Tag Archives: православие

1000 години Охридска Архиепископија (ВИДЕО)

  Останаа само уште неколку дена до најголемиот настан, со кој се гордее целиот наш православен народ Илјада години од основањето на Охридската Архиепископија (1018-2018). Како што се вели во самото видео што наменски е подготвено за да го најави овој најголем јубилеј, тоа се години на „напластена мудрост, божественост и просветление, тоа е милениум на црковна и сенародна свештена убавина и ...

Read More »

Патријарх Кирил: Посланието на Кирил и Методиј треба да се претстави на разбирлив јазик на современите луѓе

  Неопходно е да се актуализира посланието на Св. Кирил и Методиј и да се претстави на разбирлив начин, за да стигне до срцата на модерните луѓе. Тоа го изјави денеска патријархот на Москва и цела Русија, Кирил по литургија во храмот „Христос Спасителот”, која ги отвори вратите за прославата на Денот на сесловенската писменост и култура. Патријархот рече дека го насочува ...

Read More »

Честитка од Македонско друштво “Илинден” –Тирана по повод „Св. Кирил и Методиј“

Претседателот на Македонско друштво “Илинден”-Тирана Никола Ѓурѓај од свое и од име на Македонско друштво “Илинден”-Тирана Ви го честита 24 Мај, Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. Со ова празнување им оддаваме почит на светите браќа од Солун Кирил и Методиј како основоположници на словенската писменост и литература основачи на првата словенска азбука – ...

Read More »

Патријархот московски и на цела Русија Кирил ја заврши посетата на Албанија (ФОТО)

  Патријархот московски и на цела Русија Кирил денеска ја заврши тридневната посета на Албанија, со посетата на манастирот Св. Влаш“во близина на Драч и Теолошката православна академија која се наоѓа во кругот на манастирот. Посетата е остварена по покана на Поглаварот на ААПЦ, Анастас Јанулатос, кој истата ја оцени како историска. Меѓу другото Кирил и Јанулатос чиноначластвуваа со неделната утринска ...

Read More »

Патријархот московски и на цела Русија Кирил освари средба со Еди Рама (ФОТО)

  Премиерот Еди Рама освари средбата со Патријархот московски и на цела Русија Кирил. Рама нагласил дека посетата на патријархот Кирил се совпаѓа со 110-годишнината од основањето на Албанската Автокефална Црква. Патријархот московски и на цела Русија Кирил нагласи дека тој пред 15 години бил во Тирана, но не во својство на патријарх, туку како преставник на руската црква и притоа додаде ...

Read More »

Патријархот московски и на цела Русија Кирил на заедничка вечера со Мета во Тирана (ФОТО)

Хармонијата, взаемното почитување, толеранцијата, разбирањето и солидарноста се карактеристиките на односите помеѓу верските заедници во Албанија и најскапоценото богатство на историското и националното наследство на земјата. Религијата никогаш не треба да се користи во служба на насилни идеи и цели. Оваа порака ја упати албанскиот претседател Илир Мета синоќа на официјалната вечера што ја приреди во чест на Патријархот московски ...

Read More »

Патријарх Кирил: Мојата посета на Албанија ново поглавје во односи меѓу сите братски цркви

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил, заедно со Поглаварот на Албанската афтокефална православна црква, Анастас Јанулатос, чиноначалствуваа со литургијата во соборниот храм “Воскресение Христово” во Тирана, во сослужение на свештеници од двете цркви. И на денешната и на синоќешната богослужба соборниот храм беше преполн од верници а видно беше и засиленото обезбедување. Високата руска црковна делегација вчера на меѓународниот ...

Read More »

Рускиот патријарх Кирил денеска приситигнува во Тирана (ФОТО)

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил попладнево пристигна во аеродромот “Мајка Тереза”, во Тирана, Патријархот московски и на цела Русија придружнан од Митрополитот на Болоколамскут Иларион, директор за надворешни односи на Патријаршија, Архиепископот Сергеј Солнечногорскут, административен секретар на Патријаршијата, Првосвештеникот Николај Балашов, Првосвештеникот Игор Икимчук, Првосвештеникот Андреј Бондаренко и Александар Волков. Во соборниот храм “Воскресение Христово” – во Тирана ...

Read More »

Рускиот патријарх Кирил денеска приситигнува во посета на Албанија

  Патријархот московски и на цела Русија, Кирил денеска попладне ќе допатува во тридневна посета на Албанија. Поради посетата преземени се засилени безбедносни мерки од страна на министертвото за внатарешни работи и албанската тајна служба – ШИШ а за неговата безбедност ќе се грижи и специално руско обезбедување, кое е секогаш во придружба на Патријархот московски и на цела Русија, ...

Read More »

Георгиј Салиба: Христијаните на Блискиот Исток во тешка ситуација ќе исчезнат

Георгиј Салиба, сиројаковитски епископ на Гората Либан и на Триполи, не е оптимист за иднината на Христијаните на Блискиот Исток. „Ако ситуацијата остане како што е сега, Христијаните на Блискиот Исток ќе исчезнат во рок од една деценија, па дури и во Либан“, рече тој во интервју за L’Orient-Le Jour. Сепак, Георгиј Салиба не е песимист. Тој е цврст човек со ...

Read More »