Tag Archives: преседател

Иванов: Народните избраници постапија спротивно на волјата на народот 

Во речиси сите одлучувачи моменти од нашата историја, народот носел мудра одлука, така беше и овој пат на референдумот одржан на 30 септември кога народот со негласање јасно се изјасни против избрзани, наметнати и штетни решенија донесени без претходно постигнат национален консензус, соопшти претседателот Ѓорге Иванов по повод одбележувањето на државниот празник 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. ...

Read More »

Серж Саркисјан избран за премиер на Ерменија

Ерменските пратеници го одобрија назначувањето на Серж Саркисјан за нов премиер на земјата. Владејачката Републиканска партија и нејзиниот коалиционен партнер го номинираа Саркисјан, а тој беше избран со 76 гласа за и 17 против. Во исто време во Ереван неколку дена по ред се одржуваат протести против неговото именување. Опозицијата го обвинува Саркисијан, кој долго време беше претседател на Ерменија ...

Read More »

Мило Ѓукановиќ повторно е избран за претседател на Црна Гора

Кандидатот на Демократската социјалистичка партија, Мило Ѓукановиќ, прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора. Тој наведе дека изборниот резултат е потврда за решителноста на Црна Гора да продолжи по патот на европски квалитет на живот и членство во Европската Унија. Во победничкиот говор, Ѓукановиќ вети дека нема да ги изневери очекувањата на граѓаните. „Ова е прилика да им заблагодарам ...

Read More »

Русија: Путин со убедлива победа на изборите за претседател

  Владимир Путин обезбеди убедлива победа на руските претседателски избори, според делумните резултати што ги објави изборната комисија. Според излезната анкета на руската држава, тој добил 73,9 отсто од гласовите, лесно победувајќи го својот најблизок конкурент. Со изброени 22 отсто од гласовите, претежно во источниот дел на земјата, Владимир Путин води со 72 отсто, многу повеќе од простото мнозинство потребно ...

Read More »

„Школата за млади лидери“ прогласена за најдобар социјално одговорен проект во Европа за 2017 година

Сакаме да изградиме млади луѓе со вистински вредности, интегритет и отворен ум, порача претседателот Иванов на свеченото отворање на Светскиот форум на бизнис ангели, кој се одржува во Истанбул, Република Турција. Во своето обраќање на форумот на кој присуствуваат над 1200 учесници од 70-тина држави, македонскиот претседател говореше за целите и вредностите на Школата за млади лидери, која што е ...

Read More »

Претседателите на Македонија и Бугарија денеска имаа средба со бизнисмените и претседателите на стопанските комори на двете држави

  Претседателите на Република Македонија и Република Бугарија, д-р Ѓорге Иванов и г.Румен Радев денеска имаа средба со бизнисмените и претседателите на стопанските комори на двете држави. На средбата двајцата претседатели истакнаа дека Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобра инфраструктура, повеќе проекти, поголема размена на стоки и на луѓе и многу подобра комуникација на сите нивоа. ...

Read More »

Мета: Ставовите на Павлопулос не носат позитивна енергија

Претседателот Илир Метa, остро реагираше на изјавите што деновиве ги даде грчкиот преседател, Прокопис Павлопулос, околу односите на Атина со Тирана и проблемите кои ги имаат во своите билатерални односи. Мета за во интервју за весникот Albanian Daily News истакнува дека во овие моменти треба да го зачуваме мирот и меѓусебното почитување. „Ставовите на грчкиот претседател Павлопулос не носат позитивна ...

Read More »

Мета најави триратерална соработка на Албанија, Македонија и Грција

Претседател Илир Мета за време на посетата на општина Пустец во Албанија каде живее македонско малцинство најави триратерална соработка на Албанија, Македонија и Грција. Мета коментирајки ги односите на Скопје и Атина ја изнесе оценката дека очекува во текот на оваа календарска година подобрување и на односите на Македонија и Грција. „Има место за оптимизам во односите на Македонија и ...

Read More »

Илир Мета играше Македонско оро во Пустец (ВИДЕО)

Албанскиот претседател Илир Мета, денеска престојуваше меѓу Македонците во општина Пустец, Мала Преспа. Тој порача дека македонското национално малцинство е богатство за Албанија. Беше пречекан од заменик-градоначалник Андон Јани, членовите на Советот на општината Пустец и претставници на Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ). ,,Многу е значајно да го негувате вашиот идентитет. Јас сум посветен и понатаму да го промовирам македонското ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија на посета на АРМ во касарната „Чојлија“

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Н.Е. д-р Ѓорге Иванов заедно со началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски, по повод новогодишните празници ги посетија припадниците на Армијата на Република Македонија во касарната „Чојлија“. При денешната традиционална новогодишна посета на единици на АРМ, Претседателот Иванов на припадниците на АРМ кои извршуваат должност за време на ...

Read More »