Економија

Туристичката понуда на Охрид и Македонија на саем во Истанбул

  Туристичката понуда на Република Македонија и на Охрид е претставена на големиот Меѓународен саем за туризам „Ист Медитераниан Интернешенал Туризам анд Травел Егзебишн -ЕМИТТ“ што од денеска до 3 февраури се одржува во Истанбул. Македонскиот штанд во рамки на саемот денеска на отварањето го посетија и министерот за култура и туризам на Турција, Мехмет Ерсој заедно со амбасадорот на ...

Read More »

Еврозона: Италија влезе во рецесија 

Италијанската економија е во рецесија во последните три месеци од 2018-та година, покажале официјалните информации објавени денеска. Бруто домашниот производ на Италија, третата по големина економија на еврозоната и членка на Г7, паднал во четвртиот квартал од 2018-та година за 0,2 отсто во однос на претхдниот квартал, соопштила денеска италијанската канцеларија за статистика.Тоа значи дека после паѓањето на БДП од ...

Read More »

Визер: Осум нови рути од аеродромите во Скопје и Охрид

Нискобуџетската авиокомпанија „Визер“ објави дека од јули го додава својот петти авион „ербас A320“ во скопската база, како и дека годинава почнуваат осумте нови рути од македонските аеродроми, и тоа од Скопје до Карлсруе/Баден-Баден (Германија), Бремен (Германија), Ларнака (Кипар) и Турку (Финска) и од Охрид до Малме (Шведска), Милано Малпенса (Италија), Минхен Меминген (Германија) и Дортмунд (Германија). Билетите за новите ...

Read More »

Позитивно расположение кај инвеститорите на Македонската берза

Македонска берза во вторник изнесуваше 48.1 милиони денари, од кои 31,9 милиони денари од остварениот промет припадна на трансакциите со акции издадени од Македонија Турист АД Скопје. Интересот на инвеститорите беше насочен кон акцијата на Стопанска Банка и НЛБ Банка АД Скопје. Акцијата на НЛБ Банка АД Скопје беше истргувана во количина од 293 истргувани акции по просечна цена од ...

Read More »

Македонија станува балканскa автомобилската индустрија

Македонија ја развива автомобилската индустрија, влезот на големи странски компании во овој сектор го раздвижи пазарот на труд, придонесе за создавање нови партнерства со домашните компании, се креираа индиректни работни места, пишува Лидер. „Ван Хол“ и другите компании во Бунарџик, „Леар“ во Тетово, „Кромберг и Шуберт“ во Битола, „Дрекселмаер“ во Кавадарци, „Маркард“ во Велес, „ОДВ Електрик“ во Охрид, „Адиент“ во ...

Read More »

Виртуелната валута „Bitcoin“ достигна нов рекорд

  Виртуеланата валута „Bitcoin“ која важи за парична единица без банка и држава се зголеми на 2400 долари и достигна нов рекорд. Вредноста на еден „Bitcoin“ денес се искачи до 246 долари и достигна највисока вредност. Пазарната вредност на виртуелната валута „Bitcoin“ изнесува над 40 милијарди долари. На тој начин, денешната вредност на еден „Bitcoin“ се зголеми за 8,5 насто ...

Read More »

Бензинските пумпи се подготвуваат за иднина

Компаниите  Шел, Бп, Тотал и Мол ги изнесоа визите за своите бензински станици во иднината, кога потребата за нафта ќе опадне, пишува „Вол стрит журнал“. Весникот ја пренесува проценката на консултантската куќа „Вуд Мекензи“, според која електричните возила ќе ја намалат потребата за бензин во САД за пет отсто, а можно и до 20 отсто до 2035 година. Од тие ...

Read More »

Повторно паднаа цените на нафтата

  Производството на нафта во САД повторно се приближи до рекордно ниво поради проектот на експлоатација на нафта од јагледни шкрилци. Американското производство на нафта се зголеми за 850 000 барели дневно на 9,3 милиони барели дневно во однос на минималното производство од 2016 година, што, како што оценуваат агенциите, е близу до рекордно производство од 2015 година. Американските произведувачи ...

Read More »

Тајм: Македонија е најевтината земја за живот во регионот

Македонија е десетта најевтина земја за живеење на листата што ја изготви американската консултантска куќа GoBankingRates, a ja објави Тајм магазинот. На листата се рангирани вкупно 112 земји ширум светот со споредба на трошоците за живот во однос на Њујорк. Македонија е на десетто место, Босна на 11, Србија на 18, Грција на 19-то, Бугарија на 20-то, Црна Гора на ...

Read More »

Г-7 потпишаа манифест за сеопфатен економски развој

Министрите за финансии и гувернерите на централните банки на земјите од Г-7 на денешниот состанок во Бари потпишаа манифест за сеопфатен економски развој, изјави на крајот на средбата италијанскиот министер за финансии Пјер Паоло Падоан. Документот ги поставува темелите на системот на единствена политика за постигнување на рамномерен економски раст, посочи министерот, кој прецизира дека во заклучната декларација се определени ...

Read More »