Tag Archives: мигранти

Албанија потпиша спогодба со ЕУ за подобро менаџирање на границите со соседите кога се во прашање мигрантите

          Албанија потпиша спогодба со ЕУ за подобро менаџирање на границите со соседите кога се во прашање мигрантите. Спогодбата што ја потпишаа во име на ЕУ комесарот за миграција, Димитрис Аврамопулис, и албанскиот министер за надворешни работи, Фатмир Џафај, предвидува засилување на контролата на границите на Албанија со припадници на Фронтекс, кои се очекува деновиве да ...

Read More »

Акција за спасување мигранти заглавени во гумен чамец во Егејското Море

Турската крајбрежна служба утринава спроведоа акција за спас на вкупно 68 мигранти што се наожаат во гумен чамец заглавен меѓу карпи во Егејското Море, јави турската телевизија НТВ. Мигрантите, кои заминале од одморалиште во областа Дикили кај Измир, планирале нелегално да стигнат до грчките острови. Во акцијата за спасување на мигрантите, меѓу кои има и мали деца, се вклучени и ...

Read More »

Во Црно Море потона брод со мигранти

Четири лица се удавиле, а најмалку 20 се водат за исчезнати откако рибарски брод кој превезувал мигранти потонал во близина на турското крајбрежје на Црното Море, се вели во соопштението на турската крајбрежна стража. Најмалку 38 мигранти биле спасени од страна на крајбрежната стража и комерцијални бродови кои пловеле во областа. Рибарскиот брод потонал рано утрово во близина на Кефкен, ...

Read More »

Унгарија ја продолжи вонредната состојба

Унгарската Влада ја продолжи вонредната состојба во земјата за уште шест месеци односно до март 2018 година. Вонредната состојба беше воведене на почетокот на минатата година поради мигрантската криза. Строгата контрола на границите се уште е потребна, бидејќи од неодамна заканата од тероризам во Европа е зголемена, изјави портпаролот на унгарската Влада, Золтан Ковач. Околу 400.000 мигранти преминаа преку Унгарија ...

Read More »

Грците стравуваат од нов голем бран бегалци и мигранти

Ненадејното зголемување на бројот на мигранти кои пристигнуваат од Турција предизвика загриженост кај грчките власти, кои во наредните неколку дена ќе утврдат дали брзиот пораст е случаен или почеток на нов бегалски бран. Од петокот до вчера на грчките острови во Егејското Море пристигнале вкупно 643 мигранти, а вчера попладне во два чамци пристигнале уште 114 лица. Во прифатните центри ...

Read More »

Албанија ја заостри контролата на границите за да ја зачува визната либерализација

Албанската гранична полиција ги заостри контролите при излез од земјата на албанските граѓани со цел да го запре бранот на баратели на азил во Европската унија. Наредбата на генералниот директор на албанската полиција, Хаки Чако предвидува 14 препораки со кои полицајците на граничните премини ќе утврдуваат кој од граѓаните не ги исполнува условите за влез и престој во Шенген зоната. ...

Read More »

Француски полицајци ќе ја контролиа албанската граница

Француски полицајци на почетокот на семтември ќе започнат да вршат контроли на граничните премини на Албанија, со цел да се заштити злоупотребата на либерализацијата на шенген зоната од баратели на азил од страна на албанските државјани .Тие ќе помогнат на албанската полиција за да се стопира патувањето на малолетни деца во Шенген зоната но и возрасни од Албанија  кои бараат азил ...

Read More »

ЕУ започна правна постапка против Чешка, Унгарија и Полска поради одбивање да прифатат бегалци

  ЕУ започна правна постапка против Република Чешка, Унгарија и Полска кои и покрај законската обврска, одбија да прифатат бегалци.Во соопштението кое беше објавено од страна на Европската комисија беше истакнато дека Чешка, Унгарија и Полска беа повикани и потсетени да дадат одговор или гаранција дека ќе постојано ќе примат бегалци. Но и покрај постојаните повици, наведените три земји ги ...

Read More »

Курц: Да се затвори медитеранската маршрута како примерот на балканската

  Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, сака да се затвори медитеранската маршрута за бегалците, според примерот на успешно затворената балканска маршрута. Единственото решение на криумчарите да им се одземе работата и да се прекине со смртните случаи на Средоземјето е да се осигури дека, кога некој илегално ќе тргне на пат, да не дојде до централна Европа, објаснува ...

Read More »

Се запали гумен чамец полн со имигранти (ВИДЕО)

Гумен чамец полн со мигранти одеднаш се запалил во Средоземно Море. Португалски хеликоптер што бил во близина за да и помогне на Европската агенција за заштита на границите и брегот, Фронтекс, ја снимил драмата на чамецот. Во чамецот имало 34 мигранти, кои морската струја ги носела по Средоземно Море. Во еден момент, чамецот пламнал, а за да се спасат од огнот, ...

Read More »