Tag Archives: џудо

Македонецот Еди Шерифовски седми на Светското првенство во џудо

Македонецот Еди Шерифовски (- 73 кг) е седми на Светското џудо првенство за кадети во Сантјаго -Чиле, што е голем успех за македонскиот џудо. Шерифовски имаше шанса да го оставри најголемиот успех на македонскоото џудо, но во решавачката битка за влез во полуфиналето со Мароканецот Ајман Елхусаини беше поразен со ипон. Во репасажот се сретна со Турчинот Мухамед Коџ од кого исто така загуби со ипон. ...

Read More »

Летен камп на македонските џудисти во Албанија

  Македонските џудо клубови „МИОКИ“ од Скопје и „ДРИМ“ од Струга организираа осумдневен џудо камп во (Голем) Драч во Албанија. Одлуката на раководствата на овие клубови за избор на Голем, како дестинација на овогодинешен камп за македонските џудисти, била донесена со оглед на фактот што дестинацијата ги нуди сите услови за одржување на утрински и вечерни тренинзи. Секако, тука спаѓаат ...

Read More »