Tag Archives: полиција

Албанија: Полиција заплени поголемо количество марихуана и хероин

  Албанската полиција во две одделен акции во последното деноноќие заплени половина тон марихуана и над 11 клограми хероин. Крајна дестинација на дрогата бил италијанскиот нарко пазар. Во денешната акција полицијата од приморски град Валона, заплени 500 клограми марихуна. Дрогата била натоварена на моторен чамец, подготвен за испловување, во близина на Петролифера. Претходно, синоќа полицијата од пристанишниот град Драч заплени 11килограми ...

Read More »

Министерот за внатрешни работи на Македонија освари средба со минстерот внатрешни работи на Албанија (ВИДЕО)

  Министерствата за внатрешни работи на Република Македонија и Република Албанија имаат одлична соработка и таа во наредниот период дополнително ќе се унапредува, истакнаа по денешната средба во Охрид министерот за внатрешни работи на Република Македонија Оливер Спасовски и министерот за внатрешни работи на Република Албанија Фатмир Џафај. И средбата во Охрид беше искористена за унапредување на соработката, пред се ...

Read More »

Македонската полиција доби 45 Шкоди од Чешка донација вредна 1 милион евра (ВИДЕО)

Амбасадорот на Република Чешка Н.Е. Мирослав Томан денеска на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски му ја предаде донацијата од 45 возила од марката „Шкода“ во вредност од околу милион евра.  Министерот Спасовски му се заблагодари на амбасадорот Томан и на Владата на Република Чешка за помошта што македонската полиција ја доби од оваа пријателска земја по избувнувањето на мигрантската ...

Read More »

Германија: Во неколку акции запленето оружје и муниција

Aкциите биле спроведени на четири локации во рамките на истрагата поврзана со маж осомничен дека е поврзан со исламски екстремисти. Германската полиција во повеќе акции во Берлин заплени оружје и поголемо количество муниција, а едно лице е приведено. Рациите биле спроведени на четири локации во рамките на истрагата поврзана со маж осомничен дека е поврзан со исламски екстремисти. Во акциите ...

Read More »

Во Валона запленети еден тон мархуана

  Албанската полиција во координирана акција со италијанската поморска патрола спречи шверц на еден тон мархуана. Акцијата била реализирана во територијалните води кај Валона, кога пограничната патрола по полноќ забележала едрилица која се движела во правец на Италија. Едрилицата „Нано Нини“ пловела под италијанско знаме, а во неа биле две лица, албански и италијански државјанин, кои кога ја забележале патролата ...

Read More »

Полиција формира база на податоци за крвна одмазда во Албанија

Поради лажно претставување на многубројни албански граѓани како потенцијални жртви на крвна одмазда, при барањето азил во државите членки на ЕУ албанската полиција формирала база на податоци за крвна одмазда. Како што соопшти албанската полиција, базата на податоците овозможи брз пристап до информации само за полициски цели, да се идентификуваат сите случаи на крвна одмазди кои се случиле претходно, поединци и ...

Read More »

Заеднички македонско-албански полициски патроли во Струга

Полициите од Република Македонија и Република Албанија, денеска, во полициската станица во Струга, официјално, на пригодна свеченост, ќе бидат промовирани заедничките полициски патроли составени од полициски службеници од Министерствата за внатрешни работи на двете земји.   Од друга страна,  децении и децении се најавува бродска линија од Охрид до Поградец, на албанската страна на Охридското Езеро.Пред неколку дена, на истата ...

Read More »

Основан заеднички полициски центар на Црна Гора, Албанија и Косово

  Црна Гора, Албанија и Косово основаа заеднички центар за полициска соработка, кој треба да ја унапреди размената на информации и да ја зголеми безбедност на заедничките граници за да се исполнат шенгенските стандарди, соопшти црногорското министерство за внатрешни работи. Протоколот за основање на центарот го потпишаа министрите за внатрешни работи на Црна Гора и Албанија, Мевлудин Нухоџиќ и Дритан ...

Read More »

Во Дубаи првиот робот полицаец почнува да патролира

  Полицијата на Дубаи го претстави првиот робот полицаец кој ќе патролира по градот. Роботите полицајци во Дубаи добија задача да ги контролираат градските трговски центри и туристичките атракции. Луѓето ќе можат да комуницираат со роботите, да пријават кривично дело, да платат казна и преку допирните екрани на градите на роботот да добијат информации. Податоците и информациите кои ќе ги ...

Read More »

Судири во Атина (ВИДЕО)

  Во Атина избувнаа судири меѓу демонстранти и полицијата во позадина на протестите против гласањето за мерките кои предвидуваат намалувања на пензиите и даночните олеснувања во земјата. Според локалните медиуми, демонстрантите фрлале молотови коктели и други предмети против органите на редот, кои возвратиле со солзавец. Ова е втор ден на протести против економските реформи, кои се очекува да бидат изгласани ...

Read More »