Search Results for: коронавирус албанија

Бројот на новозаразени во Албанија и понатаму во опаѓање

Во Албанија и понатаму опаѓа бројот на новозаразени со коронавирус а се зголемува бројот на излекуваните. Во последното деноноќие новодијагностицирани се само седум случаи со што вкупната бројка на заразени изнесува 416 лица. Во исто време излекувани се 17,со што вкупната бројка се зголеми на 182 лица. -Во последните 24 часа извршени се 162 тестирања при што само седум од ...

Read More »

Во Албанија се намалува бројот на новозаразени од Ковид-19

Во Албанија,изминатите неколку денови опаѓа бројот на новозаразени од Ковид-19. Во последното деноноќие регистрани се девет новозаразени,со што вкупната бројка сега изнесува 409 лица. Во последните 24 часа извршени се 234 тестирања при што само девет од нив се со позитивен резултат. До сега тестирани се вкупно 3.223 сомнителни случаи, а Ковид-19 е дијагностициран кај 409 од нив. Од заразените ...

Read More »

Во Албанија 383 лице заразено од „Ковид-19“, излекувани 131, починати 22 лица 

Во Албанија, во последните 24 часа регстрирани се шест новозаразени со коронавирус, од тестираните 182 сомнителни случаи. Бројот на новозаразени денес е најмал во последните денови, што влева надеж дека состојбата се стабилизира,оценуваат надлежните и апелираат на строго почитување на мерките и препораките на Владата. Со новите шест случаи вкупниот број на заразени се зголеми на 383 од вкупно тестирате ...

Read More »

Техничкиот комитет за епидемија ковид-19 во Албанија ќе го достигне врвот следната недела 

Во Албанија следната недела се очекува коронавирусот да го достигне врвот. Ова е предвидувањето на експертите за време на онлајн средбата на Техничкиот комитет за епидемија на коронавирусот со премиерот Еди Рама. Раководителката на одделението за епидемиологија на Институтот за јавно здравје, Еугена Томини, оценила дека петтата недела од појавата на нулта пациентот во Албанија, коронавирусот ќе го достигне пикот, ...

Read More »

Албанија: Бројот на заразени 277, излекуван 76 пациент, починати 16 лица

Во Албанија регистрирани се 18 новозаразени со коронавирус,со што вкупната бројка се зголеми на 277 лица. Во последните 24 часа се тестирани 96 сомнителни случаи, при што 18 се потврдени. До денес, тестирани се 1.919 сомнителни случаи, позитивни со „Ковид-19“ се 277 случаи, од нив осум се деца. Просечната возраст на заразените е 50 години. Добра вест е дека во ...

Read More »

Рама: Првите 10 дена од април одлучувачки за состојбата со Ковид-19 во Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама за телевизија „Ора њуз“ изјави дека првите 10 дена од овој месец ќе бидат одлучувачки за преземање дополнителни мерки против коронавирусот. Разговараме и кога ќе бидеме подготвени ќе го објавиме секој чекор што ќе се преземе понатаму. Прво, имаме 10 дена да ја следиме динамиката и овој период има голема тежина во дефинирањето на профилот на ...

Read More »

Албанија испраќа тим лекари во Италија

Албанија испрати 30 лекари и медицински сестри денеска за да и помогнат на Италија, најтешко погодената земја во Европа во пандемијата на коронавирус. Медицинскиот тим на аеродромот беше придружуван од премиерот Еди Рама. “Медицинските лица ќе заминат во Ломбардија да ги помогнат своите италијански колеги“, порача Рама од аеродромот. Во Италија живеат околу 400.000 Албанци, а медицинскиот тим ќе остане ...

Read More »

Централна банка на Албанија одлучи да ја намали основната каматна

Централна банка на Албанија одлучи да ја намали основната каматна стапка за 0,5 отсто од сегашната 1 отсто, како мерка за минимизирање на последиците од состојбата создадена од коронавирусот. Ова е неопходна мерка за да се намалат трошоците за ново задолжување. Тоа е мерка за минимизирање на последиците од пандемијата со коронавирусот. Во тие рамки исто така одлучено е одложување ...

Read More »

Во Албанија бројот на заразените со „Ковид-19“ се зголеми на 146 лица

Во последните 24 часа, во Албанија, дијагностицирани се 23 нови случаи со „Ковид-19“, со што вкупната бројка на заразени се зголеми на 146 лица. -Во последните 24 часа, од вкупно тестираните 111 лица, потврдени се 23 нови случаи на „Ковид19“. Досега тестирани се 1.041 сомнителни случаи при што потврдени позитивнини се 146 лица. Со новите потврдени случаи се проширува мапата ...

Read More »

Во Албанија 15 нови случаи со коронаврус вкупно 104

Со нoви потврдените 15 случаи на коронавирус, бројот на заразените со овој опасен вирус во Албанија се зголеми на 104, од вкупно тестираните 856 лица. Министерката за здравство и социјална заштита Огерта Манастирлиу потврди дека мапата за изложеност на коронавирус е проширена и ги повика граѓаните да ги почитуваат мерките на надлежните. Само во последните 24 часа потврдени се 15 ...

Read More »