Tag Archives: Избори

Професор Гордана Силјановска – Давкова: Јас ќе се борам да бидам претседател на Република Македонија, како што се распишани изборите

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител телевизија, одговарајќи на новинарското прашање, дали во случај доколку победи на претседателските избори ќе се заколне пред Уставот на Република Македонија, иста вели дека ќе се бори да биде претседател на Република Македонија, додавајќи дека кога претседателот на Собранието ...

Read More »

Ексклузивно интервју за Македонски весникот “Илинден”: Проф.д-р Гордана Силјановска – Давкова кандидат за претседател на Република Македонија

Македонски весникот “Илинден”:  Проф.д-р Гордана Силјановска – Давкова, ве молиме дадете кратка биографија за вас да се запознает читателите. Проф.д-р Гордана Силјановска – Давкова: Партијата ВМРО-ДПМНЕ е добро позната во јавноста и мислам дека нема потреба од нејзино претставување. Всушност, јас не сум соодветниот соговорник да зборувам за партијата, бидејќи на Конвенцијата за избор на претседателски кандидат се пријавив како надпартиски ...

Read More »

Албанија: Рама за оставка не размислувам, а ниту за избори

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека нема да поднесе оставка и нема да има вонредни парламентарни избори во Албанија. По масовните опозициски антивладини протести во Тирана, Рама, во интервју за италијанскиот „Кориере дела сера“, вели дека за тоа нема потреба, бидејќи опозицијата е во длабока криза и не е во состојба политички да ја предизвика Владата. Ако утре се одржат избори, ...

Read More »

Албанија: Власта апелира до опозицијата да гласа за изборните реформи

Албанската владејачка социјалистичка партија упати апел до опозицијата да гласа за изборните реформи. Преку координаторот на пратеничката група, Таулант Бала,социјалистите потсетуваат дека „тоа не е само внатрешна потреба на земјата,туку задача добиена од Советот на Европа“. Советот на Европа ни зададе домашни задачи, меѓу нив и изгласување на изборната реформа. Ние ја извршивме нашата должност. Мнозинството има задача да достави ...

Read More »

Силјановска: Македонија е се што имамe

Универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова размислува дали да се кандидира на претстојните претседателски избори откако триесетина професори, академици и ителектуалци упатија повик пошироката јавност да ја поддржи нејзината кандидатура. Во изјава за Пресинг ТВ Силјановска вели дека силно ја допрел повикот, но мора да размисли за тоа дали ќе се вклучи во претседателската трка. Иако до сега не се гледала себеси ...

Read More »

Македонец кандидат за пратеник на изборите во сојузната држава Викторија во Австралија (ВИДЕО)

На 24.11.2018 година, во сојузната држава Викторија во Австралија закажани се парламентарни избори, на кои како независен кандидат ќе настапи и Никола Ставрески, Македонец кој долги години живее во Мелбурн. Ова ќе биде голем ден за нашинците во Австралија, особено ако се има во предвид дека гласовите на Македонците во населбите Томастон, Лајлор, Епинг, Епинг Норт, Волерт и Мернда, се ...

Read More »

ЕУ бара Албанија по итно да спроведе изборни реформи

Амбасадорот на ЕУ во Тирана, Луиџи Сореца порача дека Албанија треба што поитно да ги донесе изборните реформи. Тој посочи дека изборните правила треба да се регулираат најмалку шест месеци пред локалните избори закажани за 30 јуни 2019 година. Локалните избори се многу важни, бидејќи на нив граѓаните ги избираат оние кои ќе се занимаваат со нивните проблеми. ЕУ очекува да ...

Read More »

Македонецот Фил Наумов победи во Мејнсфилд, Охајо 

Во малото место Ричард Каунти, близу до градот Мејнсфилд, во сојузната држава Охајо, демократите слават победа одкако Фил Наумов е избран за судија на вчера одржаните избори. Наумов е по потекло од Македонија, поточно неговиот дедо се има доселено во САД во 1921 година. Наумов ги победи своите ривали: републиканецот Ендру Кларк и независната кандидатка Кели Бандел, освојувајки притоа 51,7% ...

Read More »

Локалните избори во Албанија ќе се одржуваат на 30 јуни 2019 година

Претседателот Илир Мета, го закажа датумот за одржување локални избори. Претседателот Мета потпиша декрет за одржувањето на локални избори ќе се одржат вo недела, 30 јуни 2019 година – стои во соопштенито на кабинетот на преседателот Илир Мета.

Read More »

Македонците во Србија денеска одржуваат избори за Националниот совет на Македонците

Припадници на 22 малцински заедници во Србија денеска бираат свои претставници за националните совети на национални малцинства. Право на глас имаат 507.183 избирачи кои ширум Србија гласаат на 926 бирачки места. Осумнаесет национални малцинства членови на Советот ги бира на непосредни избори, а четири – хрватската, црногорската, македонската и руската по пат на електронски собранија. Тие четири електорски собранија ќе ...

Read More »