Search Results for: коронавирус албанија

Од Ковид -19 почина познат албански хематолог, професор Пуши

Во Инфективната клиника во Тирана попладнево од Ковид-19 почина професор доктор Арјан Пуши, познат хематолог, со бројни научни трудови. По заболувањто од опасниот вирус бил хоспитализиран во Клиниката, а последните денови видно му се влошила состојбата и бил интубиран. Министерството за здравство и социјална заштита изрази длабоко сочувство до семејството на Пуши, кој е прва жртва меѓу албанските бели мантили ...

Read More »

Информации за COVID-19 за македонските граѓани кои планираат да патуваат во странство

Информации за COVID-19 Телефонски броеви во Кризниот штаб при Министерството за надворешни работи: ‪075 27 37 32  (редовна линија, Viber, WhatsApp)‬ ‪071 25 34 30  (редовна линија, Viber, WhatsApp)‬ ‪072 30 68 45 (редовна линија, Viber, WhatsApp)‬ ‪075 44 66 47 (редовна линија) Совети за патување во странство Советите за патувања се извор на информации за граѓаните кои патуваат во други земји. Овие совети ќе ви ...

Read More »

На аеродромот во Тирана слета првиот чартер авион со странски туристи

Албанија попладнево ги дочека првите туристи оваа сезона, по глобалното затворање поради пандемијата на Ковид-19. Авион на компанијата „Белавија“ слета на меѓународниот аеродром во Тирана, со првите 198 туристи од Белорусија. Ова е прв чартер лет во Европа, многу добро е што почнаа од Албанија. Денеска тоа се туристи од Белорусија, а очекуваме и од Украина, Полска и другите балтички ...

Read More »

Стерјовски: Областите каде што живеат Македонците се најсиромашни, Владата мора да инвестира 

Пратеникот од единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, Васил Стерјовски, на денешната пленарна седница на албанскиот законодавен дом, побара од Владата да инвестира во областите каде што живеат Македонците, зашто, како што рече, тие се најсиромашни области во Албанија. Во име на партијата, Македонска алијанса за европска интеграција ја повикувам владата и локалните власти да ...

Read More »

Отворањето на границата ќе го заживее Дебар и областа Голо Брдо

Жителите од двете страни на македонско – албанската границата, но и сопствениците на објекти од трговска, угостителска и другата услужна дејност,со нетрпение ја очекуваат одлуката на Владата на Македонија за отворање на границата ,откако од први јуни тоа го направи Владата на Албанија. Со отворањето на границата дебрани очекуваат повторно да заживејат трговската и другата услужна дејност,зашто жителите на пограничните ...

Read More »

Албанскиот туризам поради состојбата со Ковид-19 изгубил 140 милиони евра

Првиот човек на Здружението на хотелиери и туризам во Албанија, Зак Топузи за Њуз 24 изјави дека поради пандемијата со Ковид-19 албанскиот туризам изгубил повеќе од 140 милиони евра. Додаде дека поради тоа загрозени се многу работни места во овој сектор каде „економските ефекти од коронавирусот може да траат и до три години“. Доставивме неколку барања што одговараат на барањата ...

Read More »

Македонците во село Стеблево обаста Голо Брдо го одбележаа празникот Ѓурѓовден (ФОТО)

Македонците во Стеблево, област Голо Брдо, по традиција се собраа во црквата „Свети Никола“ за да одбележат празникот Свети Великомаченик Георгиј, познат како Ѓурѓовден. Така било со векови, освен во комунистичкиот период, а традицијата е обновена со падот на тоталитарниот режим во Албанија, но како што самите жители велат, го зачувале овој божји храм. Одбележувањето во изминатите години беше со ...

Read More »

Баша бара тестирањето за „Ковид-19“ да биде приоритет како во Македонија

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша побара превземање итни мерки за масовно тестирање на населението „како предуслов за забавување на натамошното агресивно ширење на коронавирусот“. Во интервју за телевизијата Ора њуз тој побара тестирањето во Албанија да биде приоритет како во Македонија. Ние сме на половина од бројот на тестовите кои ги има направено Македонија, според ...

Read More »

ЕУ ќе издвои 38 милиони евра за медицинска опрема за земјите од Западен Балкан

  Европската комисија донесе одлука да им додели 38 милиони евра на земјите од Западен Балкан за помош со заштитна опрема и медицински помагала, за да се справат со пандемијата на коронавирус. По 4 милиони евра се наменети за Албанија и за Македонија, 7 милиони евра за Босна и Херцеговина, 3 милиони евра за Црна Гора, за Косово – 5 ...

Read More »

Албанските градови празни 

Вчера и денес, кога владата прогласи полциски час од 13:00 до 5:00 наутро „цела Албанија е во карантин“. Оваа констатиција ја пренесуваат албанските медиуми поради фактот што во цела земја владее тишина. Тоа го потврдуваат снимките и фотографите од кои може да се види дека по улиците може да се забележат само полицијата, армијата, возилата на специјалните државни служби и ...

Read More »