Tag Archives: Избори

Предвремените парламентарни избори во Грција се планираат за 7 јули 2019

Портпаролот на грчката влада Димитрис Џанакопулос изјави за телевизијата “Алфа” дека предвремените парламентарни избори се планира да се одржат на 7 јули оваа година. “Одлуката на премиерот е предвремените избори да се одржат на 7 јули. Причината за оваа одлука е потполно да се обезбеди да не дојде до одреден проблем во испитите за прием на универзитет.” – рече Џанакопулос. ...

Read More »

Австрискиот претседател предложи избори во септември

Претседателот на Австрија Александер Ван дер Белен, повика на нови избори во септември, поради политичкиот скандал со објавеното видео кое покажа дека заменик-канцеларот на земјата нуди коруптивен договор на наводен руски добротвор во замена за политички придобивки. Претседателот Александар ван дер Белен, денеска, рече дека изборите треба да се одржат на почетокот од септември, по средбата со австрискиот канцелар Себастијан ...

Read More »

Екслузивно: Пали Колефски официјално кандидат на Социалистичка партија за градоначалник на Пустец 

Социалистичка партија за градоначалник на Пустец, Мала Преспа утврди кандидат да биде Пали Колефски за престојните локални избори во Албанија што ќе се одржат на 30 јуни 2019 година. – стои во соопштението на Социалистичка партија.

Read More »

Социјалистичката партија ја предводи изборната коалиција со 24 политички партии

Албанската владејачка Социјалистичка партија денеска потпиша избора коалиција за локаланите избори закажани за 30 јуни. Албанската владејачка Социјалистичка партија денеска потпиша избора коалиција за локаланите избори закажани за 30 јуни. Коалицијата „Алијанса за европска Албанија“(АЕС) ја сочинуваат 24 политички партии кои се традиционални партнер на социјалистите, меѓу кои Демократско социјалистичката партија на Паскал Мило и Социјалдемократската партија на Скендер Ѓинуши. ...

Read More »

Ердоган: Партијата на правдата и развојот победник на локалните избори

  Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата Партија на правдата и развојот со голема разлика победила на изборите за градоначалници и им нанесла удар на оние што се обиделе земјата да ја фрлат на колена. Турската државна телевизија објави дека Партијата на правдата и развојот освоила околу 45 насто од гласовите, но оти го загубила местото на ...

Read More »

Македонија: Претседателските кандидати потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

  Кандидатите за претседател, Блерим Река, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски, денеска во просториите на Државната изборна комисија (ДИК), го потпишаа Кодексот за фер и демократски избори. Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски изјави дека текстот на Кодексот содржи одредби коишто секој кандидат треба да ги почитува. Кандидатот на Алијансата за Албанците и Беса, Блерим Река порача дека е важно ...

Read More »

Рама: Нема компромис, локални избори ќе има со или без опозицијата

Премиерот Еди Рама денеска од говорницата на Парламентот, порача на опозицијата дека компромис нема да има и оти со или без неа во Албанија ќе се одржат локалните избор. Тој додаде дека евентуалното неучество на Демократската партија и на Социјалистичкото движење за интеграција на локалните избори предвидени за 30 јуни, ќе биде на штета на самите партии. Денеска, како и ...

Read More »

ОБСЕ: Албанската полиција да не зазема страна на изборите

Амбасадорот на ОБСЕ во Тирана, Бернд Бошард упати апел до албанската полиција да не зазема страна на изборите и да им гарантира на граѓаните дека конечните резултати од изборите ја одразуваат политичката волја на целото албанско општество. Тој им се обрати на полицајците кои почнаа обука за изборниот процес за претстојните локални избори, закажани за 30 јуни. Директорот на државната ...

Read More »

Капутова победи во првиот круг од изборите во Словачка

Антикорупцискиот активист Зузана Капутова, победи во првиот круг на претседателските избори во Словачка и во вториот круг ќе се соочи со второ рангираниот  Марос Шефковиќ, кој е поддржан од партијата владејачка Народна Народна Демократија (Смер-СД). Словачкиот завод за статистика денеска објави дека Капутова, еколошки адвокат, освоила  40,2 отсто од гласовите на изборите на кои излезноста е над 95 проценти. Шефковиќ, кој е потпретседател на ...

Read More »

Стево Пендаровски е изборот на СДСМ и коалицијата за претседателски кандидат

Стево Пендаровски е кандидат на СДСМ и на коалициските партнери, решило раководството на владејачката партија. Пендаровски од почетокот важеше за еден од посериозните кандидати, кој имаше подршка и во партијата и меѓу граѓаните. Сепак, во изминативе две недели во прв план беа Никола Димитров и Оливер Спасовски, но Пендаровски сепак беше меѓу фаворитите. Пендаровски доаѓа од позицијата Национален координатор за ...

Read More »