Свет

Растат заканите од исламски екстремизам во Косово

Заканите од насилниот исламистички екстремизам, кој расте во Косово, во еден дел се поттикнати од фондови на странски организации што пропагираат екстремистичка идеологија и благодарение на насилните екстремистички групи, кои активно ги користат социјалните мрежи за ширење пропаганда и регрутирање нови следбеници, пишува во најновите годишни процени на американскиот Стејт департмент во врска со меѓународниот тероризам. Околу 315 терористички борци ...

Read More »

Нови санкции од САД врз Русија, Иран и Северна Кореја

Американскиот Претставнички дом го усвои предлогот за спроведување нови санкции врз Русија, Иран и Северна Кореја. Предлогот под наслов „Борба против непријателите на Америка преку санкции“ беше усвоен со гласовите на 419 конгресмени, додека 3 гласаа против. Според предлогот, врз Русија ќе се спроведат нови санкции поради чекорите што ги фрли во врска со Украина, додека Иран и Северна Кореја ...

Read More »

Расте притисокот врз Катар

  Саудиска Арабија,Египет, Бахраин и Обединетите Арапски Емирати ја проширија листата за која тврдат дека се состои од  организации кои соработуваат со терористички со уште 9 институции и лица. Како што соопшти египетската новинска агенција МЕНА во заедничкото соопштение кое го објавија четирите држави се истакнува следното : Во рамките на борбата за целосно уништување на терористичките организации на списокот ...

Read More »

Напад во Кабул 24 загинати и 42 повредени

Во самоубиствен бомбашки напад во Кабул,главниот град на Авганистан според првичните проценки загинале 24 а повредени биле 42 лица. Портпарол на Министерството за внатрешни работи на Авганистан соопшти дека бомбашот самоубиец бомбата ја експлодирал покрај еден автобус во западниот предел на Кабул, претежно населен со Шиити. Автобусот превезувал вработени во министетството за рударство.Се уште не е познато која организација го ...

Read More »

Силен земјотрес на Егејско море

Земјотрес со јачина од 6,7 степени со епицентар на 10 километри од Бодрум, Турција, бил регистриран вчера вечер на турското крајбрежје и по грчките острови. Локалните власти јавуваат за поголеми оштетувања по објектите, а на грчкиот остров Кос имало и две лица загинати и десетина повредени. Градоначалникот на Кос Јоргос Кирицис изјавил дека има големи оштетувања и на  пристаништето на ...

Read More »

Претседателот на Киргизија е против премин од кирилица на латиница

Говорејќи на меѓународниот форум „Алтајската цивилизација и сродните народи на Алтајското јазично семејство“, претседателот на Киргизија истакна дека по распадот на Советскиот Сојуз Азербејџан и Туркменистан веќе се префрлија на латиница, Узбекистан се префрлува, а Казахстан „ исто така, неодамна донесе одлука за промена на кирилицата со латинично писмо. „Секој пат за желбата за промена на азбуката се дава ново ...

Read More »

Ирачката војска го ослободи Мосул

Губењето на Мосул претставува пропаст на Исламска држава, изјави ирачкиот премиер Хајдар ал Абади за време на официјалното прогласување на ослободување на градот. Ирачкиот премиер Ал-Абади прогласи Мосул победата над екстремистите на Исламска држава по девет месеци борба за тој град на северот на Ирак. Во обраќањето од малата база во стариот дел на Мосул, каде што борбите се водеа ...

Read More »

Путин и Ердоган се сретнаа во Хамбург

Рускиот претседател Владимир Путин разговараше денеска со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган, нагласувајќи дека во решавањето на кризата во Сирија и во борбата против тероризмот во земјата има сериозен напредок, а тоа се е благодарение на напорите на турската Влада. На средбата, која се одржа за време на самитот на Г-20 во Хамбург, Путин истакна дека во последно време е ...

Read More »

Уапсен првиот човек на „Амнести интернешанл“ за Турција

Турската полиција уапсила 12 лица, меѓу кои е и шефот на организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенал (АИ) за Турција, Идил Есер.Сите биле уапсени на состанокот што се одржувал на островот Бујукуда, недалеку од Истанбул, објавија турските медиуми. Според „Хуријет“, тие биле уапсени додека биле на состанок, биле однесени во полициска станица, но причините зошто се уапсени не ...

Read More »

Северна Кореја има нов тип на ракета

Портпаролот на Пентагон, Џеф Дејвис, изјавил дека Северна Кореја пред два дена лансирала нов тип на ракета, која американските експерти досега не ја виделе. Тој објаснил дека ракетата била лансирана од подвижна рампа, од локација која се наоѓа на околу 100 километри од Пјонгјанг и која досега не се користела за вакви цели. Дејвис одбил да изнесе попрецизни карактеристики на ...

Read More »