23 јуни 

Албанскиот парламент со 91 глас „за“ ја усвои одлуката со која вонредната состојба во земјата, поради пандемијата со коронавирусот, се продолжува до 23 јуни. „ Се дава согласност за продолжување на вонредната состојбата поради природна непогода, прогласена со решение бр. 243, од 24.03.2020 година на Советот на министри до 23.06.2020 година, се наведува во донесената одлука, за која гласаа и ...

Read More »

Во Албанија 663 заразени од „Ковид-19“, 385 излекувани, 27 починати, тестирани 6509

Во последното деноноќие во Албанија регистрирани се нови 29 случаи со „Ковид-19“. Од нив 20 се во Тирана од кои пак 13 се затвореници од затворот „313“, соопшти Министерството за здравство и социјална заштита. Пред два дена во споменатиот затвор,кој се смета за еден од најбезбедните, бил потврден првиот случај на заболен од коронавирус. Затвореникот бил италијански државјанин осуден за ...

Read More »

Албанија ќе почне со олеснување на рестриктивните мерки

Албанија, која започна со олеснување на некои од најтешките рестриктивни мерки во Европа оваа недела, што беа воведени поради пандемијата со Ковид-19, ќе им овозможи на продавниците, таксистите и судовите да продолжат со работа следната недела, доколку ги исполнуваат стандарди за хигиена и физичка дистанца. Албанија официјално регистрираше 27 смртни случаи предизвикани од новиот коронавирус. Здравствените власти им препорачаа на ...

Read More »

Во Албанија 548 заразени од „Ковид-19“, 302 излекувани, 26 починати, тестирани 5311

Во Албанија, со ново дијагностицираните девет лица со коронавирус, во последното деноноќие, бројот на заразените се зголеми на 548 лица, информираше Мира Ракацоли, заменик министерка за здравство и социјална заштита. Од ново заразените пет се од градот Курбин, вработени во погон за производство на чевли, поради што погонот е затворен а 250 вработени се во домашна изолација. Од појавата на ...

Read More »

Во Албанија 518 заразени од „Ковид-19“, 277 излекувани, 26 починати, тестирани 4827

Во Албанија регистарирана е уште една жртва од „Ковид-19,со што бројот на починатите од овој опасен вирус се зголеми на 26 лица. Како што информираше Силва Бино од Инситутот за јавно здравје, денеска во болницата „Шефќет Ндроќи“починала 64-годишна жена од Тирана, која во изминатите две недели била интубирана. Во последното деноноќие тестирани се 269 сомнителни случаи од кои 53 здравствени ...

Read More »

Во Албанија 494 заразени од „Ковид-19“, 251 излекувани, 25 починати, тестирани 4558

Во последното деноноќие во Албанија регисрирани се нови 19 случаи заразени со „Ковид-19“, што е за 11 повеќе од вчера. Во исто време оздравени се тројца а починал уште еден пациент во Инфективната клиника во Тирана. Од тестираните 252 сомнителни случаи, меѓу нив и 44 здравствени работници, позитивен резултатот е кај 19 од нив, меѓу кои и еден здравствен работник. ...

Read More »

Во Албанија 475 заразени од „Ковид-19“, 248 излекувани, 24 починати

Во Албанија во последното деноноќие забележан е пад на новозаразените со „Ковид-19“. Според Еугена Томини од Инситутот за јавно здравје, новодијагностицирани се само осум лица,од нив по еден здравствен рабортник во Кукс и Скадар, со што вкупната бројка сега изнесува 475 лица. Од тестираните 236 сомнителни случаи,од кои 45 се медицински персонал од Регионалната болница во Скадар. Од вкупно тестираните ...

Read More »

Во Албанија 446 заразени од „Ковид-19“, 217 излекувани, 23 починати 

Со новозарзените 13 лица во последното деноноќие, бројот на заразени од коронавирус во Албанија достигна 446 лица. Во последните 24 часа се тестирани 233 сомнителни случаи, од кои кај 13 е дијагностициран „Ковид-19“. Досега се тестирани 3.877 сомнителни случаи а позитивен резултат има кај 446 случаи. Досега 23 лица ја изгубија битката со оваа болест и покрај максималните напори на ...

Read More »