Tag Archives: ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ стана полноправна членка на Центристичката Демократска Интернационала (ВИДЕО)

ВМРО-ДПМНЕ денес на самитот во Будимпешта стана полноправна членка на Центристичката Демократска Интернационала која е светска организација на десни политички партии. Ова е значајно меѓународно признание и успех на партијата на кој што макотрпно работевме изминативе два месеци. По членството во европската народна партија (ЕПП) каде ВМРО-ДПМНЕ е членка, партијата стана член и во Центристичката Демократска Интернационала каде членуваат партии ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средби со дијаспората во Њу Џерси

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во текот на вчерашниот ден оствари повеќе средби со дијаспората во Њу Џерси, САД, и оддржа трибина на која се разговараше за акутелните политички состојби во Република Македонија. Мицкоски оствари средба со претставниците на Движењето за човекови права во Њу Џерси – организација која повеќе од 30 години превзема голем број активности насочени кон заштита ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ со ново раковоство

  Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седницата одржана на 12.01.2018 година ги избра, Владо Мисајловски, Митко Јанчев, Александар Николовски за потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, е избран за генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. Во централното седиште на ВМРО-ДПМНЕ, беше избран новиот Извршен комитет на партијата. Членови на ИК се тројца претседатели на општински комитети- Иван Јорданов од Штип, Кирил Пецаков од Охрид ...

Read More »

Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен

  Законот за двојазичност кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен. Со овој чин власта покажа дека највисокиот правен акт, Уставот на државата за неа е само мртво слово на хартија. Овој закон беше донесен со измама, односно лажно исцртување на европско знаменце, со што беа злоупотребени процедурите за донесување на закони од важност за интеграција на земјата во ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ одлучи да неучествува во работата на Собранието (ВИДЕО)

Во моментов нема демократски амбиент за работа во Собранието. Дванаесет проценти од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се уште се наоѓа во притвор, тоа се пет проценти од вкупниот број на пратеници кои се соочуваат со конструирано обвинение за тероризам. Човековите права беа прекршени, а власта ги погази законите демонстрирајќи сила врз народните избраници. Народниот правобранител недвосмислено констатираше дека при приведувањето ...

Read More »

Новогодишно обраќање на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Вобичаените протоколи на новогодишните обраќања налагаат да се даде еден осврт на годината што изминува. Јас сум убеден дека секој од вас ги чуствува предизвиците, тешкотиите и негативните последици од лошиот стандард, политичките турбуленции, затегнатоста на односите. Затоа јас ќе се задржам на денешната реалност и чекорите во иднина. Граѓаните имаат изневерени очекувања. Клучните владини ветувања за подобар живот не ...

Read More »

Христијан Мицкоски избран за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Христијан Мицковски е избран за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ, на местото на Никола Груевски. Од вкупно 438 делегати на денешниот вонреден Конгрес гласале 428.  Неважечки биле 52 ливчиња, а 376 гласале за Мицкоски.

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ избира нов претседател

Во Валандово денеска од 11 часот ќе продолжи со работа 16. Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на кој што се очекува да биде избран новиот претседател на партијата по оставката на Никола Груевски. Синоќа, на првиот ден од работата на највисокиот партиски орган присусустваа 411 од вкупно запишаните 544 делегати со што беше исполнет статутарниот услов за работа на Конгресот. Согласно дневниот ...

Read More »

Две кандидатури за лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ

До 15 часот се пристигнати две кандидатури за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ на Конгресот кој утре и задутре ќе се одржи во Валандово, неофицијално дознава „курир“ од партиски извори. Правната комисија на партијата дополнително ќе ги разгледа двете поднесени кандидатури, со цел да се утврди дали истите се валидни. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски на својот ФБ профил пред ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: ИК конгресот во Валандово ќе се одржи

  Извршниот комитет на вчерашната седница ги осуди нехуманите услови во кои власта ги држи уставобранителите кои политички беа притворени со монтирани обвиненија за тероризам. Ваквиот однос на властите кон притворените е директно кршење на човековите права и газење на нивното достоинство и претставува уште еден доказ дека не станува збор за правен случај, туку за класична политичка одмазда кон ...

Read More »