Свет

Вооружени напади во Чикаго 8 загинати

Во Чикаго инаку познат во американската јавност како „град на криминалот“ во вооружени напади во изминатиот викенд загинале 8 лица а 54 биле ранети. Полицијата на Чикаго соопшти дека изминатиот викенд од крајот на работното време во петокот па се до доцните часови во неделата во меѓусебни вооружени престрелки загинале 8 а ранети биле 54 лица.  Инаку од почетокот на годинава ...

Read More »

Невреме ја зафати Австрија двајца загинати (ВИДЕО)

Силно невреме ја зави Австрија, двајца загинаа, многумина се повредени. Невремето во кое се повредени повеќе од 40. лица беснеело недалеку од Салцбург, а според тамошните жители имало страшна олуја проследена со силен дожд, грмотевици и ветер кои носеле се пред себе.  

Read More »

Кралицата Елизабета ќе го предаде тронот

Постои можност британската кралица Елизабета 2 да го предаде тронот на синот принцот Чарлс за да стане крал. Весникот Мирор во веста која ја заснова на информации од британскиот кралски дворец истакнува дека 92 годишната кралица Елизабета 2, на блиските соработници им најавила дека круната се подготвува да ја предаде на 95 годишна возраст. По тој повод започнале подготовките во ...

Read More »

Расте политичката напнатост во Босна и Херцеговина

Расте политичката напнатост во Босна и Херцеговина. Според претпоставките напнатоста се очекува да трае се до претстојните парламентарни избори планирани за 2018 година. Додека од една страна односите меѓу трите конститутивни народи на Босна и Херцеговина поминуваат низ тешки денови и барања за нови пактови, од друга страна пак на дневниот ред повторно се најде препукувањето меѓу бошњачките политички лидери. ...

Read More »

Грција бара помош од ЕУ за справување со пожарите

Грчките власти бараат помош и авиони од земјите-членки на ЕУ за гасенње на пожарот северозападно од Атина. Поддршка ќе стигне и од Кипар кој праќа 60 пожарникари чијашто работа е отежната поради непристапноста на теренот и силниот ветер. Уништени се неколку хектари борова шума. Пожарот почнал во одмаралиштето Каламос и се проширил во три града. Ситуацијата е најсериозна во околината ...

Read More »

Хрватска формирање најмоќна тајна служба во регионот

Хрватска планира формирање на посебно агенција за антитероризам, по примерот на британската команда за борба против тероризмот во рамките на Скотланд Јард, со што Загреб би можел да ја добие најмоќната разузнавачка служба во регионот, објави загребскиот весник „Експерс“. Според весникот, оваа нова служба би имала карактеристики слични на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и во неа би биле обединети ...

Read More »

Путин на одмор во Сибир: Нурка, лови риба и плива (ВИДЕО)

Рускиот претседател деновиве е уловен како се сонча, плива, лови риби, нурка и шета за време на својот годишен одмор и тоа наместо на плажа тој ужива во јужниот дел на Сибир. Имено руските медиуми објавија бројни фотографии од одморот на Путин каде што се релаксира и ужива. За медиумите очигледно и најинтересен беше детаљот каде што тој околу два ...

Read More »

Русија: САД се меша во внатрешните работи на Балканот

Доказ за тоа се изборите во Македонија кога и покрај победата на ВМРО-ДПМНЕ, беше формирана коалиција благодарејќи на поддршката од Вашингтон, се вели во реакцијата на руското Министерство за надворешни работи, по изјавата на американскиот потпретседател Пенс на втори август во Подгорица. САД се мешаат во внатершните работи на земјите од Западниот Балкан. Доказ за тоа се изборите во Македонија ...

Read More »

Турција уапси над 1000 лица во антитерористички операции

Турските власти во последната седмица уапсиле 1.098 лица осомничени за поврзаност со терористички групи или со неуспешниот обид за преврат минатата година. Како што се наведува во соопштение на турското Министерство за внатрешни работи објавено денеска, 831 од нив се сомничат за поврзаност со движењето на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД и когошто Анкара го смета за ...

Read More »

Милан Кучан : Балканот и натаму е буре барут

  Западот продолжува да замижува пред фактот дека западниот Балкан и натаму претставува буре барут, изјави поранешниот словенечки претседател Милан Кучан во интервју за подгоричкиот весник „Побједа“. Имам впечаток дека Брисел во голема мерка не ги познава состојбите на западниот Балкан, па се стекнува впечаток дека политиката што ја спроведува не е секогаш принципелна, вели Кучан. Тој оценува дека покрај ...

Read More »