Македонија

Почнува Божиќниот пост

Православните христијански верници кои се водат според Јулијанскиот календар денеска почнува шестнеделниот Божиќен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик 7 јануари – денот на раѓањето на Исус Христос. Бидејќи датумот на Божик не се менува, постот секоја година почнува на 28 ноември, а завршува на Бадник, 6 јануари. Христијанскиот пост е воведен по примерот на Исус Христос, ...

Read More »

Македонски автобус изгоре на автопат во Бугарија, од 52 патници само седуммина преживеаја

Несреќа каква што не памети Македонија, а ни Европа во последното десетлетие. Патнички автобус со македонска регистрација се запали на автопатот Струма кај селото Бошнек во близина на Перник во Бугарија, на враќање од Турција. Починати се 46 лица, а меѓу нив има 12 деца. Преживеани се 7 мина, кои се хоспитализирани во клиниката ,,Пирогов,, во Софија.

Read More »

Отворена изложбата „1000 години Бигорски манастир“ во Музејот на македонската борба

Изложбата „1000 години Бигорски манастир“ е поставена во НУ Музеј на македонската борба за самостојност, а е реализирана во соработка со Бигорскиот манастир и Ансамблот „Македонија”. Изложбата дава пресек на духовното и материјално богатство на манастирот во неговата богата историја од илјада години постоење. Дел од изложените материјали се и осум олтарни, две чудотворни, две тронски икони, Кивот од капакот ...

Read More »

Врачување на првите 80 мобилно издадени патни исправи во Генералниот конзулат во Њу Џерси, САД

Во Генералниот конзулат во Њу Џерси, САД ќе бидат врачени првите 80 мобилно издадени патни исправи, со што се одбележува ефикасниот почеток на новата постапка за издавање на пасоши и за нашите државјани кои живеат во Америка. Над 130 наши државјани сликани во Конзулатот овој месец, по воспоставувањето на базната станица, ги споделуваат своите искуства, препорачувајќи им на сите сограѓани, ...

Read More »

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда престојува во официјална посета на Македонија

На церемонија со највисоки државни и воени почести претседателот на Македонија, Стево Пендаровски денеска го пречека претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда кој престојува во официјална посета на Република Македонија. Двајцата претседатели одржаа тет-а-тет средба, по што следуваше пленарен состанок на двете делегации. Во фокусот на разговорите се севкупните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Полска, европската интеграција на ...

Read More »

147 години од раѓањето на Крсте Петков Мисирков

На 18 ноември во 1874година во селото Постол, Егејска Македонија, е роден Крсте Петков Мисирков, истакнат македонски филолог, лингвист, историчар, фолклорист, етнограф, публицист, политичар, револуционер и борец за македонската национална афирмација. Во 1903 година ја издал книгата „За македонцките работи“, која претставува одраз и израз на неговата борба за самобитноста на македонскиот народ. Во 1905 година, во Одеса го издавал ...

Read More »

Началникот на ГШ на ВС на Албанија во посета на ГШ на Армијата на Македонија

Началникот на ГШ на ВС на Република Албанија, генерал-мајор Бајрам Бегај како дел од неговата официјална посета на Република Македонија, денес оствари посета на Генералштабот на Армијата и Министерството за одбрана. По пречекот со воени почести, генералот Бегај оствари средби со својот домаќин, началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски и со министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Генералите Ѓурчиновски и Бегај ...

Read More »

Борел: Преговорите со Македонија и Албанија да почнат до крајот на годинава

Шефот на европската дипломатија, Јосеп Борел, утрово се сретна со неговиот македонски колега, Бујар Османи. Борел на прес конференцијата денеска повтори дека почеток на преговорите со Скопје и Тирана се клучни за кредибилитетот на ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел. Ова било тема на разговор и помеѓу министрите за надворешни работи на ЕУ на редовниот состанок со кој претседаваше ...

Read More »

Започна 12. Меѓународна школа за млади лидери на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов

Кабинетот на поранешниот Претседател на Република Македонија 2009-2019, проф. д-р Ѓорге Иванов, информира дека синоќа (12.11.2021 година) започна 12-тата Меѓународна обука за млади лидери на Претседателот Иванов. Дванаесеттата Школа за млади лидери на Претседателот Иванов, на тема „Лидерство во акција“, се одржува во периодот 12-27 ноември 2021 година во комбинирано издание, онлајн и со две сесии со присуство во живо, ...

Read More »

Скратена постапката за добивање нов биометриски пасош за македонските државјани во Швајцарија

Со полн капацитет работи базната станица, воспоставена во Амбасадата на Македонија во Берн, Швајцарска Конфедерација, преку која над 400 наши државјани се стекнаа со нови биометриски патни исправи, соопшти денеска Министерството за надворешни работи. Според амбасадорот Кенан Рамадани, со скратената постапка од шест на еден месец, се решил најголемиот предизвик со кој се соочиле нашите државјани во Швајцарија и вработените ...

Read More »