Tag Archives: име

Грчки новинар целиот свет ја нарекува Македонија и Грција треба да го нарекува Македонија

Целиот свет не само што ја нарекува Македонија Македонија, туку смета дека Грците се луди во нивната истрајност дека таа мора да се нарекува некако поинаку – особено затоа што ние ниеднаш во изминатите триесет години не сме ни објасниле како би требало таа да се нарекува, вели за ЕУ обзервер Тимиос Цалас, грчки новинар што работи во аналитички центар во Лондон ...

Read More »

Ердоган: Турција е на страната на Македонија, Грција не е во право

Турција секогаш ќе биде на страната на Македонија затоа што Грција не е во право. Македонија секогаш ќе остане Македонија, изјави на дебата, пренесувана од Турската радио-телевизија, турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган. На конференцијата организирана во клубот на иселениците од балканските простори, Ердоган порачал дека Турците и Македонците се браќа и дека Турција секогаш ќе стои зад Македонците. Тоа што ...

Read More »

Ангел Митревски член на управниот одбор на Заедницата на Македонците во Хрватска црвената линија е зачувување на уставното име, идентитетот и јазикот

Ние Македонците што сме надвор од Македонија и живееме во други држави сме загрижени за сѐ што се случува, а е поврзано со името на државата. Факт е дека оваа година е земена како преломна за решавање на проблемот за името, но мислам дека сето тоа е игра на големите светски сили. Ние Македонците во дијаспората сме единствени во ставот ...

Read More »

Германски магазинот Шпигел: Спорот со името Македонија “Она што Грција го прави е апсурдно”

Штефан Требст, професор по историја на културата на источна Европа при Универзитетот во Лајпциг и еден од водечките германски експерти за Македонија, во интервју за магазинот „Шпигел“ го оценува како апсурдно однесувањето на Грција. Целост интервјуто : „Шпигел“: Има ли рационална причина зошто Македонија не треба да може да го користи своето уставно име на меѓународно ниво? Требст: Од грчка ...

Read More »

„Република” е доволна одредница

Во американското списание Хил, специјализирано за известување за политиката во главниот град Вашингтон, продолжи преписката меѓу Бил Николов од Македонското меѓународно движење за човекови права и грчката коментаторка Георгеа Полизос од Американскиот Елинистички Институт. Во колумната објавена во Хил, Николов вели дека самото тоа што пред зборот Македонија во уставното име стои зборот Република е доволна одредница за разликување на ...

Read More »

Рускиот теолог Кураев: Глупо е да им кажувате на други народи како да се нарекуваат

Рускиот теолог и влијателен активен блогер, Андреј Кураев ги оцени како ретроградни и полни со бес националистички изјавите на грчките владици во поглед на прашањето за името на Македонија. Кураев, споделувајќи ги на својот блог изјавите од грчките владици пишува дека грчките владици се уште не знаат дека Константинопол веќе одамна е паднат. Навистина е глупаво да им кажувате на другите народи ...

Read More »

Лоренс Иглбергер: Грција нема историско право на името Македонија

Спорот за името е непотребен и неоснован. Македонија беше нарекувана така и за време на поранешна Југославија и тоа тогаш не предизвикуваше никакви проблеми, изјави пред три години, сега веќе починатата легенда на американската дипломатија Лоренс Иглбергер. Земјата која сега се нарекува Македонија беше нарекувана така и за време на нејзиното постоење како република во рамките на поранешна Југославија. Дали ...

Read More »

Пападакис: Грција не ја интересира промена на името, туку идентитетот (ВИДЕО)

Грција не ја интересира промена на името, туку идентитетот, вели аналитичарот Јоргос Пападакис за Канал 5. Не би се согласил дека постои разлика или разни изјави од страна на Грција, дури од почетокот на тој апсурден спор оклу името на Македонија, изјавив неколку пати дека ставот на Грција е многу едноставен – Грција не ја интересира толку да се реши ...

Read More »

Папандреу: Освен името, Македонија е нашиот природен сојузник

Поранешниот премиер на Грција, Јоргос Папандреу, во интервјуто за грчкиот весник „Етнос“  вели дека ако се тргне настрана името, тогаш Скопје е природен сојузник на Атина. “Доколку сегашните околностите дозволат задоволително решение, пошироката геополитичка ситуација е уште една причина да одиме чекор понапред. Скопје, ако се тргне настрана името, е нашиот природен сојузник. Решавањето на проблемот, ќе ни дозволи повторно ...

Read More »

ОМД: Голем скандал Нимиц вработил грчка асистентка

  Метју Нимиц, специјалниот посредник за решавање на спорот кој Грција го има со името на Македонија Метју, вработил грчкa асистентка, Еленор Деметридис, тврдат од Обединетата македонска дијаспора. Тие му пишале на Нимиц, а тој им вратил дека по неговото пензионирање од компанијата General Atlantic дека му бил доделена асистентка која ќе им помага и на другите пензионирани вработени од ...

Read More »