Tag Archives: рама

Социјалистичко движење за интеграција му порача на Рама дека му се избројани деновите

Социјалистичко движење за интеграција (ЛСИ), кое е трета по голема политичка партија во Албанија, му порача на албанскиот премиерот Еди Рама дека „му се избројани деновите, затоа што е измамик и најодвратен премиер што некогаш го имала земјата“.Партискиот потпретседател и координатгор на пратеничката група на ЛСИ, Петрит Васили упати остри зборови кон Рама, додавајќи дека тој е главниот виновник за ...

Read More »

Рама-Курц: Нелегалната миграција треба да се сфати сериозно

Австрискиот канцелар и албанскиот премиер, Себастијан Курц и Еди Рама, се сложија дека растечкиот број мигранти на Балканот мора да се сфати сериозно и дека е неопходно преземање мерки за да не се повтори 2015. година. Курц на заедничката прес-конференција рече дека на Балканот може да се забележи настанување на нови бегалски рути и дека криумчарите се обидуваат да ги ...

Read More »

Рама најави промени во албанската влада

Еди Рама, најави промени во составот на неговата влада денеска на партиската Асанблеа на владеачката Социјалистичка партија рече дека во септрември ќе има промена на повеќе министри, но притоа додаде дека промени ќе има и во раководството на самата партија. Лидерот на албанската левица оцени дека има потреба од промени, се со цел Владата и партијата да ги продолжат реформите ...

Read More »

Премиерот на Владата на Република Македонија вечерва се сретна со Премиерот на Република Албанија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев вечерва се сретна со Премиерот на Република Албанија, кој е во Скопје за Самит 100. Резултатите од изборите се ветар во грб за демократската агенда, како и поддршка на реформските политики што отвораат перспективи. Тие се победа на концептот едно општество за сите, што ги обедини граѓаните. Ќе направиме сè што треба ...

Read More »