Tag Archives: драч

Македонците во Албанија ја одбележаа Старан нова година – Василица

  Македонците во Албанија традиционално го прославја празникот Свети Василиј Велики,со кој се означува почетокот на Новата година, според јулијанскиот календар. Меѓу Македонците во Албанија, празникот е познат како Василица, и се прославува во духот на македонските обичаи и традиција. Според традицијата наследена од дедовци прадедовци, деца маскирани и со некој музики инструмент во рака одат од куќа во куќа ...

Read More »

Албанија и Косово најавуваат заедничка економска зона

Албанија и Косово ќе имаат заедничка царина во Драч. Ова го изјави на средбата со новинарите премиерот на Албанија, Еди Рама, по средба со премиерот на Косово, Рамуш Харадинај. Рама рече дека проектот ќе се финализира од двете влади и додаде дека тоа пристаниште треба да биде заедничко. Рама исто така ја изнесе оценката дека Албанија и Косово имаат можности ...

Read More »

Саудиски принц пристигна со јахтата во Драч

Еден од најлуксузните јахти, во сопственост на Саудиски принц Алвалед Бин Талал Алсауд, член на саудиското кралско семејство пристигна со јахта во пристаништето Драч. Принцот ќе остане неколку дена во Албанија, ке има средба со преседателот на Албанија, Илир Мета, со премиерот, Еди Рама и други високи функционери во земјата. Принцот според списанието Форбс, има богатство од 17,7 милијарди долари ...

Read More »

Летен камп на македонските џудисти во Албанија

  Македонските џудо клубови „МИОКИ“ од Скопје и „ДРИМ“ од Струга организираа осумдневен џудо камп во (Голем) Драч во Албанија. Одлуката на раководствата на овие клубови за избор на Голем, како дестинација на овогодинешен камп за македонските џудисти, била донесена со оглед на фактот што дестинацијата ги нуди сите услови за одржување на утрински и вечерни тренинзи. Секако, тука спаѓаат ...

Read More »