Свет

Путин наложи да се заштитат интересите на Русија на Арктикот

На воената парада по повод Денот на победата руските воени сили, освен веќе познатите тенкови „Армата“ и ЗРК С-300, ќе покажат нова специјализирана воена опрема, наменета за водење на борба во условите на крајниот Север. „Пошироката публика за прв пат ќе може да ја види новата техника за противвоздушна одбрана – зенитно-ракетниот комплекс „Тор-М2ДТ“ и зенитниот ракетно-топовски комплекс „Панцир-СЕ“, како ...

Read More »

Балканот ја избира Русија за воен сојузник

Асоцијацијата на независни агенции за проучување на јавното мислење Gallup International (во Русија е застапена преку холдингот „Ромир“) спроведе анкета во 68 земји од светот, соопштува весникот „Комерсант“. Во истражувањето учествувале над 66.000 лица, а сите одговарале на исто прашање: „Во светот постојат шест земји со голем воен потенцијал. Тоа се САД, Кина, Русија, Франција, Велика Британија и Индија. Замислете ...

Read More »

Mенување на границите на Балканот се опасни

  Германскиот амбасадор во Србија, Аксел Дитман рече дека сите изјави во насока на менување на границите на Балканот се опасни и дека Германија  тоа не го прифаќа. “Тоа јавно го кажуваме и е позиција на ЕУ”, рекол Дитман во интервјуто дадено за Новости, додавајќи дека е важно сите страни да ја спуштат тензијата и да се движат натаму. Дитман ...

Read More »

Емануел Макрон официјално претседател на Франција

Уставниот совет на Франција официјално го прогласи изборот на Емануел Maкронкако претседател на Република Франција, со 66,10 проценти од гласовите наспроти 33,9 отсто за неговата противничка Марин Ле Пен. Maкрон станува осмиот претседател на Република Франција. Емануел Maкрон доби апсолутно мнозинство на гласови и Уставниот совет го прогласува за претседател, истакна Фабиус. Тој ќе ја преземе функцијата по завршувањето на ...

Read More »

Падна косовската Влада

Мнозинството пратеници на Косовскиот Парламент го поддржа барањето на опозицијата и изгласа недоверба на Владата на Иса Мустафа. Од 115 присутни пратеници за барањето на опозицијата за недоверба на Владата гласале 78 пратенци, против 34, додека тројца биле воздржани. Барањето за изгласување недоверба на владата го поднела иницијативата за Косово со поддршка на Алијансата за иднината на Косово и Самоопредулување, ...

Read More »

Мун Жае-ин ја прогласи победата на претседателските избори во Јужна Кореја

  По претседателските избори во Јужна Кореја, според првите неофицијални податоци Мун Жае-ин кој ги помина противниците ја прогласи победата. Имено Мун Жае-ин кој го брани ставот за зближување со Северна Кореја во победоносниот говор рече дека ќе биде претседател на сите граѓани.   Според последните податоци кои беа објавени од страна на Националната изборна комисија, досега се избројани 98 ...

Read More »

Голема парада во Москва по повод 9 мај – Денот на победа над фашизмот

Со голема воена парада на Црвениот плоштад во Москва, Русија денеска го одбележува денот на победа над фашизмот. Годинава се одбележува 72 годипнината од капитулацијата на нацистичка Германија. Традиционално во Москва се одржува најголемата парада. На неа годината учествуваат 10.000 војници, 72 авиони и хеликоптери и над 114 парчиња воена техника. За првпат на парадата учествуваше Младинската војска, составена од ...

Read More »

Руски разузнавачки авион во Сирија откри Израелски сателит

Сателит на израелската компанија ImageSat International откри во воздухопловната база во сириска Латакија најмалку еден руски авион-радар А-50, соопштуваат медиумите. Началникот на Главната оперативна управа на Генералштабот на ВС на Русија Сергеј Рудској, кој на крајот на април соопшти за распоредувањето во Сирија на управувачки систем со повеќе нивоа, кој и овозможува на Русија да го контролира целиот воздушен простор ...

Read More »

Хановер се подготвува за евакуација на 50.000 граѓани

Околу 50.000 граѓани на германскиот град Хановер утре ќе бидат евакуирани од делот од градот каде што експертите за бомби ќе се обидат контролирано да деактивираат бомба од Втората светска војна, пишуваат германските медиуми. Во втората ваква најголема операција во историјата на Германија ќе биде евакуирана една десетина од населението а целосно ќе бидат испразнети седум старечки домови, една болница, ...

Read More »

На турско-бугарската граница запленети 775 килограми хероин

Турската полиција на границата меѓу Турција и Бугарија заплени 775 килограми херон, заплена од страна на турските власти. Како што јави БТА, дрогата е откриена во камион со ирански регистарски таблички кој патувал од Турција кон Бугарија. Со камионот се превезувале две лица, ирански државјани, кои се задржани во притвор во Едрене. Еден од приведените е син на сопственикот на ...

Read More »