Tag Archives: топ

Мустафај: Грчкото финансирање на медиумите е поврзано со грчките тајни служби, потрена е итна истрага

Познатиот албански професор и поранешен шеф на дипломатијата, Бесник Мустафај смета дека е потребна комплексна истрага во Албанија за обвинувањата дека албански медиуми биле финансирани од тајни фондови на грчкото Министерството на надворешни работи, со цел пласирање инфромации во интерес на Грција. Ова е многу сериозно, бидејќи ја нарушува независноста на медиумите во Албанија и е сериозно мешање во демократскиот ...

Read More »

Албанија: Македонскиот министер претседаваше со регионална конференција за одржлив развој за земјите од Западен Балкан

Во организација на Холандскиот  институтот EWPP, во Тирана се одржува Регионална конференција за одржлив развој за земјите од Западен Балкан. На конфeренцијата учествуваат претставници на централните и локалните институции, на експерти и на невладиниот сектор од Македонија, Црна Гора, Албанија и Косово. Со конфернцијата претседава Македонскиот министерот проф. д-р  Зоран Шапуриќ. Тој во своето воведно излагање ја потенцираше мултидимензионалноста на ...

Read More »

Д-р Олси Јазеџи и проф. Пиро Прифти реферндумот во Македонија е неуспешен (ВИДЕО)

Емисијата “Импакт” анализира состојбите во Македонија, Украина и Православната црква, гости Д-р Олси Јазеџи историчар, публицист и проф. Пиро Прифти понарешен секретар на Православната лига, дискутират за неуспешниот референдум во Македонија, за напорите на Американците да го внесат целиот Балкан во НАТО, како што тоа го паправија во Црна Гора, Албанија и Хрватска, идните планови за влез на Косово и Србија. ...

Read More »

Македонскиот кикбоксер Димитар Ѓорѓиев го освои златниот медал на Европското првенство

Македонскиот кикбоксер Димитар Ѓорѓиев го освои златниот медал на Европското првенство, што се одржува во Братислава, Словачка. Во големото финале во категоријата до 86 килограми во дисциплината лоу-кик го совлада Русинот Рамазан Баксанов. За Ѓоргиев ова е прво злато на Европските првенства, откако претходно три пати се закити со најсјајното одличје на Светските првенства.

Read More »

Златна зора ќе протестира за време на културно-музички собир на Македонците во Лерин, Егејска Македонија

Под името „Протест против антигрчката пропаганда“ неонацистичката „Злата зора“ во сабота во Лерин ќе организира голем протест за време на собир на Македонците од Егејска Македонија, организиран од Македонскиот клуб. На собирот е предвидена и музичка содржина со македонски песни. Златна зора смета дека намеата на културно-музичкиот настан е да се докаже постоење на македонски јазик, иденититет и малцинство. „Затоа Златна ...

Read More »

Велика Британија со финансиска помош до албанските власти со цел да го спречат напливот на азиланти до Албанија

Појавата на жртви на модерното ропство од Албанија во Велика Британија станува се позагрижувачка, поради што британските власти бараат против овој феномен максимално да се ангажираат властите во Албанија и тоа финасиски ќе го потпомогнат. Со посебна програма за тоа властите во Лондон издвоиле два милиона фунти за Албанија за време на состанокот на високи функционери од двете земји. Средствата ...

Read More »

Баварија гласаше, Берлин се тресеше

  Околу 9,5 милиони луѓе имаат право да гласаат на денешните локални избори во германската покраина Баварија. Христијанската социјална унија (ЦСУ), баварската сестринска партија на демократите на Ангела Меркел, го забележа најлошиот резултат на изборите во Баварија по 1950 година. Гласовите на ЦСУ отишле за ултрадесницата што е чекор наназад и ќе го зголеми ризикот од поделба во рамките на тековната германската ...

Read More »

Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН) го поздравува предлог-законот за малциствата во Албанија

Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН) го поздравува новиот закон за малциствата кој ќе го зајакне статусот и правата на малцинствата во Република Албанија. Од Албанија се очекува да го усвои новиот закон со кој на малцинствата им се даваат повеќе права во согласност со најдобрите меѓународни стандарди во средината на октомври. Предлог-законот беше претставен како заеднички документ на четири министерства ...

Read More »