Свет

Земјотрес во Италија со јачина од 3,6 степени според Рихтер (ВИДЕО)

Една жена загина, и неколкумина се повредени во земјотресот кој го погоди популарниот туристички италијански остров Искија. Агенцијата Анса јавува дека една жена загинала во местото Казамикола, каде што биле срушени шест згради, како и една црква. Земјотресот бил со јачина од 3,6 степени според Рихтер, а бил регистриран неколку минути пред 21 часот.

Read More »

Рабин Нир Бар-Хен: Евреите да го напуштат Европа да заминат во Израел

  Главниот рабин во Барселона, Нир Бар-Хен апелира Евреите да се преселат во Израел бидејќи „Европа е изгубена поради радикалниот ислам“.Тој ја охрабрува својата заедница да ја напушти Шпанија, која ја нарече „седиште на тероризмот во цела Европа“. Неговата изјава доаѓа по терористичкиот напад во Барселона, во кој загинаа 13 лица, а повеќе од 120 се повредени. Неколку часа подоцна ...

Read More »

Вооружени напади во Чикаго 8 загинати

Во Чикаго инаку познат во американската јавност како „град на криминалот“ во вооружени напади во изминатиот викенд загинале 8 лица а 54 биле ранети. Полицијата на Чикаго соопшти дека изминатиот викенд од крајот на работното време во петокот па се до доцните часови во неделата во меѓусебни вооружени престрелки загинале 8 а ранети биле 54 лица.  Инаку од почетокот на годинава ...

Read More »

Кина ја создаде најголемата пловечка соларна фарма во светот

  Кина е една од најзагадените земји во светот, велат податоците на Светската здравствена организација.  Пекинг е познат по тоа што е прилично загаден. Но, неодамна Кина си постави за цел да стане лидер во обновливата енергија. Кинеската влада најави дека ја завршија изградбата на најголемата лебдечка соларна фарма во светот која сега произведува енергија. „Sungrow Power Supply“ ја изгради ...

Read More »

Невреме ја зафати Австрија двајца загинати (ВИДЕО)

Силно невреме ја зави Австрија, двајца загинаа, многумина се повредени. Невремето во кое се повредени повеќе од 40. лица беснеело недалеку од Салцбург, а според тамошните жители имало страшна олуја проследена со силен дожд, грмотевици и ветер кои носеле се пред себе.  

Read More »

Кралицата Елизабета ќе го предаде тронот

Постои можност британската кралица Елизабета 2 да го предаде тронот на синот принцот Чарлс за да стане крал. Весникот Мирор во веста која ја заснова на информации од британскиот кралски дворец истакнува дека 92 годишната кралица Елизабета 2, на блиските соработници им најавила дека круната се подготвува да ја предаде на 95 годишна возраст. По тој повод започнале подготовките во ...

Read More »

Расте политичката напнатост во Босна и Херцеговина

Расте политичката напнатост во Босна и Херцеговина. Според претпоставките напнатоста се очекува да трае се до претстојните парламентарни избори планирани за 2018 година. Додека од една страна односите меѓу трите конститутивни народи на Босна и Херцеговина поминуваат низ тешки денови и барања за нови пактови, од друга страна пак на дневниот ред повторно се најде препукувањето меѓу бошњачките политички лидери. ...

Read More »

Грција бара помош од ЕУ за справување со пожарите

Грчките власти бараат помош и авиони од земјите-членки на ЕУ за гасенње на пожарот северозападно од Атина. Поддршка ќе стигне и од Кипар кој праќа 60 пожарникари чијашто работа е отежната поради непристапноста на теренот и силниот ветер. Уништени се неколку хектари борова шума. Пожарот почнал во одмаралиштето Каламос и се проширил во три града. Ситуацијата е најсериозна во околината ...

Read More »

Хрватска формирање најмоќна тајна служба во регионот

Хрватска планира формирање на посебно агенција за антитероризам, по примерот на британската команда за борба против тероризмот во рамките на Скотланд Јард, со што Загреб би можел да ја добие најмоќната разузнавачка служба во регионот, објави загребскиот весник „Експерс“. Според весникот, оваа нова служба би имала карактеристики слични на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и во неа би биле обединети ...

Read More »

Путин на одмор во Сибир: Нурка, лови риба и плива (ВИДЕО)

Рускиот претседател деновиве е уловен како се сонча, плива, лови риби, нурка и шета за време на својот годишен одмор и тоа наместо на плажа тој ужива во јужниот дел на Сибир. Имено руските медиуми објавија бројни фотографии од одморот на Путин каде што се релаксира и ужива. За медиумите очигледно и најинтересен беше детаљот каде што тој околу два ...

Read More »