Tag Archives: Русија

Србија нема да воведува санкции кон Русија

  Србија се наоѓа на европскиoт пат, но нема да воведува санкции кон Русија, српскиот претседател Александар Вучиќ, при што министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, ја поздрави ваквата изјава со оценка дека не е европски да се очекува една држава да се откаже од добрите односи со било кој. На заедничката прес-конференција во Белград по повод 180 години ...

Read More »

Руско МНР за Западен Балкан: Нашиот став не е „Со нас или против нас“

  Русија не гледа никакви пречки во развојот на односите со земјите кои сакаат да станат членки на Европската Унија и кон нив не пристапува по принципот „со нас или против нас“, изјави вчера на прес-конференција портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова прашана за коментар на Стратегијата на Европската комисија за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан, ...

Read More »

Рускиот амбасадор во Тирана: Русија не е против европските перспективи на земјите од регионот (ВИДЕО)

Рускиот амбасадор во Тирана, Александар Карпушин изјави дека Русија не била ниту е против европската перспектива на Албанија и другите земји од балканскиот регион. Тој во интервју за албанската телевизија Ora News рече дека „несериозни се тврдењата на  одредени земји во Европа дека има зголемено руско влијание во регионот. Ние не сме против европските определби на земјите од Балканот и ...

Read More »

Македонскиот монах во Русија сведочи за возобновувањето на големиот Валаамски манастир (ВИДЕО)

Македонскиот монах во Валамскиот манастир, Русија Отец Методиј е еден од главните сведоци во најновиот документарец за возобнувањето на манастирот, по падот на комунизмот во Русија. Отец Методиј зборува за деновите кога заедно со Епископот Троицкиј Панкратиј ги почнале чекорите за враќање на духовноста на ова големо светилиште во Русија. Во документарниот филм е прикажан животот на манастирот низ историјата и ...

Read More »

Конференција во Сочи за Сирија со порака поскоро да завршат судирите

  На Конгресот во рускиот град Сочи, на кој учествува сириската опозиција, донесена е одлука за формирање на Комисијата за изработка на Уставот. Во соопштението за кое се усогласени присутните делегации изразена е желба што поскоро да завршат судирите во Сирија. Апелирано е и на меѓународната заедница да пружи поддршка со цел повторно обединување на земјата, напоменувајќи дека со таа ...

Read More »

Претседателот на Русија Владимир Путин влез во замрзнато езеро за Водици (ВИДЕО)

Претседателот на Русија Владимир Путин се нурна во студено езеро за христијанскиот празник Богојавление. Руската државна телевизија го пренесуваше влегувањето на 65-годишниот Путин во езерото Селигер, околу 400 километри северно од Москва. Ројтерс пренесува дека температурата на воздухот во тој момент била шест степени под нулата. На Путин ова не му е првпат да се соблекува пред камерите и да ги покажува ...

Read More »

Весникот Данас: Србија нема да му даде дипломатски статус на Рускиот хуманитарен центар во Ниш

Србија нема да му додели дипломатски статус на Руско-српскиот хуманитарен центар на аердромот во Ниш, тврди опозицијскиот весник „Данас“, повикувајќи се на свои извори во врвот на српската власт. Според весникот, во сила останува одлуката од 2014 година со која овој хуманитарен центар во Ниш не доби дипломатски статус.„ „Данас“ од државниот врв не успеал да добие потврда на информацијата дека ...

Read More »

Како Путин од политичар прерасна во легенда

  Владимир Путин од претседател на Русија прерасна во легенда која што се искачи над политиката, но проблемот е тоа што Путин сега не смее да ја напушти власта затоа што „ако го нема Путин, ја нема ниту Русија”, пишува германски „Шпигл”. Токму таа фраза ја изговорил еден висок руски функционер на форумот „Валдај” во Сочи 2014-та година, сакајќи да ...

Read More »

Турција потпиша договор со Русија за набавка на ракетниот систем С-400 

Турција и Русија потпишаа договор за набавка на ракетни системи за воздушна одбрана C-400, објавуваат турските медиуми. Според извештаите договорот е во вредност од 2,5 милијарди евра кој го потврдил и директорот на компанијата „Ростек“ Сергеј Чемезов. Чемезов изјави дека Турција е првата членка на НАТО која купила систем С-400, најавувајќи дека испораката ќе почне во март 2020 година. Турскиот ...

Read More »

Американскиот Конгрес бара извештaj од Пентагон за руското влијание на Западен Балкан

Американскиот конгрес побара од Пентагон да подготви извтешај за руското влијание на Западен Балкан. Извештајот треба да има детален список на руско оружје и воена опрема и технологија во вредност од над милион долари, купени или дадени во Македонија, Србија, Косово и во БиХ од 2012 година до сега.Анализа се бара и за соработката на   овие земји со САД. Пентагон ...

Read More »