Search Results for: коронавирус албанија

Македонското друштво “Илинден“-Тирана ги повикува Македонците во Албанија – “Ве молиме останете дома!“

Во врска со пандемијата со коронавирусот, Македонското друштво “Илинден“-Тирана ги повикува Македонците во Албанија – “Ве молиме останете дома!“. Македонското друштво “Илинден“-Тирана упатува повик до сите Македонци во Албанија да не излегуваат од домовите да се придржуваат кон мерките и превентивите од владата и истите да ги почитуваат! Имајќи го во предвид интензитетот на ширењето на вирусот Ковид-19, не излегувате ...

Read More »

Во Албанија пета жртва од ковид-19

Министерство за здравство утрово соопшти дека поради компликации предизвикани од Ковид-19 починал 61-годишен маж. Пациентот починал во болница во Тирана, каде што бил сместен пред една недела, и имал напреден карцином на белите дробови покрај коронавирусот. Во Албанија 90 луѓе се заразени со новиот коронавирус, тројца се излекувани и пет се починати.

Read More »

Во Албанија 13 нови случаи со коронаврус вкупно 89

Со ново потврдените 13 случаи на коронавирус, бројот на заразените со овој опасен вирус во Албанија се зголеми на 89, од вкупно тестираните 804 лица. До сега тројца од заразените се излечени, додека двајца почнаа. Според директорката на Институтот за јавно здравје Албана Фицо, во Инфектвната клиника во Тирана се хоспитализирани 43 лица. Во последните 24 часа тестирани се 33 ...

Read More »

Албанија забрани одење пеш после 18 часот

Бројот на заразени во Албанија со коронавирус се искачи на 51. Деветмина од тестираните во последните 24 часа се позитивни на тестот на пандемијата. „Од потврдените позитивни случаи, во Драч има 5 случаи, во Тирана 34, во Лушња 2 случаи, во Елбасан 2, во Фиер 6 и во Рогожина 2. Од нив 20 се хоспитализирани на Инфективната болница од Тирана, ...

Read More »

Од утре на полноќ Албанија ја затвора границата со сите соседни држави

Од утре на полноќ Албанија ќе биде целосно изолирана. Премиерот Еди Рама најави дека копнената граница на Албанија ќе биде отворена само за транспорт на стоки. „Од утре, недела на 15 март на полноќ, 00:00 часот, целосно се забранува влез во Албанија од Црна Гора, Косово,  Македонија и Грција за сите патници со автобуси, микробуси или автомобили! Копнената граница на ...

Read More »

Албанија забрани користење приватни возила, апел до граѓаните да останат дома

Албанија го забрани користењето приватни возила, ќе затвори голем број установи, а до граѓаните апелираат да останат дома. Оваа одлука стапува на сила утре. Поради коронавирусот ќе биде забранета употребата на сите приватни возила во осум албански градови. Ќе сообраќаат само државните, товарните и амбулантните возила. Забраната се однесува на периодот од сабота од 6 часот наутро до недела на ...

Read More »

Албанија: 13 сомнителни случаи за коронаврус сите негативни издвоени дополнителни милион долари за опрема 

Во Албанија тестирани се 13 патници како сомнителни, а биле на патувања во земји погодени од новиот коронавирус. До денес нема потврден случај на „Ковид-19“,изјави заменик-министерката за здравство Мира Ракацоли. Додаде дека Министерството за здравство и социјална заштита во болниците им ставило на раполагање дополнителен фонд за набавка на опрема за лична заштита. По вчерашната средба на Комитетот на експерти, ...

Read More »

Претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана, Никола Ѓурѓај учестуваше на интернет заседанието на Генералното собрание на Федералната унија на европски националности

Федералната унија на европските националности (ФУЕН) го одржа своето првo Генерално собрание со интернет заседание, поради тоа што заседание на конгресот не се одржа, како што беше претходно планирано, во Горица на италијанско-словенечката граница со оглед на пандемијата со COVID – 19. „Година и пол помина од нашиот последен конгрес, со многу подеми и падови, при што пандемијата на коронавирус ...

Read More »

Неизвесно заздравувањето на албанската економија, според СБ надворешниот долг ќе порасне на 81,4 отсто

Економското закрепнување на Албанија ќе биде тешко по двата „удари“ што ги доби, оној на земјотресот на 26 ноември минатата година и пандемијата со коронавирусот. Светската банка во јуни предвиде пад на економјата за 5 отсто, но експертите веќе констатираа дека падот ќе достигне 8,4 отсто до крајот на оваа година. Овој процент е повисок од планираниот на албанските институции ...

Read More »

Македониците од Мала Преспа го одбележа патронот на манастирот „Света Марена“ во Туминец 

Македонците од општина Пустец, областа Мала Преспа го одбележаа патронот на манастирот „Света Марена“ во селото Туминец. Поради актуелната состојба со пандемијата со Ковид-19 и препораките да се избегнуваат масовни собирања, одблежувањето на празникот посветен на Света великомаченица Марина-Марена-Огнена Марија, присуството на верници беше многу помало, споредено со претходните години,со запазување на мерките за заштита. Ја продолжуваме вековната традиција на ...

Read More »