Македонија

Дводневна конференција „Зелена агенда за Западен Балкан“ во Скопје

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес, ја отвори Конференцијата Зелена агенда за Западен Балкан, која се одржува денес и утре, во Скопје, во заедничка организација на Институтот Аспен од Германија во соработка со Министерството за надворешни работи на Македонија и Германското федерално министерство за надворешни работи. На отворањето на Конференцијата, покрај министерот Османи, се обрати и државната министерка за ...

Read More »

Сеправославно празнување на Крстовден во Светиот Град Ерусалим

Пријдете, луѓе, гледајќи го преславното чудо, на силата од Крстот да се поклониме, зашто дрвото во рајот смрт произведе; ова, пак, живот ни процвета, имајќи Го безгрешниот Господ прикован на себе, од Кого земајќи нераспадливост, сите ние извикуваме: Тебе Кој со Крстот смртта ја уништи, и нас нѐ ослободи, слава Ти. (Стихира од чинот на поклонувањето на Чесниот Крст) Денес ...

Read More »

Православните верници го празнуваат Крстовден – Воздвижение на Чесниот Крст

Православните верници денеска го одбележуваат Крстовден – празник на Чесниот Господов крст. Именден празнуваат: Крсте, Крстинка, Крстана, Кристина, Христина, Кристијан. Празникот Воздвижение на чесниот крст, во народот познат како Крстовден, се празнува во чест на наоѓањето на крстот врз кој бил распнат Исус Христос и во чест на неговото враќање од Персија во Ерусалим. Поради неговата чудотворна моќ крстот е наречен ...

Read More »

Во Охрид се сретнаа над 100 експерти од ИТ индустријата од Македонија, Албанија и Косово

Во Охрид се сретнаа над 100 експерти од ИТ индустријата од Македонија, Албанија и Косово на конференцијата „Ingram & Vendors networking #1“ во организација на компанија Ingram Micro Macedonia. Тие на настанот говореа на теми како безбедносни онлјан аспекти, DDoS заштита, решенија за складирање од светска класа, како и за ерата на multi-cloud. -Како компанија која активно работи на македонскиот, ...

Read More »

Епископ г. Партениј сослужуваше Литургија на Светиот Гроб Господов (ВИДЕО)

Како живоносец, како од Рајот навистина покрасен и од секоја царска палата посветол, се покажа, Христе, Гробот Твој – изворот на нашето спасение. Да се стои во местото каде што лежело пречистото Тело на Несместливиот, во теснината што Го собрала Оној Кој вселената ја распростел, е дело единствено на Божјата безгранична милост. Сесветиот и Живоприемен Гроб Господов. Тој тесен простор, ...

Read More »

Игуменот на Бигорскиот манастир, епископот антаниски г. Партени оствари официјална средба со ерусалимскиот патријарх г. г. Теофил во Ерусалим

Со благослов на архиепископот г. г. Стефан и на митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј, игуменот на Бигорскиот манастир, епископот антаниски г. Партениј, со дел од своето братство, деновиве се наоѓа во Светата Земја на поклоничко патување, при што вчера оствари официјална средба со ерусалимскиот патријарх г. г. Теофил во седиштето на Патријаршијата во Ерусалим. На средбата, Епископот Партениј му ги предал ...

Read More »

Генералот Ѓурчиновски учествуваше на конференција на началници на генералштабови на земјите членки на САД-Јадранската повелба

Началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, учествуваше на 25-тата конференција на началници на генералштабови (НГШ) на армиите од земјите членки на САД-Јадранската повелба (А-5) која се одржа во Будва, Црна Гора. На годинешната конференција, чиј домаќин е началникот на Генералштабот на Војската на Црна Гора, бригаден генерал Зоран Лазаревиќ, заедно со врховниот командант на Сојузничките сили за Европа, ...

Read More »

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на маргините на 77-то Генерално Собрание на ОН во Њујорк учествуваше на состанок на министрите на земјите членки на САД-Јадранската Повелба

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на 77-то Генерално Собрание на ООН во Њујорк, учествуваше на состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на САД-Јадранската Повелба (А5), во организација на Црна Гора, како актуелен претседавач со Повелбата. Во своето излагање министерот Османи истакна дека Македонија го презема претседавањето со А5 идната година, кога се одбележува ...

Read More »

Претседателот на Македонска академија на науките и уметностите акад. Љупчо Коцарев освари средба со Претседателот на Академијата на науките на Албанија акад. Скендер Ѓинуши

Претседателот на Македонска академија на науките и уметностите акад. Љупчо Коцарев освари средба во Скопје со Претседателот на Академијата на науките на Албанија акад. Скендер Ѓинуши, присуствуваа и двајцата потпретседатели Живко Попов и Газанфер Бајрам. Двајцата претседатели акад. Љупчо Коцарев од Македонска академија на науките и уметностите и акад. Скендер Ѓинуши од Албанска академија на науките ги претставиа структурата, организацијата, правниот статус, реформските случувања ...

Read More »

Советодавниот комитет од Стразбур: Македонија постигна значителен напредок во правната заштита на малцинствата

Македонија постигна значителен напредок во правната заштита на правата на припадниците на националните малцинства преку подобрување на нејзините политики во согласност со Рамковната конвенција, но практичното спроведување на правата мора да се подобри, вели Советодавниот комитет на Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства во новото мислење објавено денеска, јави дописникот на МИА од Стразбур. Властите на Македонија продолжуваат да ...

Read More »