Tag Archives: Еди Рама

Социјалистичкото движење за интеграција најавува протести против Владата

Социјалистичкото движење за интеграција, одржа конвенција на партијата во Тирана. Претседателката на СДИ Моника Криемади рече дека на Албанија и треба национален опозициски фронт. Таа најави дека опозицијата ќе излезе на улици да протестира. „Ние ќе бидеме на улици и плоштади за нов договор со граѓаните и создавање на анти – мафијашка влада која ќе ја врати стабилноста и достоинството“, ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оствари средба со премиерот на Република Албанија Еди Рама (ВИДЕО)

На средбата се разговараше за македонско албанските односи, за актуелната политичка состојба и за стратешките приоритети на Република Македонија. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски посочи дека е за отворена соработка со Република Албанија базирана на принципиелна основа. Во таа насока не помагаат различните документи како што е Тиранската Платформа која, како по формата во која беше промовирана, така и во ...

Read More »

Албанскиот премиер Еди Рама ненајавено отпатува во САД

Според извори од Владата, причина за итното заминување на Рама за САД е смртта на неговиот близок пријател Артур Фанкелстен. Но, бидејќи Фанкелстен почина во месец август, албанските медиуми оценуваат дека тоа е само алиби за заминувањето на Рама за САД и посетата ја поврзуваат со последната изјава на американскиот амбасадор во Тирана, Доналд Лу за криминалот во Албанија. Пред два дена Лу ...

Read More »

Албанскот претседател потпиша указ за составот на новата влада на Рама

Претседател Илир Мета синоќа потпиша указ за составување на нова влада. Веднаш по завршувањето на конститувната седница на Парламентот, мандатарот и лидер на социјалистиката партија Еди Рама го достава до Мета предлогот со имињата на членовите на новата влада, по што тој експресно го потпиша декретот. Новиот владин кабинет или како што го нарекуваат „Рама два“ освен премиер ќе има и ...

Read More »

Рама: Нема да го бојкотираме инаугурацијата на Илир Мета

Албанскиот премиер Еди Рама во првиот настап во медумите по изборниот триумф, потврди дека социјалистичките пратеници на 24 јули ќе присуствуваат во Парламентот на церемонијата на полагање заклетва на новиот претседател на државата Илир Мета. Тој ги демантираше информациите во дел од медумите дека социјалистите ќе ја бојкотираат инаугурацијата. Рама исто така потврди дека нов претседател на Парламентот ќе биде ...

Read More »

Рама: Очекувам Албанија годинава да ги почне преговорите со ЕУ

Еди Рама е убеден дека Албанија годинава ќе ги почне преговорите за членство во Европската унија. Ние немаме друга алтернатива. Очекуваме преговорите со ЕУ да ги почнеме оваа година. Но,нема да се изненадам и ако не ги почнеме. Не дека не ги исполнивме домашните задачи, туку затоа што не може многу да се потприме на ЕУ кога станува збор за ...

Read More »

Социјалистичка партија на Албанија обезбеди 74 пратеници

Доцна попладнево, по пребројувањето на гласачките ливчиња од неделните парламентарни избори, потврден е трумфот на социјалистите на премиерот Еди Рама. Коалицијата „За Албанија која ја сакаме“ освоија 74 пратенички мандати во 140-члениот парламент. За оваа коалиција гласале 761.473 лица или 48,2 отсто. Од првите парламентарни избори во 1992 година, по падот на тоталитаризмот, ова е првпат една партија да обезбеди мнозинство ...

Read More »

Власта и опозицијата со жестоки расправии за парламентарните избори во Албанија

Средбата на албанскиот претседател Бујар Нишани со премиерот Еди Рама и лидерот на опозицијата Љуљзим Баша заврши неуспешно и без договор, Рама му понуди на Баша инсталирање на државен внатрешен контролен механизам за изборите. Неговиот предлог предвидува вицепремиерско место избрано од опозициската Демократска партија, но не и нејзин член. „Ако демократите навистина сакаат гаранции за изборите, нека ја прифатат оваа ...

Read More »

Албанската опозиција продолжува со протести

На денешниот, 24-ти ден, од протестите на албанската опозиција, лидерот на најголемата опозициска сила Демокатската партија, Љуљзим Баша порача дека на плоштад ќе останат се додека не си замине премиерот Еди Рама и неговата „корумпирана влада“. Коментирајќи ја смената на четворица министри во Владата, Баша рече дека останува и понатаму барањето на демократите  а тоа е “гарантирање слободни и фер ...

Read More »