Tag Archives: топ

Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН) го поздравува предлог-законот за малциствата во Албанија

Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН) го поздравува новиот закон за малциствата кој ќе го зајакне статусот и правата на малцинствата во Република Албанија. Од Албанија се очекува да го усвои новиот закон со кој на малцинствата им се даваат повеќе права во согласност со најдобрите меѓународни стандарди во средината на октомври. Предлог-законот беше претставен како заеднички документ на четири министерства ...

Read More »

Вардар со победа над Висла ја стартуваше одбраната на титулата во ЛШ

Европскиот првак Вардар ја почна новата сезона во лигата на шампионите со триумф во гости, 26-22 (13-9) кај Висла Плоцк. Ова е прва победа на Вардар на гостувањата во Полска во лигата на шампионите во дуелите со Кјелце и Висла. Во меѓусебните дуели со Висла ова е трет триумф за Вардар во четирите меѓусебни дуели досега. Во текот на целиот ...

Read More »

Премиерот на Исланд поднесе оставка

Претседателот на Исланд, Гудни Јохансон ја прифатил оставката на премиерот Бјарни Бенедиктсон, кој изјавил дека новите парламентани избори во земјата најверојатно ќе се одржат на 4 ноември 2017 година јавуваат светските медиуми. Исландската влада на десниот центар, која беше формирана пред девет месеци, се распадна вчера по повлекувањето на малцинскиот коалиционен партнер – Центристичката партија за светла иднина, откако било ...

Read More »

Петар Богдан, Македонец основоположник на Албанската книжевност  строго чувана тајна

За времето во кое овој филозоф и историчар творел и пишувал на италијански јазик, во Албанската книжевност не постојат други имиња. Дека Петар Богдани е Македонец е строго чувана тајна, а неговите дела се преведувани на албански и други јазици со одбегнување или искривување на висинското потекло на овој голем филозоф. Пјетер Богдани е единствен писател и филозоф во тоа ...

Read More »

Во сабота се избира нов претседател на Собранието во Албанија

Албанскиот Парламент со декрет на Претседателот, ќе се состане во сабота. На оваа седница ќе дадат заклетва пратениците и ќе се избира нов претседател на Собранието. Според деловникотсо седницата ќе претседава најстариот пратеник, а тој е Сали Бериша. Но, и покрај седницата за заклетва на пратениците, на истиот ден новиот парламент ќе гласа за владата “Рама 2”. По седницата во ...

Read More »

Без победник Македонија 1:1 Албанија во Струмица

Македонската фудбалска репрезентација пропушти златна шанса да се бори за третото место во групата Г во мундијалските квалификации, откако вечерва ремизираше 1-1 со Албанија во осмото коло во овој циклус и тоа благодарение на гостинскиот голман Етрит Бериша, кој ги „полуде“ нашите напаѓачи со своите одбраните. Имаше многу можности Македонија да ја победи Албанија и со два гола разлика, иако ...

Read More »

Јужна Кореја лансирала балистичка ракета како одговор на заканите на Северна Кореја (ВИДЕО)

Јужна Кореја испалила ноќта помеѓу неделата и понеделникот балистичка ракета како одговор на севернокорејската провокативна детонациска направа за која Пјонгјанг тврди дека е минијатурна верзија на хидрогенска бомба, јави јужнокорејската агенција Јонхап. Војската на Јужна Кореја извела вежба во која симулирала напад на севернкорејското нуклеарно постројување, гаѓајќи „одредени цели во Источното море“, наведува Јонхап повикувајќи се на Здружението на генерлаштабот ...

Read More »

Русија им врачи на САД протестна нота

Руското Министерство за надворешни работи го повика денеска советникот на американската Амбасада во Москва и му врачи протестна нота во врска со намерата на САД да изврши претрес во руската трговска мисија. Советникот-пратеник на амбасадата на САД во Москва, Е. Годфри, е повикан денеска во руското МНР. Врачена му е протестна нота во врска со намерата на американските власти да ...

Read More »

Унгарија половина од трошоците за заштита на границите ќе ги бара од ЕУ

  Претседателот на Унгарија Јанош Лазар во освртот на кризата со бегалците во земјата рече дека уште од почетокот на кризата до денес Унгарија, изградбата на жичаната ограда по должината на границата на Шенгенската зона ја финансираше од даноците на граѓаните. Унгарија не ги брани само своите граници туку истовремено и границите на сите граѓани на континентот против нелегалните миграции. ...

Read More »

Иран: Се отвори најголемата книжарница во светот

Љубители на книгите, ова е идеалната дестинација за вас. Најголемата книжарница во светот штотуку се отвори во Техеран, Иран. Книжарницата Book Garden е џиновска градба со покрив послан со зеленило и се протега на површина од околу 14.000 квадратни метри. Во неа се наоѓаат полици долги околу 20 километри со книги. Проектот е дел од поголем комплекс на површина од ...

Read More »