Уапсени Албанци поради тероризам во Малезија

Полицијата во Малезија уапсени  двајца албански државјани поради поврзаност со тероризам, главно со самопрогласената Исламска држава. По апсењето на К.З, познат и под верското име Ибрахим, албанските медиуми јавија дека последно уапсените двајца Албанци се Ј.З.од Тирана и А.Г.од Љушња.

Претходно малезиската полиција уапсила осум лица, под сомненија за поврзаност со ИД, меѓу нив и К.З, за кого албанската полиција соопшти дека веќе неколку години живеел во Малезија. Заимај не е професор во Албанија,како што пренесоа медиумте.Тој во Малезија живее осум години,каде завршил високо образование и во оваа земја,според малезиските медуми, бил професор,-стои во полициското соопштение.

Како што јавуваат албанските медиуми, К.З, кој потекнува од Церик во редовите на ИД испратил најмалку 20 млади Албанци, кои биле на студии во Сирија и Јордан.