Tag Archives: напад

Напаѓачот од Стразбур убиен од француската полиција (ВИДЕО)

  Француската полиција во Стразбур го неутрализира терористот Шериф Шелат кој изврши терористички напад во вторникот. Терористот, познат на француската и германската полиција поради повеќе криминални дела, беше убиен на улицата Лазарет, јави париски Фигаро, повикувајќи се на полициски извори. Претходно беше јавено дека има нова полициска акција во квартот Недорф и во квартот околу стадионот на Стразбур – Мено, ...

Read More »

Напад на „Фејсбук“: Проверете дали ви се загрозени податоците

Од социјалната мрежа „Фејсбук“ соопштија дека речиси 50 милиони корисници на социјалната мрежа биле изложени на безбедносен пропуст. Компанијата соопшти дека напаѓачи успеале да ја искористат ранливоста позната како „View As” за да се здобијат со контрола на сметките на луѓето. Прекршокот беше откриен во вторникот, објави „Фејсбук“, и додадоа дека веднаш ја информирале и полицијата. Корисниците кои потенцијално биле ...

Read More »

Нападната воена парада во Иран (ВИДЕО)

Најмалку 8 војници загинаа, а дваесетина се повредени во напад на неидентификувани напаѓачи за време на воената парада во градот Ахваз во југозападниот дел на Иран, објави државната телевизија. Државната телевизија објави дека е нападната трибината со официјални лица кои се собрале за да ја следат редовната годишна воена парада со која се одбележува почетокот на ирачко-иранската војна. Иран денес ...

Read More »

Силни експлозии во воена база близу Дамаск

Силни експлозии го потресоа сирискиот воен аеродром во близина на Дамаск во текот на ноќта. Државните медиуми соопштија дека експлозите се случиле во депото за муниција, иако според други извори аеродромот бил цен на издраелски воздушен напад. “Воздухопловната база Ал Мазе, во западното предградие на главниот град, беше цел на “можна израелска ракета, која го погоди складиштето за муниција и ...

Read More »

Протестен марш на албанските колеги во знак на поддршка на новинарката Лала

Новинари и претставници на албанските медиуми, на кои им се придружија и граѓански организации и жители на Тирана, вечерва одржаа протестен марш на плоштадот „Народни херои“ во знак подршка на новинарката Клодиана Лала, поради нападот врз домот на нејзините родители.Нејзините колеги, во раце држеа пароли на кои пишуваше „Со тебе сме Клодиана“. Овој настан е само уште една потврда колку ...

Read More »

Нуклеарна бомба врз Сирија што предизвикале земјотрес (ВИДЕО)

Сириската војска соопштила дека вчера ракети погодиле неколку воени бази во провинциите Хами и Алепо, во, како што окарактеризирала, новата агресија на нејзините непријатели, пренела државната телевизија. Иранската агенција “Isna” објавија, цитираат странски извори, дека во вчерашните ракетни напади на северот на Сирија биле убиени најмалку 40 луѓе, а ранети биле 60, нагласувајќи дека меѓу жртвите има и 18 Иранци, ...

Read More »

Девет мртви во нападот со комби во Торонто (ВИДЕО)

Девет луѓе загинаа а шеснаесет се повредени во канадскиот град Торонто откако комби се заби во пешаци, потврди полицијата. Возачот на комбито беше уапсен веднаш по нападот. Канадскиот министер за јавна безбедност Ралф Годал не даде одговор за можните мотиви за нападот. „Истрагата во моментов е во фаза во која немаме прецизни информации. Полицијата спроведува темелна истрага за да се ...

Read More »

Германија: Напад со комбе изгазени луѓе

Во германскиот град Минстер неколку луѓе загинаа откако во пешаци удри комбе. Се верува дека најмалку тројца се загинати, а триесетина се повредени. Нападот се случил пред популарната гостилница Кипекерел каде имало многу луѓе, а возачот на комбето се самоубил. Полицијата во моментот со хеликоптер ја пребарува околината барајќи експлозив.

Read More »

Напад на Француската амбасада и воениот штаб во главниот град на Буркина Фасо

  Главниот град на Буркина Фасо, Уагадугу денес е на мета на повеќе напади, нападнати се француската амбасада, францускиот културен центар и воениот штаб на земјата. Сведоците изјавија дека петмина вооружени мажи излегле од автомобил и отвориле оган врз минувачите пред да се упатат кон амбасадата во центарот на градот. Еден новинар за АФП слушнал тешка престрелка со огнено оружје ...

Read More »

Њујорк 8 мртви во несреќата со камион

Во несреќата со камион во Њујорк во која возачот на камионот возилото го насочи кон велосипедската стаза загинаа 8, а 15 лица беа повредени.Според информацијата на американската радиодифузна куќа СиЕнЕн, во инцидентот кој се случи во непосредна близина на Светскиот трговски центар, возачот на камионот веднаш по несреќата со оружје почнал да пука наоколу. Претставници на Федералното истражно биро (ФИБ) ...

Read More »