Tag Archives: референдум

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ги повикува Македонци во Република Албанија и во светот да се евидентираат во избирачкиот список, но да го бојкотираат референдумот распишан на 30 септември 2018

Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо изразува загриженост од престојниот референдум во татковината Република Македонија за промена на името на државата и идентитетот на нацијата. Македонско друштво “Илинден“- Тирана и Македонско друштво “Илинден”- Огранок Голо Брдо со индигнација ја отфрла Спогодбата склучена на 17 јуни 2018 година во Нивици, затоа што со неа Владата на Република Македонија ...

Read More »

Интернет движењето #бојкотирај објави упатство за дијаспората

За разлика од гласачите во Македонија од кои се бара на 30 септември да не излезат на референдум од дијаспората се бара уште еден чекор. Да се пријават за гласање и да го зголемат цензусот. Искористи ја шансата. Биди дел од борбата. Ова е и твоја борба, наметни твои правила. ПРИЈАВИ СЕ ВО ИЗБИРАЧКИ СПИСОК. Дигни го цензусот. Чекај го ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) на 30 септември бојкотирајте незаконскиот референдум

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) информира дека од 9 август 2018 година започнува проверката на податоците во Избирачкиот список за спроведување на неуставниот и незаконскиот референдум на 30 септември. Увидот ќе трае до 23 август 2018 година до 24:00 часот. СМК ги повика македонските државјани, во татковината и во светот, да ги проверат податоците во Избирачкиот список, и доколку сметаат дека ...

Read More »

Триесет организации ќе го бојкотираат референдумот

Додека главните политички партии СДСМ и ВМРО- ДПМНЕ денеска про и контра Договорот со Грција општеа преку соопштенија, триесетина што политички а што невладини организации потпишаа заедничка платформа за бојкотирање на плебисцитарното изјаснување. Со интонирање на македонската химна, многубројни аплаузи и овации, претставници од триесетина невладини организации, политички субјекти, иницијативи од земјата и дијаспората се собраа да потпишат Меморандум за ...

Read More »

Ирак: Бара поништување на курдскиот референдум 

Ирачката влада инсистира референдумот за независност на курдскиот регион да биде прогласен за неважечки, очигледно отфрлајќи ја понудата на регионалната влада на Курдистан за суспендирање на резултатите од гласањето за да се олесни дијалогот со Багдад.„Нема да прифатиме ништо друго освен поништување и почитување на Уставот, соопшти денеска ирачкиот премиер Хајдар ал-Абади. Курдската влада на 24 октомври предложи „итен прекин ...

Read More »

Референдуми за автономија и во Италија

Ломбардија и Венето, две од најбогатите области во Италија денес решаваат на референдум дали сакаат поголема автономија од централните власти во Рим. Референдумите во регионите во кои живее блиску четвртина од населението на земјата и каде се создава приближно 30 отсто од бруто нејзино домашниот производ, нема да се обврзувачки, ниту имаат за цел независност. Регионалните власти, сепак, ќе го ...

Read More »

Шпанската влада закажа седница за укинување на автономијата на Каталонија 

Шпанската влада закажа вонредна седница за 21 октомври на која треба да се активира постапката за укинување на автономијата на Каталонија, откако каталонските лидери се заканија дека ќе прогласат независност. Кабинетот на премиерот Маријано Рахој денеска соопшти дека владата ќе разговара за активирање на членот 155 од Уставот, кој му дозволува на Мадрид да ја преземе директната контрола врз регионите ...

Read More »

Референдум во Каталонија брутална полициска акција (ВИДЕО)

Шпанската полиција со гумени куршуми и палки се обидува да го прекине гласањето на референдумот за независност на Каталонија. Досега 465 гласачи и демонстранти се повредени бранејќи ги избирачките места кои полицијата се обидува да ги затвори. Каталонскиот претседател Карлос Пучдемон ја осуди агресијата на шпанската полиција против мирните гласачи. Портпаролот Турул ја нарече полициската акција „срамот на Европа“. Според ...

Read More »

Ердоган победник на референдумот во Турција

Референдумот за уставни измени на некои членови „Да“ гласаа 51,3 насто од граѓаните. Според неофицијални податоци „Против“ гласаа 48,7 насто од граѓаните. На гласањето, од над 55 милиони регистрирани гласачи гласаа околу 48 милиони. Според овие податоци, учеството на граѓаните на референдумот изнесува околу 87 насто.

Read More »