Албанија

Албанија ги вклучува дроновите „Бајрактар“ во откривање случаи на одгледување канабис

Министерот за внатрешни работи Таулант Бала денеска најави дека од идната недела ќе се користат беспилотни летала „Бајрактар“ за контрола на албанската територија и откривање случаи на одгледување канабис, што ќе го надополни воздушниот мониторинг од авионите на Guardia di Finanza. Тој најави дека 2024 година треба да биде година кога на „феноменот на одгледување и тргување со канабис ќе ...

Read More »

Поранешниот албански претседател, Илир Мета со поддршка за ВМРО-ДПМНЕ: Од очекуваната победа бенефит ќе имаат сите граѓани

Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на Партијата на слободата, Илир Мета, преку објава на социјалните мрежи изрази поддршка за ВМРО-ДПМНЕ и убеденост во победата на партијата, на претстојните избори. Тој оценува дека со победата на ВМРО-ДПМНЕ на изборите Македонија ќе продолжи безбедно да чекори по евроатлантскиот пат и повторно Албанците ќе бидат клучна гаранција за тоа. Очекуваната победа на ВМРО-ДПМНЕ ...

Read More »

По апсење на тројца функционери на општина Тирана, опозицијата протестира со фрлање молотови коктели кон институцијата

Опозицијата повторно одржа протест пред општина Тирана, каде бара оставка од градоначалникот  Ерион Велиај, по приведувањето на неколку функционери од општината инволвирани во корупција поврзани со случајот „5Д“, пренесуваат албанските медиуми. Протестот ескалираше, каде што демонстрантите се судрија со полицијата, а дел од нив дури и фрлаа молотови коктели кон општината. Пратениците од опозицијата  Албана Вокши, Фламур Нока, Клевис Балиу, Лучијано ...

Read More »

Фридом Хаус: Влошување на медиумите и граѓанското општество во Албанија

Фридом Хаус, со седиште во Вашингтон, во најновиот извештај „Земји во транзиција 2024: Регион соочен со силите на автократијата и демократијата“, објавен во четвртокот, нагласува дека демократијата во Албанија се соочила со голем број предизвици, особено за време на изборите на месец мај, што дополнително ја консолидираше доминантната позиција на владејачката партија. Во поглавјето за Албанија, Фридом Хаус укажува и ...

Read More »

Министерот за внатрешни работи Таулант Бала денеска изврши увид на граничниот премин Ќафасан, кој ја поврзува Албанија со Македонија (ВИДЕО)

Министерот за внатрешни работи Таулант Бала денеска изврши увид на граничниот премин Ќафасан, кој ја поврзува Албанија со Македонија. Министерот Бала најави дека „Националниот територијален инспекторат ги расчистил просторите кај сите гранични премини, а со нивниот добар систем се занимава албанската Царинска управа“. Во меѓувреме, во видеото што го објави министерот за внатрешни работи, претставниците на граничниот пункт Ќафасан информираат ...

Read More »

На меѓународниот аеродром во Тирана во првите три месеци рекордни над 1,9 милиони патници

Рекордна бројка во првиот квартал Албанија забележала и во туризмот, ја посетиле над 1,7 милиони странски туристи. На меѓународниот аеродром во Тирана (ТИА) во првиот квартал од годинава забележан е рекорден број патници или 63,9 отсто повеќе споредено со истиот период минатата година. Според управата на аеродромот, во периодот јануари-март регистрирани се вкупно 1.910.616 патници, наспроти 1.166.000 патници, за првите ...

Read More »

Албанија ќе амнестира 700 затвореници, казната ќе им ја намали на 400, а ќе укине и 2.700 условни казни

Албанскиот парламент синоќа го усвои Законот за амнестија со 110 гласови “за” еден против и еден воздржан, а пред гласањето салата ја напуштија демократите приврзаници на Луљзим Баша. Министерот за правда Улси Мања презентирајќи го Предлог-законот за „Кривична амнестија“, рече дека корист ќе имаат 1.100 затвореници, при што 700 ќе бидат ослободени веднаш, а на останатите 400 ќе им биде ...

Read More »

За албанската опозиција победата на турската опозиција на локалните избори e гаранција за демократијата

Албанските опозициски демократи ја поздравија победата на главната опозициска партија во Турција, Републиканската народна партија (ЦХП), на вчерашните локални избори, оценувајќи ја истата како „гаранција за демократијата“. Ставот, преку објава на социјалните мрежи, го пренесе пратеникот Тритан Шеху, универзитетски професор, кој припаѓа на побројното крило на демократите. „Турција, победа на опозицијата, гаранција за демократија! Турција, пријател и партнер, вчера помина ...

Read More »

Седум мигранти и возачот загинале во Албанија по пад на возило во река

Осум лица од кои седум мигранти загинале рано утринава во Албанија во сообраќајна несреќа предизвикана кога со возилото во кое биле се обиделе да ѝ избегаат на полицијата. Возачот Албанец ја изгубил контролата над возилото кај Прмет и тоа паднало во река, се наведува во соопштението. Според првичните информации од истрагата, албанска полициска патрола се обидела да го сопре возилото ...

Read More »

Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден

Католиците во целиот свет, денес го слават Велигден, најголемиот и најстариот христијански празник кој се слави во спомен на воскресението на Христос, неговата победа над смртта и гревот. Вечерта пред Велигденската недела се слави Велигденското бдение, а многумина сметаат дека тоа е најбогатиот литургиски обред во Црквата. Во западното христијанство, подготовката за Велигден е пост. Таа трае четириесет дена и ...

Read More »