Tag Archives: конференција

Конференција “Систем за управување со информации за Дримскиот басен” во Тирана

Претставници од петте државите во Дримскиот басен денеска во Тирана треба да усвојат систем за управување со информации (Information Management System- IMS) кој треба да овозможи размена на податоци во прифатлива архитектура и рамка. Дејан Пановски, координатор во тимот за Дримскиот процес, појасни дека размената на податоци меѓу државите е круцијален дел од управувањето со целиот Дримски басен и езерата ...

Read More »

Конференција во Сочи за Сирија со порака поскоро да завршат судирите

  На Конгресот во рускиот град Сочи, на кој учествува сириската опозиција, донесена е одлука за формирање на Комисијата за изработка на Уставот. Во соопштението за кое се усогласени присутните делегации изразена е желба што поскоро да завршат судирите во Сирија. Апелирано е и на меѓународната заедница да пружи поддршка со цел повторно обединување на земјата, напоменувајќи дека со таа ...

Read More »

Во Тирана тркалезна маса “Законот за заштита на националните малцинства, де факто, чекор назад за почитување на нивните права” (ВИДЕО)

Денеска во Тирана, партијата на грчкото малцинство во Албанија, Партијата за заштита на човековите права, по повод 10-ти декември, Меѓународниот ден на човековите права, организираше тркалезна маса на тема “Законот за заштита на националните малцинства, де факто, чекор назад за почитување на нивните права”. Учествуваа преставници на грчката, македонската, влашката, ромската и египќанската заедница во Албанија, како и преставници на ...

Read More »

Делегација на Светскиот Македонски Конгрес на меѓународна конференција за Палестина

Неделава во Меѓународниот прес центар на Палатата “Резиденс“ во Брисел, веднаш до Европската Комисија, се одржа Првата Меѓународна конференција во Европа посветена на изградбата на израелските населби на окупираните палестински територии. Конференцијата се одржа на англиски, француски и арапски јазик со присуство на евро-пратеници, амбасадори, пратеници од земјите членки на Европската Унија, новинари, меѓународни невладини организации и Палестинци и пријатели ...

Read More »

Началникот на ГШ на АРМ на конференција за партнерски програми

Началникот на ГШ на Армијата на Република  Македонија, генерал потполковник  Методија Величковски учествува на конференција за партнерски програми во организација на командата на Армијата на Вооружените сили на САД за Европа (ЕУКОМ) која се одржува денес во Гармиш Партенкирхен, Германија. На конференцијата влијателни воени раководители од американската армија, националните гарди од 22 држави на САД и армиите на земјите партнери ...

Read More »

Македонско-американска лидерска конференција во Вашингтон, во организација на ОМД

Денес почнува четвртата Македонско-американска лидерска конференција во Вашингтон, во организација на ОМД. Средби и брифинзи во Конгресот, за односите меѓу Македонија и САД, ќе бидат дел од четвртата Македонско-американско лидерска конференција во Вашингтон, организирана од Обединетата македонска дијаспора (ОМД). Конференцијата, која ќе трае од денес до сабота, предвидува состаноци со сенатори, членови и вработени во Конгресот, во однос на идната ...

Read More »

Конференција за подобра бизнис регулатива

Во рамки на Проектот на Усаид – Партнерство за подобра бизнис регулатива денеска ќе се одржи конференција на тема „Актуелни предизвици на бизнис заедницата од областа на законската регулатива“. На конференцијата ќе се обратат американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, директорот на ЕПИ Центар Интернационал Љубомир Димовски, а ќе учествуваат претставници од приватниот сектор и владините институции. Тие ќе разговараат ...

Read More »

Претседателот Република Македонија на состанок на лидерите од Брдо­-Бриони процесот

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе учествува на состанокот на лидерите од Брдо­-Бриони процесот, што ќе се одржи во Брдо кај Крањ, Република Словенија. Предвидено е претседателот Иванов да се обрати на пленарната сесија на состанокот. На состанокот на министрите за надворешни работи што исто така се одржува денеска во Брдо кај Крањ ќе учествува и министерот за ...

Read More »

Втор состанок на 21-та Конференција на НГШ од земјите-членки на САД-Јадранската повелба

Во рамки на подготовките за претстојната дваесет и прва Конференција на началниците на генералштабови (НГШ) на армиите од земјите членки на САД-Јадранската повелба (А-5), денес се одржа вториот состанок на работната група за имплементација на кој покрај припадници на АРМ како домаќин, присуствуваа претставници од армиите на САД и земјите членки на А-5. На состанокот членовите на работната група на ...

Read More »

Конференција по повод 100 години од раѓањето на Киро Глигоро

  Македонската академија на науките и уметностите се одржа конференција по повод 100 години од раѓањето на првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров. На конференцијата беше истакнато дека Глигоров, имаше решавачко влијание во меѓународното етаблирање на државата во светот, пред се, со неговиот огромен углед во меѓународната заедница. Академик Таки Фити, претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, ...

Read More »