Tag Archives: техеран

Иран: Се отвори најголемата книжарница во светот

Љубители на книгите, ова е идеалната дестинација за вас. Најголемата книжарница во светот штотуку се отвори во Техеран, Иран. Книжарницата Book Garden е џиновска градба со покрив послан со зеленило и се протега на површина од околу 14.000 квадратни метри. Во неа се наоѓаат полици долги околу 20 километри со книги. Проектот е дел од поголем комплекс на површина од ...

Read More »

Терористички напади во Техеран (ВИДЕО)

  Утрово непознати напаѓачи почнале да пукаат по ѕидовите на парламентот во Иран. Веќе е познато дека најмалку две лица се повредени. Покрај тоа, напаѓачите може да зеле неколку заложници. Според зборовите на пратеникот Илија Хазрати, напаѓачите влегле во парламентот со две пушки калашников и пиштол. Според информациите на агенција Tasnim во нападот учествуваат тројца вооружени мажи. Пукањето во парламентот ...

Read More »