Напад во Кабул 24 загинати и 42 повредени

Во самоубиствен бомбашки напад во Кабул,главниот град на Авганистан според првичните проценки загинале 24 а повредени биле 42 лица. Портпарол на Министерството за внатрешни работи на Авганистан соопшти дека бомбашот самоубиец бомбата ја експлодирал покрај еден автобус во западниот предел на Кабул, претежно населен со Шиити.

Автобусот превезувал вработени во министетството за рударство.Се уште не е познато која организација го извела нападот. Познато е дека повеќето авганистански политичари живеат во западните квартови на Кабул.