Tag Archives: 24 мај – Денот на македонските и сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј

Премиерот Ковачевски се поклони и положи цвеќе пред спомен плочата на Светите Кирил и Методиј во Санта Марија Маџоре во Рим (ВИДЕО)

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со делегацијата на Македонија која е во дводневна посета на Ватикан и Рим по повод 24 мај – Денот на македонските и сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, денеска положи венец со цвеќе пред спомен плочата посветена на делото на светите браќа во базиликата Санта Марија Маџоре. Базиликата Санта Марија Маџоре има посебно место во хронологијата ...

Read More »