Tag Archives: Балкан

Западен Балкан има европска иднина

Во рамките на програмата за соработка Франција- Балкан која е поддржана од француското Министерство за Европа и надворешни работи, во Дижон се одржа дводневна меѓународна средба посветена на европската иднина на Западен Балкан. На средбата во организација на Француската амбасада од Скопје беа вклучени и претставници на градовите од Македонија. Целта на оваа меѓународната средба е да се идентификуваат, особено ...

Read More »

Шефовите на дипломатиите од Западен Балкан денеска во Сараево

  Стратегијата за проширување на ЕУ во Западен Балкан е главната тема на денешниот состанок во Сараево на шефовите на дипломатиите на земјите од Западен Балкан – Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово и Србија. На состанокот ќе се разговара и за подготовките на претстојниот самит за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес што на 9 и ...

Read More »

Балканот меѓу Русија и НАТО

    Балканот е регион каде што секогаш се прекршувале копјата на суперсилите и се преплетувале економските, политичките, па дури и воените интереси на главните играчи во геополитичката сцена во одреден момент од историјата. На ваква констатација насочуваат многуте анализи во медиумите што доаѓаат од САД и од Русија, но и серијата политички настани, кои се случија овој месец, евидентирани ...

Read More »

Серија земјотреси на Балканот

Серија земјотреси се регистрирани на Балканскиот полуостров, објави Европскиот сеизмолошки центар. Земјотрес со јачина од 4,4 степени по рихтер ја погоди Црна Гора во 13,05 по локално време. Епицентарот на земјотресот е регистриран на 55 километри североисточно од Погорица, на длабочина од 5 километри. Нема информации за штети и повредени. Истовремено, земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала ...

Read More »

Руско МНР за Западен Балкан: Нашиот став не е „Со нас или против нас“

  Русија не гледа никакви пречки во развојот на односите со земјите кои сакаат да станат членки на Европската Унија и кон нив не пристапува по принципот „со нас или против нас“, изјави вчера на прес-конференција портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова прашана за коментар на Стратегијата на Европската комисија за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан, ...

Read More »

Западен Балкан чека поевтин роаминг со ЕУ

  Се уште нема конкретни рокови и активности од надлежните институции за ветеното намалување на меѓународните тарифи за роаминг во телекомуникациските услуги, по потпишаниот меморандум меѓу Македонија и Бугарија. Новини се очекуваат на претстојниот дигитален самит, чиј домаќин ќе биде Македонија во април,  и на Самитот за Западен Балкан, што треба да се одржи во мај во Бугарија, која ја покрена ...

Read More »

Балканот и ризикот од терористичките организаци

Во последно време во германските медиуми беа објавени написи во врска со обидите на терористичката организација ДЕАШ (ИСИС) за стекнување со нови приврзаници од Западен Балкан како и заканите насочени против Германија.  Причината за објавувањето на овие написи беа реториките во врска со тврдењето дека германските разузнавачки служби покажуваат се поголемо интересирање кон Балканот и особено Босна и Херцеговина. Во ...

Read More »

Мета: Балканот има потреба од енергетски пазар

  Претседателот Илир Мета, во својот поздравен говор на регионалната економска конференција „Иднината на Балканот“, која се одржува во Тирана, изјави дека Балканот има потреба од формирање заеднички енергетски пазар. „Заедничкиот енергетски пазар е во интерес на сите држави во регионот“, додаде Мета. Тој исто така потенцира дека владите во регионот треба да ги преземаат сите активности во соработка со ...

Read More »

Могерини: 2018-та е клучна година за Балканот

Ова не беше лесна година за Балканот. Посетив шест главни градови во регионот во некои од најтешките моменти – во некои случаи, моменти на длабока политичка криза, напиша високата претставничка за надворешна политика и безбедност во ЕУ. Високата претставничка за надворешна политика и безбедност во Европската унија Федерика Могерини, истакна синоќа дека 2018 година ќе биде клучна година за Балканот ...

Read More »

Западен Балкан и ЕУ во 2018-та

  ЕУ очекува 2018-та да биде клучна година во која земјите од Западен Балкан ќе направат чекори кои неповратно ќе ги приближат до европското семејство. Очекувањата се големи, но какви се реалните можности? 2017-та година заврши во знак на големо очекување. Пораките на обновен интерес и поддршка на европскиот пат на Западниот Балкан стигнуваа во текот на целата измината година. ...

Read More »