Tag Archives: Еу

Нов амбасадор на ЕУ во Тирана

  Нов амбасадор на Европската Унија во Тирана наместо Романа Влахутрин е италјанецот Луиѓи Сорека. Сорека кој моментално е во Брисел, е значаен дипломат на Европската комисија и е одличен познавач на состојбите во Албанија. „Сорека е добар познавач на состојбите во Западен Балкан, а со тоа и на Албанија во полето на безбедноста“. Новата функција, италјанскиот дипломат во ЕК ...

Read More »

Албанската опозиција ја бојкотираше Резолуција за поддршка на преговорите со ЕУ

Опозиција ја бојкотираше Резолуцијата во Албанија, со која се дава поддршка на започнување преговори за пристапување во Европската унија. Само владејачката левичарска Социјалистичка партија гласаше за документот. Премиерот Еди Рама го нарече бојкот на опозицијата „невиден чин на историски предавство на земјата”. Опозицијата соопшти дека сака преговори, но, ја обвини владата за врски со криминалот, што ќе им наштети на шансите на ...

Read More »

„Македонија: Евроатлантска интеграција, нови предизвици и можности“ – Конференција во МНР

Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија се одржа Конференција на тема: „Македонија: Евро – атлантска интеграција, нови предизвици и можности” во организација на Институтот за геостратешки истражувања и надворешна политика при Министерството за надворешни работи на Република Македонија, во соработка со Европскиот Центар за безбедносни студи Џорџ К. Маршал како и Алумни Асоцијација на Маршал Центар – Република ...

Read More »

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на Сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа

Министерот за надворешни работи Никола Димитров имаше обраќање на априлската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која што се одржува во Стразбур од 23 до 27 април 2018 година. Во своето обраќање, министерот Димитров истакна дека во време на глобални предизвици и кризи неопходно е земјите членки на Организацијата да направат сеопфатни напори за имплементирање на преземените ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија, Заев се сретна со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Могерини

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за надворешни работи, Никола Димитров и државниот секретар во МНР, Виктор Димовски, денеска попладне се сретна со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ и заменик претседателка ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Могерини

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (19 април 2018-та година) оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини. На средбата се разговараше за европските интеграции на државата, најновиот извештај на Европската комисија и нотираните недостатоци. Претседателот Мицкоски истакна дека Европската Унија и е потребна на Република Македонија како начин за подигнување на стандард ...

Read More »

Претседателот на Македонија Иванов освари средба со Могерини висок претставник на ЕУ

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска ја прими г-а Федерика Могерини, висок претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија. На средбата беа разменети мислења за актуелната политичка состојба во Република Македонија, за процесот на европска интеграција, како и за клучните предизвици со кои се соочуваат регионот и Европската Унија. Претседателот ...

Read More »

Албанија доби препорака за ЕУ

  Европската комисија (ЕК) денес препорача отворање преговори за членство со Албанија. “Комисијата денес му предлага на Советот на министри (претставнице на земјите членки) да донесе одлука за отворање преговори за членство со Албанија, изјави денес шефицата на ЕУ дипломатијата Федерика Могерини. “Одлуката се заснова на проценка на напредокот направен од овие две земји во препораките од 2016 година и ...

Read More »

Македонија доби препорака за ЕУ

  Македонија доби препорака за почеток на преговори за членство во ЕУ. Во извештајот за напредокот на земјава, објавен денеска во Стразбур, Европската комисија дава зелено светло за преговорите да почнат. „Задржувањето и продлабочувањето на сегашниот момент за итните реформски приоритети ќе биде решавачки. Комисијата, за ова да го поддржи, ќе применува засилен пристап во преговарачките поглавја во делот на ...

Read More »

Бериша: Амбасадорката на ЕУ побарала да ме уапсат

Поранешниот претседател и премиер Сали Бериша изјави дека амбасадорката на ЕУ во Тирана, Романа Влахутин, побарала негово апсење. Бериша во интервју за албанската ТВ „АБЦ“ рече дека актуелната амбасадорка на ЕУ во Албанија, Романа Влахутин, побарала од сега сменетиот јавен обвинител Адриатик Лала негово апсење. „Влахотин оваа барање го упатила и пред поранешниот претседател на Албанија Бујар Нишани со цел ...

Read More »