Tag Archives: Тирана

Последните 7 години Албанија ја напуштиле 330 илјади граѓани

Околу 330 илјади лица ја напуштиле Албанија во последниве седум години, објави албанскиот Државен институт за статистика. Овие бројки се поголеми од втората по бројност околија во Албанија, Фиер со 302 илјади жители или од околијата на Драч со 285 илјади жители. Во последните седум години, најголем одлив е забележан во 2011 година или 52.000 лица. По постепеното намалување во текот ...

Read More »

Македонците во Албанија ја одбележаа Старан нова година – Василица

  Македонците во Албанија традиционално го прославја празникот Свети Василиј Велики,со кој се означува почетокот на Новата година, според јулијанскиот календар. Меѓу Македонците во Албанија, празникот е познат како Василица, и се прославува во духот на македонските обичаи и традиција. Според традицијата наследена од дедовци прадедовци, деца маскирани и со некој музики инструмент во рака одат од куќа во куќа ...

Read More »

Директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство на Македонија на посета во Албанија

На 11 јануари 2018 година, во Тирана, Република Албанија, се одржа работен состанок на директорите на цивилните агенции на Македонија, Албанија, Црна Гора и Косово, како континуитет на успешната соработка која во изминативе години ја бележат воздухопловните власти од регионот, која резултираше со низа потпишани Меморандуми за соработка, конципирани во повеќе сфери на цивилното воздухопловство. На состанокот, меѓудругото, колегите на ...

Read More »

„Шератон“ ја напушта Албанија

Здружението на албанските туроператори и туристички агенции (АТОА) соопшти дека „Шератон“ од први јануари 2018 ја напушта Албанија. За здружението ова е едно од најнегативните случувања во последните дваесет години во албанскиот туризам. Од „Шератон“ сеуште нема официјална изјава околу причините за овој чекор, но од здружението велат дека причината се погрешните политики на Албанија во промоцијата на туризмот. Според здружението доколку ...

Read More »

Надворешниот долг на Албанија достигна осум милијарди евра

Надворешниот долг на Албанија годинава изнесува осум милијарди евра. Во деталната анализа на Централна банка на Албанија се наведува дека бруто надворешниот долг на земјата во однос на бруто домашниот производ, бележи намалување за пет отсто, достигнувајќи ниво од 70 отсто од БДП. Во сруктурата на долгот Владата го носи најголемиот товар со 43,2 отсто или 3,4 милјарди евра. Во однос ...

Read More »

Албанија очекува препорака за почеток на пристапните преговори со ЕУ

  Албанија очекува Европската Унија да го признае напредокот и напролет да препорача почеток на пристапните преговори, изјави албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати. Тој го поздрави тоа што Бугарија го постави Западен Балкан како главен приоритет во нејзиното претседавање и изрази убеденост дека следните месеци ќе бидат клучни за земјите од регионот. „Додека се приближуваме кон бугарското претседавање со ...

Read More »

Обвинителство почна истрага против Демократската партија за лобирање во САД

По зачестените одбвинувања од страна на владејачката Социјалстичка партија дека за лобирање во САД опозициската Демократска партија потрошла милион долари, Јавното обвинителство во Тирана започна истрага во врска со ово случај. Обвинтелството денеска побара од Централната изборна комисија и од Демократската партија да достават документација и финансиски извештаи за потрошените милион долари, кои се прикажани како изборни трошоци, потврди извор ...

Read More »

Албанија формира национална авиокомпанија

Албанија со помош на „Туркиш Ерлајнс“ ќе формира национален авиопревозник кој ќе го носи името „Ер Албанија“, а со работа ќе започне во 2018 година.Премиерот на Албанија Еди Рама лично бил вклучен во формирањето на авиокомпанијата и најави дека ќе се воспоставуваат летови од Тирана до Скопје, Подгорица, Приштина, Сараево и Загреб. Нашата цел е да основаме албански превозник. Многу ...

Read More »

Баша: Обвинувањата за перење пари од дрога потврдени од Стејт департментот

Лидерот на опозициската Демократска Партија, Љуљзим Баша, изјави дека обвинувањата на опозицијата кон владата за перење пари од дрогата, ги потврдил и американскиот Стејт департмент. „Ова е прв пат каде Албанија е вклучени во листата на земјите за перење пари, составена од страна на американската влада“, рече Баша. Во август еден друг меѓународен извештај ја рангираше Албанија како една од ...

Read More »

Министерката за труд и социјална политика на Македонија на Регионална конференција посветена на Ромите во Тирана

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска во Тирана учествува на конференцијата на која се разговара за потребите и приоритетите поврзани со пополнувањето на буџетските дупки во политиките за интеграција на Ромите на Западен Балкан и Турција организирана во рамки на Акцискиот тим за проектот „Интеграција на Ромите 2020“ (РИ2020) на Советот за регионална соработка (РЦЦ). Воведни излагања на ...

Read More »