Tag Archives: Еу

Архимандрит Партениј ја прими наградата од Европскиот парламент во Брисел

  Чoвекот – тoа е образ Божји, па затоа невозможно е да се љуби Првообразот, без да се љуби Неговата икона, Неговото изображение – човекот. Не пишува ли Апостолот на љубовта, Свети Јован Богослов, вака: Ако некој рече: „Го сакам Бога“, а го мрази својот брат, лажец е: оти, кој не го сака својот брат, кого го видел, како може да ...

Read More »

Даниелсон: Пет клучни приоритети за Албанија да напредува кон ЕУ

Директорот на Директоратот за проширување во Европската комисија Кристијан Даниелсон на 10.10.2018 година во Тирана имаше средба со Претседателот Илир Мета. На средбата беше потенцирано „исполнувањето на петте клучни приоритети беа доцнење“, зашто тие се услов за започнување на преговори за членство на Албанија во Европската унија. Претседателот Мета од своја страна рекол дека се залага и воедно упатил апел ...

Read More »

Албанија потпишаа договор за соработка со Фронтекс

Албанија и Европската Унија потпишаа договор за соработка помеѓу Тирана и Фронтекс, европската погранична агенција, за заедничка гранична управа. Целта на овој договор е да се подобрат контролите на надворешните граници на Европската Унија во контекст на политичка криза поради илегалните миграциски текови кон ЕУ. Со овој договор европската гранична служба ќе може да презема мерки на албанските граници како ...

Read More »

Истрага во Атина, суспендиран шефот на информативното биро на Европскиот парламент

Европската служба за борба против измами (ОЛАФ) отвори истрага за финансиски малверзации, против шефот на информативното биро на Европскиот парламент во Атина Леонидас Андонакопулос и двајца негови соработници. Според грчкиот весник „Катимерини“ тие се суспендирани од работните места. Заменичката на потпаролот на Европарламентот, Маржори Ван ден Брук изјавила дека постојат сериозни сомнежи за сомнителни финансиски трансакции од страна на засегнатите ...

Read More »

Хрватската европратеничка Петир: Македонија и припаѓа на ЕУ и тоа под своето уставно име

Резултатот на реферндумот во Македонија покажа дека граѓаните сметаат дека националниот идентитет нема цена и дека не се подготвени да тргуваат со името на државата. Македонија и припаѓа на ЕУ и тоа под своето уставно име! Ова е првичната реакција на хрватската европратеничка Маријана Петир по објавување на резултатите од референдумот во Република Македонија согласно кои граѓаните на го прифатија ...

Read More »

Павлопулос ја предупреди Албанија да заборави на Чамите и се закани со вето за ЕУ

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, ја предупреди Албанија дека доколку ја сака поддршката на Грција, да не го поставува прашањето за Чамите. Тој и со порака дека Албанија треба да ја прифати „историската вистина на криминалното минато на Чамите, како соработници на нацизмот“. Со целосна искреност и порачувам на Албанија дека доколку го сака нашето пријателство и добрососедство, нашата поддршка на ...

Read More »

Албанија и понатаму со најголем број баратели на азил во земјите на ЕУ

Албанија и понатаму останува европска земја со највиок број на баратели на азил во земјите на Европската унија,при што најпривлечна останува Франција. Според статистичките податоци објавени денеска од страна на Евростат, во вториот квартал од 2018 година за добивање азил, за првпат, се пријавиле 3.930 албански државјани или три отсто од вкупниот број на баратели на азил во Европската унија. ...

Read More »

„Фронтекс“ ја следи внимателно грчко-албанската граница

Иако за 31 отсто е намален приливот на мигранти преку грчко-албанската граница од почетокот на годината, Европската агенција за управување на оперативната соработка на надворешните граници на ЕУ (Фронтекс) останува на штрек во Јанина, во северозападна Грција, објавува електронското издание на весникот „Kathimerini“. Според извештаите, 11 вработени на Фронтекс од Германија и Полска моментно работат со грчки полицајци во регионот ...

Read More »

Швеѓанец шверцува 19 пиштоли од Албанија за Германија

На граничниот премин Муриѓан помеѓу Албанија и Црна Гора албанската полиција открила шверцер што тргувал пиштоли од Албанија за Германија. Извори од полицијата за Македонски весник “Илинден” наведуват дека Швеѓанецот Себастијан Рикард, кој има 21 година, се обидел да прошверцува 19 пиштоли во калибар 7,65 од Албанија во Германија. Швеѓанецот патувал со автобус на релација Албанија-Косово-Германија, а пиштолите ги скрил во своите ...

Read More »

Македонија доби условен датум за преговори со ЕУ во јуни 2019

  Се отвора патот за старт на преговори со Европската унија во јуни 2019 доколку Македонија го одржи реформскиот напредок особено во делот на итните реформски приоритети, одлучи денеска Советот на министри на ЕУ по долгата дебата за проширување, на која се разгледуваа препораките за преговори за Македонија. Советот на министри очекува следната година Европската Комисија да издаде извештај во ...

Read More »