Tag Archives: едмонд темелко

Македонската Алијанса изразува загрижност за Едмонд Темелко

Македонската Алијанса изразува благодарност на Претседателот на Албанија, Илир Мета, кој уште еднаш покажа дека е вистински пријател на Македонската заедница во неговата земја. Изразувајќи грижа за сериозно нарушената здравствена состојба на својот коалиционен партнер, Претседателот на Македонска Алијанса за Европска иднина и актуелен Градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, Претседателот на Албанија Илир Мета, среде Скопје им одржа лекција и ...

Read More »

Мета и Иванов загрижени за здравјето на Едмонд Темелко (ВИДЕО)

Градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко кој беше притворен како обвинет во случај на Специјалното јавно обвинителство за изборни нерегуларности е со многу нарушено здравје, а двајцата претседатели на Македонија и на Албанија, Ѓорге Иванов и Илир Мета, на денешната средба разговарале за тоа. „Претседателот Мета прв пат ми се јави кога беше притворен градоначалникот Едмонд Темелко. Се интересираше за неговата ...

Read More »

Реакција на Светскиот Македонски Конгрес по повод информацијата за телефонскиот разговор меѓу Рама и Борисов

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ја поздравува намерата на Тирана за уредување на положбата и правата на Македонците, Грците, Власите, Ромите, Еѓипќаните, Србите, Црногорците и Бошњаците со Закон за националните малцинства, меѓутоа најостро ги осудува обидите на Софија да изнуди постоење на “бугарско малцинство“ во областите Мала Преспа, Голо Брдо и Гора, каде што живеат Македонците, посебно после телефонскиот разговор ...

Read More »

ОМД против селективната правда на Македонскиот судски систем за случајот Темелко

  Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) внимателно го следи развивањето на настаните по повод приведувањето на градоначалникот на Пустец, Албанија, Едмонд Темелко и изразува незадоволство за селективниот пристап на Македонските судски институции. Во период кога сите судски обвиненија подигнати од Специјаното јавно обвинителство (СЈО) се одолговлекуваат и во период кога нити еден друг обвинет товарен за истотиот случај не е притворен, ...

Read More »

Македонска алијанса за европска интеграција бара итно ослобидување на Едмонд Темелко

Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) најостро го осудува притворањето на Едмонд Темелко, градоначалник на општина Пустец, под обвинение за “изборни нерегуларности за локалните избори во Република Македонија во 2013 година“. МАЕИ потврдува дека Едмонд Темелко секојдневно ги извршуваше работните обврски градоначалник на општина Пустец во Република Албанија чиешто државјанство и пасош, исто така, ги поседува, но никогаш не се криел, ниту ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана бара итно ослободување на Едмонд Темелко од притворот

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Тирана oгранок Голо Брдо најостро го осудува притворот од триесет дена за Едмонд Темелко, гадоначалник на општина Пустец и претседател на Македонска Алијанса за Европска Интеграција во Република Албанија. Македонците во Република Албанија се згрозени од приведувањето на Едмонд Темелко и бараат итно ослободување од гонење и извинување за повреда на честа и неговиот ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес најостро го осудува притворот на Едмонд Темелко

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро го осудува Специјалното јавно обвинителство поради изнудата пред Основниот суд Скопје 1 од политички побуди, за притвор од триесет дена на Едмонд Темелко, гадоначалник на општина Пустец во Република Албанија, со меѓународна потерница поради сомневање на околности што укажуваат на “опасност од бегство“, а под обвинение за “наводни изборни нерегуларности за локалните избори во ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес бара аболиција за Едмонд Темелко

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро го осудува обвинителниот акт во случајот “Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство за “повреда на избирачкото право и на слободата на определување на избирачите во 2012 година“, против Едмонд Темелко, градоначалник на општина Пустец во соседна Република Албанија. СМК најостро ја осудува и одлуката на Апелациониот суд во Скопје за одбивање на жалбата на Едмонд Темелко, ...

Read More »